Kategorie:
Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | SchodyPod³oga - jasna czy ciemna?
Przy wyborze pod³ogi wa¿ne jest ca³e wnêtrze. Wykañczanie i aran¿owanie nale¿y zacz±æ w³a¶nie od niej, poniewa¿ to baza, podstawa i fundament ca³ego domu. Planowanie nowoczesnego mieszkania w duchu estetycznej spójno¶ci wymaga, ¿eby ¶ciany, pod³ogi i sufity w kolejnych pomieszczeniach wspó³gra³y ze sob± i nie wprowadza³y dysonansu w charakterze ca³o¶ci.
Wybór pod³ogi jest wa¿ny przede wszystkim z jednego, g³ównego powodu - nie zmieniamy jej co za czêsto. Ju¿ na etapie planowania i projektowania nale¿y siê zastanowiæ, w jakich kolorach chcemy urz±dziæ salon czy sypialniê, jakiego typu meble znajd± siê w pomieszczeniu, jakie dywany, zas³onki i dodatki. Pierwszym problemem, z którym musimy siê zmierzyæ, jest w±tpliwo¶æ: co lepsze, pod³oga jasna czy ciemna?
Wady i zalety ciemnej pod³ogi
Ciemne pod³ogi nadaj± pomieszczeniu wra¿enie przytulno¶ci i ciep³a, optycznie je pomniejszaj±c. Z tego wzglêdu ¶wietnie prezentuj± siê na du¿ych powierzchniach, w zestawieniu z metalem czy szk³em.
Je¶li chodzi o barwy, to ciemna pod³oga jest tolerancyjna, choæ przy ciemnych ¶cianach i jasnym suficie mo¿emy niechc±cy uzyskaæ wra¿enie... s³abo o¶wietlonej piwnicy. Dobry efekt przyniesie natomiast po³±czenie ciemnej pod³ogi z ciemnymi, geometrycznymi meblami i jasnymi ¶cianami. Taka pod³oga wy¶mienicie przyjmuje na siebie wszelkiego rodzaju dodatki stoj±ce typu rze¼ba, glina, wiklina. Interesuj±ce bywa z³amanie hegemoni poprzez po³o¿enie na niewielkim obszarze, np. pod stó³, jasnej maty, najlepiej o grubym wi±zaniu...
Z pewno¶ci± ciemne pod³ogi nadaj± wnêtrzu zadziorno¶ci. Obiegowa opinia zak³ada, ¿e na ciemniejszych powierzchnia ³atwiej widoczny jest kurz i ewentualne zadrapania. Wydaje siê jednak, ¿e to problem wyolbrzymiony, zw³aszcza je¶li zedydujemy siê na pod³ogi postarzane, które zak³adaj± naturaln± niedoskona³o¶æ i charakteryzuj± siê du¿± ilo¶ci± otwartych sêków i naturalnych pêkniêæ, które podkre¶laj± unikaln± to¿samo¶æ poszczególnych desek.
Wady i zalety jasnej pod³ogi
Z pewno¶ci± jasna pod³oga jest rozwi±zaniem bezpieczniejszym ni¿ ciemna - prawdopodobieñstwo tego, ¿e bêdzie ¼le wygl±daæ, jest niewielkie - pasuje do ka¿dego stylu. Powinna byæ stosowana w ma³ych i ciemnych pomieszczeniach, poniewa¿ nadaje im lekko¶ci i sprawia, ¿e salon wydaje siê wiêkszy i przestronniejszy.
Jasna pod³oga, sufit i tylna ¶ciana sprawi±, ¿e przestrzeñ wyda siê wê¿sza, wy¿sza i z wiêksz± g³êbi±. Delikatne t³o pod³ogi doskonale eksponuje nowoczesne meble, w czystych, ale delikatnych kolorach - powinni¶my unikaæ zarówno zbyt jasnych barw, aby wnêtrze nie sta³o siê md³e i monotonne, jak i ciê¿kich, bogato zdobionych mebli (pod³oga bêdzie nam siê optycznie „zapadaæ" ). Ciemne meble na jasnej pod³odze powinny byæ lekkie, niemal a¿urowe, kre¶lone subteln± lini±. Jak zawsze, diabe³ tkwi w szczegó³ach - w tym przypadku to dodatki sprawi±, ¿e wnêtrze stanie siê ciekawsze.
Zanim zapadnie ostateczna decyzja nale¿y pamiêtaæ, jaki wp³yw na ostateczny odbiór pomieszczenia ma ¶wiat³o. Deski, które u³o¿one s± prostopadle wzglêdem kierunku padania ¶wiat³a wydaj± siê ja¶niejsze, a równolegle - ciemniejsze. Powinno uk³adaæ siê równolegle wzglêdem kierunku padania ¶wiat³a równie¿ dlatego, ¿e po³±czenia miêdzy deskami s± wtedy mniej widoczne. Nie zapominajmy tak¿e, ¿e przy sztucznym, salonowym ¶wietle odcieñ desek mo¿e wygl±daæ nieco inaczej ni¿ w rzeczywisto¶ci i ¿e pod³oga to inwestycja na lata. Jako¶æ materia³u, z którego wykonano pod³ogê, ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.
- Niektórzy producenci w swoim asortymencie proponuj± wiele ró¿norodnych typów, inni, tak jak firma ESCO, wyspecjalizowali siê w kreacji pod³óg jednogatunkowych - mówi Dariusz Goliszek z firmy ESCO. Zdecydowali¶my siê na d±b z kilku powodów, miêdzy innymi ze wzglêdu na d³ugowieczno¶æ i trwa³o¶æ tego materia³u. Poza tym okaza³y wygl±d tych drzew od wieków sprawia na ludziach du¿e wra¿enie, poniewa¿ nadaje wnêtrzom naturalnego, ale jednocze¶nie niebanalnego wygl±du.
autor: opr. Redakcja, ¼ród³o: Esco Polska
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy