Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaUpodobania mieszkaniowe Polaków
Kupuj±cy mieszkania definiuj±c swoje preferencje dotycz±ce poszukiwanego lokum okre¶laj± zazwyczaj liczbê pokoi, cenê i lokalizacjê. W nastêpnej kolejno¶ci podaj± wymagania odnosz±ce siê do innych parametrów lokalu, które jednak okazuj± siê nie mniej wa¿ne.
Balkony i tarasy po¿±dane
Wnioski p³yn±ce z analiz Home Broker mówi±, ¿e a¿ dla 95% kupuj±cych mieszkania balkon jest czynnikiem niezbêdnym. Lokum bez niego jest ¶rednio o 6% tañsze, co np. w przypadku nieruchomo¶ci wartej 300 tys. z³ stanowi 18 tys. z³. Takie mieszkania chêtnie wybieraj± inwestorzy i osoby z ograniczonym bud¿etem. Generalnie jednak 19 na 20 nabywców odrzuca oferty bez balkonów.
Dlatego wielu deweloperów buduje 100% mieszkañ z balkonami. Choæ na rynku zdarzaj± siê te¿ takie inwestycje, w których co czwarty lokal go nie posiada. W ofercie rynku pierwotnego ¶rednio 95 proc. z budowanych lokali ma balkon, loggiê lub taras, wynika z badañ Home Broker. Dla najwiêkszej liczby osób ankietowanych przez t± firmê najbardziej atrakcyjne s± tarasy, ale s± one zwykle dostêpne tylko w przypadku relatywnie drogich mieszkañ po³o¿onych na najwy¿szych piêtrach budynków.
Deweloperzy stawiaj± wiêc najczê¶ciej na balkony i loggie, choæ zdarzaj± siê te¿ tacy, którzy oferuj± inne rozwi±zania dla poprawy komfortu zamieszkania przysz³ych w³a¶cicieli mieszkañ.
- Tarasy na dachu budynku to marzenie wielu osób poszukuj±cych mieszkañ. Dlatego tak zaprojektowali¶my nasz± warszawsk± inwestycjê Nowa Wileñska, ¿eby wszyscy mieszkañcy kompleksu mogli korzystaæ z unikatowego tarasu, który znajdzie siê na dachu parkingu na poziomie pierwszego piêtra. Bêdzie na niego prowadziæ bezpo¶rednie wyj¶cie z klatki schodowej. Inwestycja mie¶ci siê w segmencie mieszkañ popularnych. Lokale dostêpne s± w cenie ju¿ od 7 tys. z³/mkw., nie mniej przyszli w³a¶ciciele bêd± mogli cieszyæ takim miejscem do wypoczynku, które jest charakterystyczne dla projektów o wy¿szym standardzie – komentuje Micha³ Wilczewski z firmy Budrem, która jest inwestorem i wykonawc± projektu.
Udogodnienia i aran¿acja
W warunkach rosn±cej konkurencji cenowej o wyborze konkretnej inwestycji w du¿ym stopniu decyduj± tak¿e udogodnienia, jakie oferuj± inwestorzy. Osiedla powstaj± przy parkach i zbiornikach wodnych, albo inwestorzy tworz± w³asne enklawy wodne i parkowe na terenie inwestycji. Takie rozwi±zania nie s± ju¿ domen± wy³±cznie drogich projektów. Coraz wiêcej deweloperów, planuj±c wprowadzenie inwestycji na rynek zwraca uwagê na jako¶æ ¿ycia przysz³ych mieszkañców. Standardem na rynku pierwotnym sta³y siê parkingi podziemne, zielone patia i place zabaw dla dzieci. Poza tym, niektóre inwestycje oferuj± nawet obiekty rekreacyjne, jak fitness, czy basen.
Pod±¿aj±c za oczekiwaniami klientów, deweloperzy coraz czê¶ciej oferuj± wykoñczenie mieszkania pod klucz i jego aran¿acjê. W wielu inwestycjach, konstrukcja budynku pozwala na dowoln± zmianê rozk³adu mieszkañ, albo ³±czenie lokali. Poniewa¿ czê¶æ osób chce kupiæ wykoñczone lokum, firmy deweloperskie wprowadzaj± na rynek takie oferty. Nabywcy decyduj± siê na wykoñczenie wnêtrza przez dewelopera, bo mo¿na je sfinansowaæ w ramach kredytu hipotecznego. Poza tym mog± skorzystaæ z rabatów inwestora u producentów materia³ów budowlanych.
Okna na po³udnie
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie dla znacznej ilo¶ci kupuj±cych kluczowy staje siê widok z okna, nas³onecznienie czy poziom ha³asu. Mieszkania z oknami na po³udnie s± lepiej nas³onecznione i dro¿sze od tych z oknami na pó³noc. Podobnie jak lokale z ekspozycj± zachodni± s± czê¶ciej wybierane ni¿ te z oknami wychodz±cymi na wschód. Przek³ada siê to na ich ceny. Mieszkania z oknami na po³udnie s± o 3,2 proc. dro¿sze od pó³nocnych. Jak ustalili analitycy Home Broker, pomimo wy¿szej ceny, dwa razy szybciej znajduj± nabywców.
Podobnie jest z lokalami z oknami zachodnimi. W 5 z 7 o¶rodków miejskich cena takich lokali by³a wy¿sza ni¿ z ekspozycj± wschodni±, a w czterech widoczna by³a tak¿e znaczna przewaga popytu (Home Broker). To nic dziwnego, je¶li we¼miemy pod uwagê, ¿e wybór dokonany w tym wzglêdzie rzutowa³ bêdzie nie tylko na komfort zamieszkania, ale i wysoko¶æ rachunków. S³oneczne mieszkania s± bowiem znacznie cieplejsze, przez co wymagaj± mniej energii do ogrzewania i o¶wietlenia jesieni± i zim±.
Ceny dostosowane
Tym, co przede wszystkim dostosowali deweloperzy do wymagañ rynku s± ceny mieszkañ. Stawki na rynku pierwotnym s± teraz nawet o kilkana¶cie procent ni¿sze ni¿ kilka lat temu, przed kryzysem. Przeciêtna cena ofertowa nowych mieszkañ obni¿a siê systematycznie od pocz±tku 2009 roku i jest wynikiem wprowadzania do oferty coraz wiêkszej liczby mieszkañ w standardzie popularnym. Struktura mieszkañ oparta jest o niewielkie mieszkania dwu i trzypokojowe lokale. To powoduje, ¿e ceny mieszkañ tak w ujêciu za metr kwadratowy, jak i pod wzglêdem ceny ca³kowitej, s± do¶æ dobrze dostosowane do mo¿liwo¶ci finansowych klientów.
Raport firmy Emmerson mówi, ¿e od pocz±tku 2010 roku do po³owy 2011 r. spad³y stawki ofertowe na rynku pierwotnym. We Wroc³awiu nast±pi³a korekta cen nowych mieszkañ o 7,8%, w Krakowie o 7,4%., a w Poznaniu o 6,7%. W Warszawie budowane mieszkania s± tañsze o niemal 6%, a w £odzi 4 proc., w Gdañsku za¶ o 3,7%. Niewielk± zwy¿kê cen odnotowano na przestrzeni tego czasu tylko w Katowicach (0,8%). Wydaje siê jednak, ¿e proces optymalizacji cen nowych mieszkañ dobiega ju¿ koñca. Analitycy Reas w raporcie za II kw. 2011 roku wskazuj±, ¿e ceny ofertowe mieszkañ deweloperskich wprowadzanych na rynek w ostatnich miesi±cach zaczynaj± wykazywaæ tendencjê zwy¿kow±.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy