Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaPoduszka, wa³ek, a mo¿e p³asko pod g³ow±?
Co jest zdrowsze dla naszego krêgos³upa podczas snu - poczciwy „jasiek", mniej popularny wa³ek, a mo¿e p³askie pod³o¿e?
Funkcjonuje wiele przekonañ na temat warunków zdrowego snu. Jedni uwa¿aj±, ¿e powinni¶my spaæ na p³askim, twardym pod³o¿u, najlepiej bez poduszki. Inne osoby preferuj± mocno uniesion± g³owê, a pozosta³e maj± swoje sposoby na relaksuj±cy wypoczynek, ³±cznie ze snem w hamaku.
Je¶li siêgniemy do wiedzy na temat budowy naszego cia³a, szybko dojdziemy do wniosku, ¿e nasze upodobania niekoniecznie mog± siê podobaæ naszym plecom.
Sen na desce czy w hamaku?
Jednym z najbardziej szkodliwych nawyków jest sen na p³askim, twardym ³ó¿ku, który nie ugina siê pod ciê¿arem cia³a. Je¶li preferujemy „twarde" warunki, dodatkowo bez poduszki pod g³ow±, musimy byæ przygotowani na równie „twarde" przebudzenie i problemy z krêgos³upem.
- W czasie odpoczynku nasz krêgos³up powinien byæ równo obci±¿ony we wszystkich miejscach. Kiedy ¶pimy na plecach, na twardym pod³o¿u, nasz krêgos³up jeszcze sobie radzi z zachowaniem swojej naturalnej krzywizny. Gorzej, je¶li przewracamy siê na bok. Nasze cia³o na twardym ³ó¿ku bêdzie siê opieraæ na barku, miednicy, stawach skokowych i kolanach. Kiedy rozlu¼niamy miê¶nie w trakcie snu, zaczynamy wyginaæ siê do boku, co odkszta³ca nasz krêgos³up - mówi Grzegorz Kolak, w³a¶ciciel firmy Nowe Klimaty, produkuj±c± akcesoria do snu wype³nione ³usk± gryki.
Przeci±¿enia krêgos³upa s± szczególnie dotkliwe dla kobiet - ze wzglêdu na ich wiêksze wciêcie w talii. Wiele kobiet cierpi na bóle krêgos³upa podczas ci±¿y. Rosn±cy brzuch ci±gnie cia³o podczas snu do do³u, jeszcze mocniej odkszta³caj±c ju¿ i tak obci±¿ony krêgos³up.
Skoro nie p³askie pod³o¿e, to mo¿e hamak? Okazuje siê, ¿e mi³o¶nicy le¿akowania w cieniu gruszy równie¿ mog± narzekaæ na plecy. Zdaniem ortopedów hamakowe lenistwo to prawdziwe tortury dla naszego krêgos³upa. Plecy wygiête w ³uk nie maj± ¿adnego oparcia, zdaj±c siê na ³askê materia³u, który wygina nasz krêgos³up do nienaturalnej pozycji.
Innym narzêdziem tortur jest wyle¿ane ³ó¿ko. Po latach u¿ytkowania wersalka dostarcza wiêcej bólu ni¿ wypoczynku. Wyle¿ana wersalka wymusza nienaturalne u³o¿enie cia³a w jego dolnym odcinku pleców, który na starym ³ó¿ku siê zapada.
Idealne ³ó¿ko
W poszukiwaniu idealnego ³ó¿ka udali¶my siê za zakupy. Wachlarz mo¿liwo¶ci jest jednak tak du¿y, ¿e naprawdê trudno podj±æ decyzjê. Zakup ³ó¿ka powinni¶my potraktowaæ równie powa¿nie, co zakup telewizora, na który przeznaczamy niejednokrotnie wiêcej pieniêdzy ni¿ na stworzenie sobie dobrych warunków do snu.
£ó¿ko, podobnie jak ubranie, powinno byæ dopasowane do naszego cia³a, czyli powinno zachowaæ anatomiczny kszta³t naszego krêgos³upa. Najlepiej wybraæ ³ó¿ko o twardym stela¿u, na którym po³o¿ymy materac dopasowany do naszego krêgos³upa. Je¶li wiemy, ¿e na materacu bêd± le¿eæ osoby o ró¿nej wadze, wybierzmy materac ¶rednio twardy. Materac Nowe Klimaty, wype³niony ³usk± gryki, powinien dobrze spe³niæ swoj± rolê. Jest nie tylko naturalny, ale i zdrowy, gdy¿ dopasowuje siê do kszta³tu cia³a, a przy okazji dzia³a rozlu¼niaj±co na miê¶nie. Ceny gryczanych materacy rozpoczynaj± siê od 250 z³. Warto zainteresowaæ siê naturalnym materacem, szczególnie je¶li cenimy ekologiczny styl ¿ycia.
Ci, którzy mog± sobie pozwoliæ na wiêkszy wydatek, minimum 4000 z³otych, mog± kupiæ ³ó¿ko wodne, które idealne dostosowuje siê do naszego cia³a. Nale¿y przy zakupie sprawdziæ czy nasze cia³o na ³ó¿ku wodnym tylko lekko siê zapada, co jest zdrowe dla krêgos³upa, czy te¿ wpada do ¶rodka. Aby byæ pewnym co do prawid³owego zakupu, nale¿y równie¿ sprawdziæ stela¿ ³ó¿ka wodnego. Prawid³owy stela¿ powinien byæ sztywny, np. zrobiony z desek.
Poduszka i wa³ek - nocni przyjaciele
To, czy wybierzemy poduszkê czy wa³ek, nie ma znaczenia. Najwa¿niejsze jest anatomiczne u³o¿enie krêgos³upa szyjnego, który nie powinien siê zapadaæ. Do wyboru mamy odpowiednio wyprofilowane poduszki, miêkkie, ¶rednio twarde, naturalne, oraz wype³nione syntetycznym wk³adem. Podobnie jest z wa³kami do spania, które ró¿ni± siê d³ugo¶ci±, wysoko¶ci± oraz wsadem.
Co wybraæ? Warto najpierw przetestowaæ sen na poduszce i na wa³ku. Je¶li nie mamy wa³ka w domu, mo¿emy na czas testu skorzystaæ ze zrolowanego rêcznika, który w³o¿ymy do rajstopy lub zawiniêtej poszewki. Po podjêciu decyzji nale¿y kupiæ idealn± poduszkê lub wa³ek do spania, czyli taki, który podczas snu nie podniesie naszej g³owy ku klatce piersiowej, ani nie odegnie do ty³u.
Przyzwyczajeni do poduszek czêsto podejrzliwie patrzymy na wa³ki do spania. Bior±c jednak pod uwagê funkcjonalno¶æ wa³ków, warto rozwa¿yæ mniej popularny wybór. Dla przyk³adu: wa³ek z ³usk± gryki Nowe Klimaty. Gryczany wa³ek nie odkszta³ca siê - nie musimy go trzepaæ i ubijaæ, co ma czasem miejsce w mocy, kiedy wsad z poduszki ucieknie w jedno miejsce. £uska gryki dopasowuje siê do kszta³tu cia³a. Je¶li odwrócimy g³owê na bok, ³uska gryki dopasuje siê do nowego u³o¿enia, wype³niaj±c przestrzeñ pomiêdzy barkiem, a g³ow±. Gryczany wa³ek zachowuje swoj± neutraln± temperaturê, gdy¿ przepuszcza powietrze, co ucieszy zwolenników spania na ch³odnej poduszce. Kontakt z ³usk± gryki pobudzi mikrokr±¿enie oraz poprawi ukrwienie skóry - nasze cia³o bêdzie delikatnie masowane podczas snu. £uska gryki ma poza tym w³a¶ciwo¶ci rozlu¼niaj±ce i dobrze wp³ywa na samopoczucie osób, które prowadz± stresuj±cy tryb ¿ycia.
Wa³ek z ³usk± gryki mo¿na równie¿ wykorzystaæ do innych celów. Je¶li mamy problem z krêgos³upem, mo¿na wa³ek w³o¿yæ na czas snu pod plecy, co czêsto robi± kobiety w ci±¿y. Mamy chroni± niemowlêta przed ulewaniem, k³ad±c dziecko pomiêdzy poduszki zawiniête w pieluszkê. Zamiast korzystaæ z pieluszek, mo¿na u³o¿yæ dziecko pomiêdzy gryczane wa³ki, które s± ciê¿sze od klasycznych wa³ków (najmniejszy wa³ek Nowe Klimaty wa¿y oko³o 1 kg). Wa³ek mo¿na równie¿ w³o¿yæ pod plecy, je¶li mamy zamiar spêdziæ samotny wieczór przed telewizorem. Przynajmniej plecy, w przeciwieñstwie do oczu, bêd± w dobrej kondycji.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy