Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaSzyby zamiast murowanych ¶cian - Willa van Acker Sissau w Loppem
Drzewa niemal rosn± w salonie, a trawa zza okna p³ynnie przechodzi w pod³ogê kuchni. Brak podzia³u na wnêtrze i ogród jest tym, co wyró¿nia energooszczêdny dom architekta, Marka van Ackera, w którego projektowaniu pomogli eksperci Reynaers.
Willa van Acker Sissau zlokalizowana jest na naro¿nej dzia³ce, le¿±cej w centrum zalesionego obszaru miasteczka Loppem w pó³nocno-zachodniej Belgii. Dom wybudowano na planie litery L, ¿eby jak najbardziej zoptymalizowaæ uk³ad pomieszczeñ w stosunku do ¶wiat³a s³onecznego i widoku z okien. Architekt zdecydowa³ siê na zaplanowanie uk³adu pomieszczeñ tak, by mo¿liwe jak najwiêcej z nich by³o zwróconych na po³udnie i zachód.
Dom jest ca³kowicie otwarty na ogród, zajmuj±cy centraln± czê¶æ dzia³ki. Aby zapewniæ mo¿liwie jak najwiêksz± transparentno¶æ kondygnacji parterowej od strony zieleni drzew (od wewn±trz litery L), van Acker u¿y³ do jej wykonania wielkich paneli szklanych. Natomiast po zewnêtrznej stronie litery L zaprojektowa³ masywny mur, izoluj±cy willê od s±siaduj±cych z ni± ulic.
Faluj±cy dach
Charakterystyczn± cech± wilii van Acker Sissau jest zastosowanie naprzemiennie transparentnych i opalizuj±cych materia³ów, dziêki czemu wydaje siê ona balansowaæ na cienkiej granicy pomiêdzy prywatno¶ci± a otwart± przestrzeni±. Sposób rozplanowania poszczególnych pomieszczeñ zdecydowa³ tak¿e o niecodziennym kszta³cie i op³ywowej linii dachu willi, którego p³aszczyzna wydaje siê unosiæ i wyginaæ nad przestrzeniami funkcjonalnymi. Dom tworzy jasn±, bia³± ramê, przypominaj±c± falê marszcz±c± krajobraz.
Wykonanie skomplikowanego projektu budynku by³o mo¿liwe dziêki dobrej wspó³pracy pomiêdzy architektem i ekspertami Reynaers. W celu mo¿liwie jak najmniej przes³oniêtego widoku na otoczenie zewnêtrzne poprzez fasadê, architekt zdecydowa³ siê na wykorzystanie systemu drzwi przesuwnych Reynaers z izolacj± termiczn± CP 155 oraz wpuszczaj±cego maksymaln± ilo¶æ ¶wiat³a, systemu CW 50 do wykonania elewacji i po³aci dachowych.
Szkopu³ w szczegó³ach
Niezwykle istotny by³ równie¿ dobór detali konstrukcyjnych, spe³niaj±cych warunki zrównowa¿onego budownictwa. Architekt zdecydowa³ siê na trójkomorowy system okienno-drzwiowy CS 86 HI, jeden z najbardziej energooszczêdnych produktów z ca³ej oferty Reynaers (U = 1,2 W/m2K). Ze wzglêdu na ogromne po³acie szklane i du¿e otwarte przestrzenie, postanowiono zastosowaæ stalow± konstrukcjê szkieletow±. Konstrukcja zosta³a zbudowana z tworz±cych rytmiczny wzór smuk³ych belek i dwuteowników HEA, wype³nionych siatk± drewnian±. Z kolei konstrukcjê drewnian± wype³niono wiórami celulozowymi, co oznacza, ¿e budynek charakteryzuje siê tak¿e bardzo korzystnym wska¼nikiem zapotrzebowania na ciep³o, wynosz±cym E42.
- Dziêki zaanga¿owaniu doradców Reynaers, w projekcie po³±czono ró¿ne sposoby my¶lenia o formie i budownictwie. Spe³ni³o siê tak¿e marzenie architekta: Chcia³em zaprojektowaæ willê, w której przestrzenie mieszkalne, wypoczynkowe i przeznaczone do pracy p³ynnie przechodz± jedna w drug±. W rezultacie powsta³ budynek, który – dziêki du¿ym otwartym przestrzeniom i wielu przeszkleniom – wystawia na próbê sztywno¶æ granic pomiêdzy wnêtrzem a otoczeniem zewnêtrznym – t³umaczy Mark van Acker.
- Informacje:
Willa van Acker Sissau
Architekt: Mark van Acker, Loppem
Producent: Lein Aluminium, Passendale
Systemy Reynaers: CW 50, CP 155 Monorail, CS 86-HI, CS 77 (drzwi z przesuniêt± osi± obrotu).
autor: ¼ród³o: Reynaers
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy