Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | Schody

Tutaj jeste¶: Wykoñczenia / Okna

Okna do domów energooszczêdnych i pasywnych

kategoria: Okna
Okna do domów energooszczêdnych i pasywnych
[fot.: Oknoplus]

Dla wielu z nas koncepcja ciep³ego, zalanego ¶wiat³em i - co istotne - taniego w eksploatacji domu, brzmi bardzo nierealnie. Tymczasem okazuje siê, ¿e takie projekty ju¿ dawno przesta³y istnieæ tylko w sferze marzeñ. Na czym polega idea domów energooszczêdnych i pasywnych, a tak¿e jak wa¿n± rolê spe³niaj± w niej okna, wyja¶nia ekspert firmy OknoPlus.

Domy pasywne i energooszczêdne ciesz± siê w ca³ej Europie bardzo du¿± popularno¶ci±. Nie dziwi zatem coraz powszechniejsze stwierdzenie, ¿e tego typu rozwi±zania stanowi± równie¿ przysz³o¶æ polskiego budownictwa. „Wzrost ¶wiadomo¶ci ekologicznej, obowi±zek sporz±dzania ¶wiadectwa charakterystyki energetycznej dla nowych oraz sprzedawanych budynków i lokali, a tak¿e rosn±ce ceny energii wymuszaj±ce oszczêdno¶ci, sprawiaj±, ¿e Polacy zaczynaj± przekonywaæ siê projektów pozwalaj±cych zminimalizowaæ zu¿ycie pr±du i ogrzewania. A w³a¶nie tym s± domy energooszczêdne i pasywne - budynkami, które dziêki m.in. odpowiedniemu usytuowaniu wzglêdem stron ¶wiata, doskona³ej izolacji cieplnej i umiejêtnemu wykorzystaniu ciep³a wytwarzanego przez mieszkañców i sprzêty domowe, charakteryzuj± siê jak najni¿szym zapotrzebowaniem na energiê", mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus.

Dom energooszczêdny a dom pasywny

Podstawow± ró¿nic± miêdzy domem energooszczêdnym a pasywnym jest warto¶æ rocznego zu¿ycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku. W przypadku pierwszego z nich zapotrzebowanie to mie¶ci siê w granicach 15-70 kWh/m2, w drugim za¶ wynosi maksymalnie 15 kWh/m2. W domu energooszczêdnym do zapewnienia mieszkañcom maksymalnego komfortu cieplnego wystarczy zatem niewielki kocio³ i kilka ma³ych grzejników, w budynku pasywnym zminimalizowano natomiast straty termiczne na tyle, ¿e nie trzeba instalowaæ w nim tradycyjnego ogrzewania - ¼ród³em energii s± urz±dzenia AGD, ciep³o odzyskane z powietrza, a tak¿e ¶wiat³o s³oneczne dostaj±ce siê przez okna. Z uwagi na ostatnie, stolarka okienna jest jednym z najwa¿niejszych elementów konstrukcji domów obu typów.

Okna na stra¿y ciep³a

Okna stanowi± zazwyczaj g³ówn± drogê ucieczki ciep³a na zewn±trz budynku, ale jednocze¶nie - je¶li charakteryzuj± siê bardzo dobrym wspó³czynnikiem izolacyjno¶ci termicznej - pomagaj± w odpowiedni sposób wykorzystaæ ¶wiat³o s³oneczne, czyli darmow± energiê pochodz±c± z natury.

  • Szczelne okna to obowi±zkowy punkt w projekcie zarówno domu pasywnego, jak i energooszczêdnego. Odpowiednie szyby i profile, np. te z wype³nieniem THERMO z oferty OknoPlus, w po³±czeniu z tzw. „ciep³ym monta¿em", pozwalaj± wyeliminowaæ powstawanie mostków termicznych, a co za tym idzie - zmniejszyæ zapotrzebowanie energetyczne budynku. Warto wiedzieæ, ¿e w przypadku domów energooszczêdnych wspó³czynnik przenikalno¶ci cieplnej ca³ego okna powinien mieæ warto¶æ nie wiêksz± ni¿ Uw=1,3 W/m²K, dla domów pasywnych jego warto¶æ nie powinna byæ wy¿sza ni¿ 0,8 W/m²K - wyja¶nia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Projektuj z g³ow±

Producenci stolarki okiennej oferuj± coraz to nowocze¶niejsze rozwi±zania techniczne, maj±ce na celu polepszenie izolacyjno¶ci termicznej okien, np. wzmacniaj±c profil specjalnym wype³nieniem. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e decyduj±c siê na budowê domu energooszczêdnego lub pasywnego, równie wa¿n± kwesti± jak parametry techniczne jest w³a¶ciwa wielko¶æ okien i odpowiednie ich rozmieszczenie w budynku. Warto wiedzieæ, ¿e je¶li chcemy, aby nasz dom potrzebowa³ jak najmniejszych nak³adów energii do codziennej eksploatacji, nale¿y rozlokowaæ okna g³ównie po po³udniowej stronie.

Kuchnia, salon czy gabinet, czyli pomieszczenia, w których spêdzamy du¿± ilo¶æ czasu, powinny mieæ dostêp do du¿ej ilo¶ci ¶wiat³a s³onecznego przez jak najwiêksz± czê¶æ dnia. Dlatego te¿ w miejscach tych mo¿emy pozwoliæ sobie na du¿e przeszklenia, nawet siêgaj±ce od pod³ogi do sufitu. Gara¿ czy pomieszczenia gospodarcze najlepiej natomiast zaprojektowaæ po pó³nocnej stronie domu i wyposa¿yæ jedynie w niewielkie okna lub te¿ nie montowaæ ich wcale -  wyja¶nia Izabela Tryba.

Budownictwo energooszczêdne i pasywne to idea, która powinna przypa¶æ do gustu wszystkim - pocz±wszy od wielbicieli energooszczêdnych rozwi±zañ, a na mi³o¶nikach ekologii koñcz±c. I dobrze, bo dziêki niej ka¿dy z nas bêdzie mia³ szansê cieszyæ siê domem idealnym - tanim w eksploatacji, s³onecznym i przytulnym.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone