Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaZnajd¼ swój styl z projektantem wnêtrz
M³ode ma³¿eñstwa pokolenia PRL-u chc±c kupiæ meble, by urz±dziæ mieszkanie, musia³y zmierzyæ siê z tzw. komitetem kolejkowym. Figurowanie na li¶cie kolejkowej tygodniami nie gwarantowa³o wcale sukcesu. Je¶li ju¿ uda³o siê zakupiæ jaki¶ mebel, to zwykle by³a to tandetna meblo¶cianka.
Ile¿ zmieni³o siê od tego czasu! Obecnym dylematem staje siê wybór stylu, w jakim urz±dzone ma byæ gniazdko i wrêcz zbyt du¿y wachlarz mo¿liwo¶ci, spo¶ród których nie³atwo wy³owiæ co¶ dla siebie.
10 b³êdów g³ównych
Osoby, które w dzisiejszych czasach staj± przed konieczno¶ci± urz±dzenia domu czy mieszkania, maj± mo¿liwo¶æ aran¿acji wnêtrz w sposób stylowy i funkcjonalny. Czêsto jednak zapominaj±, ¿e jest to spore wyzwanie i pope³niaj± szereg b³êdów, które okazuj± siê brzemienne w skutkach - niszcz±c pó¼niejsz± rado¶æ z u¿ytkowania. Pewna Amerykanka prowadz±ca bloga o wystroju wnêtrz wymienia kilka „gaf", które psuj± efekt aran¿acji. Nale¿y do nich dobieranie mebli pasuj±cych do siebie, które daj± efekt „wystawy sklepowej", gromadzenie zbyt wielu bibelotów na rega³ach i poduszek na sofie, wystaj±ce gdzieniegdzie kable, sztuczne kwiaty, tandetne fototapety, plastikowe pokrowce na meble, deska klozetowa we wzorki i pionowe ¿aluzje, a tak¿e tworzenie pokoi tematycznych. Nie s± to jednak b³êdy powa¿ne, gdy¿ mo¿na je usun±æ. Znacznie trudniej zniwelowaæ powa¿ne niedoci±gniêcia wynikaj±ce z braku logiki. Powstaj± one wówczas, gdy brak najwa¿niejszego elementu, jakim jest projekt wnêtrza.
Przede wszystkim projektFunkcjonalna aran¿acja przestrzeni nie jest mo¿liwa bez rzetelnego projektu. Aby wystrój zachowa³ spójno¶æ i symetriê, nale¿y zachowaæ tak¿e odpowiedni± kolejno¶æ w jego realizacji - mówi Katarzyna Kie³ek z firmy Nasciturus Design (www.n-design.pl), twórców m.in. projektów domów w Powsinie oraz Julianowie, które s± przyk³adami doskona³ego po³±czenia logiki planowania z estetyk±. Przestrzeñ nowoczesnych i zarazem ciep³ych wnêtrz powinna byæ zagospodarowana funkcjonalnie i pomys³owo, a pomieszczenia spójne z dopasowanymi do ca³o¶ci projektu dodatkami. Jest to szalenie istotne, gdy¿ - jak wiadomo - diabe³ tkwi w szczegó³ach. Bardzo czêstym b³êdem jest za¶ przypadkowy dobór dodatków i dekoracji, dlatego warto w tej materii poradziæ siê profesjonalistów.
¦wiadomi w³asnego stylu
W spocie reklamowym Ikei pod tytu³em „Próba sprê¿ysto¶ci" autorka dyktanda taksuje surowym wzrokiem mieszkanie m³odej pary, urz±dzone bez wyra¼nej koncepcji i stylu. M³odzi jednak wygl±daj± na zadowolonych i niczego nie ¶wiadomych. Reklama ta bardzo trafnie obrazuje problem wielu ludzi, przekonanych o w³asnych umiejêtno¶ciach aran¿acyjnych.
Jedn± z korzy¶ci p³yn±cych ze wspó³pracy z projektantami jest unikniêcie podobnych chaotycznych rozwi±zañ oraz pomoc w sprecyzowaniu w³asnych preferencji. Stylów aran¿acji jest wiele, ale nie zawsze do koñca wiadomo, jaki w zasadzie efekt chce siê osi±gn±æ. Najpopularniejsze obecnie style to skandynawski, rustykalny, eklektyczny, kolonialny, art deco, ekologiczny oraz nowoczesny i minimalistyczny.
Styl nowoczesny charakteryzuje wykorzystanie zaawansowanych technologii, prostota, minimalizm. Ogranicza siê podzia³ w przestrzeni w takim wnêtrzu, eksponuj±c j± dziêki o¶wietleniu, a nieliczne meble s± wykonane z drewna ³±czonego ze stalowymi elementami. Istniej± dwie odmiany tego stylu: ciep³y (dziêki odpowiedniej kolorystyce) oraz hi-tech (industrialne wnêtrza przypominaj±ce laboratoria). Z kolei w stylu minimalistycznym, maj±cym swe ¼ród³o w Japonii, dominuje prostota, perfekcja i formy geometryczne. Nieliczne meble stanowi± tu w zasadzie jedyny element dekoracyjny, eksponuj±c przestronno¶æ wnêtrza. Obydwa nurty dedykowane s± g³ównie ludziom m³odym, nowoczesnym, ceni±cym przestrzeñ. Stylów jest wiele, z pomoc± projektanta ³atwiej zdecydowaæ siê na ten, który trafia w gust przysz³ych mieszkañców. W koñcu to szalenie istotny wybór, stanowi±cy o dobrym samopoczuciu w nowym miejscu zamieszkania.
Je¶li uwa¿asz, ¿e nie warto samemu bawiæ siê w aran¿acje wnêtrz, poniewa¿ efekt mo¿e byæ odwrotny ni¿ po¿±dany, trudny do odkrêcenia i bardzo kosztowny, pomy¶l o tym gdzie szukaæ specjalistów. Pierwsza nasuwaj±ca siê my¶l: Internet i prasa bran¿owa. Takie magazyny jak „Czas na wnêtrze", „¦wiat rezydencji i ogrodów", „Dobrze mieszkaj", „¦wiat ³azienek i kuchni" czy „Weranda", to wiarygodne ¼ród³a poszukiwañ. W takich czasopismach znale¼æ mo¿na profesjonalnych projektantów. Co takiego nam oferuj±? Przede wszystkim poznaj± osobowo¶æ inwestora oraz jego styl ¿ycia, co pozwala im trafnie dopasowaæ styl aran¿acji do jego preferencji. W takim biurze projektowym mo¿na zamówiæ us³ugê koncepcyjn± lub te¿ projekt kompleksowy, który obejmuje ca³o¶æ dzia³añ od wizualizacji, poprzez uk³ad ¶cian i okien, aran¿acjê meblarsk±, wybór sprzêtów, o¶wietlenia, kolorystyki, po nadzór autorski nad wykonaniem.
Staæ ciê na projektanta
Dla tych, którzy dalej wierz± w swoje umiejêtno¶ci w zakresie planowania wnêtrz oraz aran¿acji wystroju i przestrzeni, koronnym argumentem bêdzie kwestia finansowa. Anga¿ biura projektowego wydaje siê byæ niebotycznym wydatkiem. W rzeczywisto¶ci za¶ przewy¿sza on koszt ca³ego przedsiêwziêcia o kilka procent, a daje pewno¶æ profesjonalnego wykonania. Projektanci bowiem dysponuj± rabatami, które s± niedostêpne zwyk³ym ¶miertelnikom przy zakupie mebli i materia³ów wykoñczeniowych. Ponadto specjali¶ci z tej bran¿y s± ¶wiadomi tego, ¿e projekt i wyposa¿enie wnêtrza nie jest jedynym wydatkiem buduj±cych swój k±t inwestorów. Dlatego nierzadko indywidualnie traktuj± poszczególnych klientów. Niektóre firmy, m.in. firma N-design, dopasowuj± ceny swoich us³ug do kieszeni inwestora. To bardzo wa¿na informacja dla tych, którzy na to przedsiêwziêcie chc± przeznaczyæ konkretny, ustalony wcze¶niej wed³ug indywidualnych mo¿liwo¶ci - bud¿et.
Po¶wiêcenie d³u¿szej chwili na podjêcie decyzji o anga¿u projektanta i wyboru stylu w mieszkaniu to gra warta ¶wieczki. W koñcu dom czy mieszkanie to nasza przestrzeñ ¿yciowa, której ostatecznie nie zmieniamy zbyt czêsto. Warto wiêc rozwa¿yæ wszystkie za i przeciw i nie decydowaæ siê zbyt szybko. Dzia³aj±c w ten sposób mo¿emy sprawiæ, ¿e nasze wnêtrza znów przypominaæ mog± kicz PRL-u.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy