Kategorie:
Dekoracje okien | Sztuæce i porcelana | Dywany | Po¶ciel | Szk³o | Telewizory LCD | Lodówki i zamra¿arki | Pralki | Zmywarki | Kuchenki i piekarniki | AGD | Armatura | Ceramika ³azienkowa | O¶wietlenieRodzaje rolet zewnêtrznych
Poszukuj±c informacji na temat rolet zewnêtrznych spotykamy siê z ró¿nym nazewnictwem. Aby u³atwiæ podjêcie w³a¶ciwej decyzji, prezentujemy krótk± klasyfikacjê poszczególnych rodzajów rolet zewnêtrznych.
Os³ony zewnêtrzne skutecznie chroni± budynki przed negatywnym wp³ywem warunków atmosferycznych oraz s³oñcem, deszczem, wiatrem, ¶niegiem i mrozem. Korzystnie wp³ywaj± równie¿ na bilans energetyczny domu czy mieszkania i stanowi± przeszkodê dla potencjalnych w³amywaczy. To tylko niektóre korzy¶ci, p³yn±ce z ich zamontowania. Dlatego, o zainstalowaniu systemu rolet zewnêtrznych warto pomy¶leæ ju¿ na etapie projektu.
Nazywane równie¿ natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Produkowane z wyprofilowanego, wysokogatunkowego aluminium, rolety spe³niaj± najwy¿sze normy wytrzyma³o¶ciowe.
- Je¶li chodzi o ten typ rolet, to skrzynka montowana jest na murze lub we wnêce okiennej, przez co s± widoczne na elewacji, st±d czêsto nazywane s± w³a¶nie elewacyjnymi. Rolety te wystêpuj± w kilku kszta³tach skrzynek: prostok±tnej, pó³okr±g³ej, æwieræokr±g³ej oraz o klapie ¶ciêtej pod k±tem 45 lub 20 stopni - mówi Marcin Mira¶, dyrektor handlowy firmy Vertex.
Pokrywa rewizyjna umieszczona jest z przodu skrzynki rolety. To typ os³on, który znajduje zastosowanie zarówno, w przypadku nowego budownictwa, jak i istniej±cych ju¿ budynków.
- W ofercie rynkowej dostêpne s± pancerze z piank± ocieplaj±c± i bez pianki. Jednak najlepiej wybieraæ takie rolety natynkowe, których pancerz jest dodatkowo wype³niony piank± poliuretanow±, poniewa¿ znacznie zwiêkszaj± izolacjê ciepln± budynku. Produkt jest dostêpny z napêdem rêcznym lub z elektrycznym – t³umaczy Marcin Mira¶.
Rolety zewnêtrzne nak³adane
Rolety te nak³adane s± na okno, a nastêpnie razem z nim montowane we wnêce okiennej. Dlatego decyzjê o ich wyborze nale¿y podj±æ ju¿ na etapie projektu lub podczas wymiany stolarki okiennej. Mog± byæ montowane na stolarkê z PCV, drewna lub aluminium.
Kaseta z rolet± wykonana jest z twardego PCV, ocieplona styropianem lub neoporem. Pokrywa rewizyjna znajduje siê z ty³u lub na dole kasety, mo¿na siê do niej dostaæ od wewn±trz pomieszczenia. Rolety naokienne pozwalaj± doskonale zintegrowaæ zabudowê wnêki wraz z oknem. Dodatkowo, je¿eli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej, zabezpieczenie bêdzie niemal niewidoczne na elewacji. Do systemu nak³adanego stosowana jest pe³na gama systemów manualnych i elektrycznych.
- Warto podkre¶liæ, ¿e rolety elektryczne mo¿na skonfigurowaæ z systemem alarmowym, np. w ten sposób, ¿e podczas uruchamiania alarmu wszystkie rolety zamkn± siê automatycznie – dodaje Marcin Mira¶.
Równie¿ w tym wypadku mamy do czynienia ze zró¿nicowan± terminologi± – rolety nak³adane to inaczej rolety naokienne lub nadstawne.
Stanowi± one element elewacji budynku, który nie tylko w istotny sposób chroni mieszkañców przed negatywnym wp³ywem czynników zewnêtrznych, ale tak¿e przed ingerencj± nieproszonych go¶ci. W znacznym stopniu ograniczaj± równie¿ straty ciep³a, co z kolei korzystnie przek³ada siê na oszczêdno¶ci na polu finansowym.
- Pamiêtajmy jednak, ¿e decyzjê o ich monta¿u trzeba podj±æ odpowiednio wcze¶niej – ju¿ podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem monta¿u - do wnêki nadpro¿a, dziêki czemu s± prawie niewidoczne na elewacji, a tym samym nie zak³ócaj± czysto¶ci architektonicznej budynku – zaznacza Marcin Mira¶.
Rolety podtynkowe wykonane s± z wysokiej jako¶ci aluminium, za¶ pokrywa rewizyjna umiejscowiona jest u do³u skrzynki. Mog± byæ montowane zarówno z napêdem rêcznym, jak i elektrycznym. W przypadku tego rodzaju rolet, funkcjonuje tylko jedna nazwa.
To rozwi±zanie preferowane przez architektów i inwestorów budowlanych, na które trzeba siê zdecydowaæ na etapie projektu. Skrzynka rolety montowana jest w nadpro¿u okna podczas wznoszenia budynku. Zwykle nadpro¿a styropianowe RKS wykonane s± z twardego styropianu, zbrojonego prêtami stalowymi, natomiast boki ob³o¿one s± p³yt± suprema.
G³ówn± zalet± wszystkich rodzajów rolet zewnêtrznych jest to, ¿e w znacz±cy sposób zmniejszaj± zapotrzebowanie budynku na energiê, generuj±c tym samym oszczêdno¶ci w domowym bud¿ecie.
Wszystkie rolety zewnêtrzne, bez wzglêdu na typ, s± przyjazne ¶rodowisku. Dzieje siê tak, poniewa¿ przyczyniaj± siê do zmniejszenie zu¿ycia energii potrzebnej w zimie do ogrzewania, a w lecie do ch³odzenia budynku. Dziêki temu mniej gazów cieplarnianych trafia do atmosfery – dodaje Marcin Mira¶. Korzystniej dla bilansu energetycznego naszego domu, bêdzie je¶li decyzjê o monta¿u rolet podejmiemy ju¿ na etapie projektu, poniewa¿ wówczas skrzynka podtynkowa bêdzie ukryta i nie ulegnie wych³odzeniu.
Rolety okienne wp³ywaj± dodatnio na izolacjê akustyczn±, w odczuwalny sposób obni¿aj±c poziom ha³asu w pomieszczeniach. Zalet± os³on zewnêtrznych jest tak¿e to, ¿e pozwalaj± zachowaæ prywatno¶æ oraz zapewniaj± domownikom poczucie bezpieczeñstwa.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy