Obni¿enie poprzeczki kredytowej
Po wielu miesi±cach deklaracji daj± siê w koñcu zauwa¿yæ namacalne symptomy z³agodzenia polityki banków. Czy realnie zap³acimy mniej i ³atwiej dostaniemy kredyt hipoteczny?
Banki zaczê³y ³agodniej traktowaæ klientów i wróci³y do finansowania nieruchomo¶ci w walutach obcych. W ci±gu ostatnich tygodni kilka czo³owych banków obni¿y³o mar¿e kredytów hipotecznych w euro. Podnios³y te¿ maksymalne kwoty na jakie mo¿na zaci±gaæ po¿yczki. Jest to rezultat elastyczniejszych zasad wyliczania zdolno¶ci kredytowej oraz spadaj±cych kosztów pozyskiwania euro na rynku miêdzybankowym. Najwy¿sz± kwotê kredytu mo¿na uzyskaæ, zaci±gaj±c kredyt w z³otych i mo¿e ona teraz w niektórych bankach siêgn±æ 400 tys. z³. W przypadku kredytu w euro i we frankach maksymalna kwota kredytu jest o jedn± trzeci± ni¿sza.
Analitycy finansowi z Comperia.pl przyznaj±, ¿e kredyty we frankach szwajcarskich i dolarach przegrywaj± z po¿yczkami w z³otych i euro. Rosn± ceny ofert w CHF i USD, a stabilizuj± siê w PLN i EUR. Mimo bardzo niskich stóp procentowych w Szwajcarii oprocentowanie kredytów we frankach jest wy¿sze ni¿ w euro. Wynika to z wy¿szych ni¿ w przypadku euro mar¿ kredytowych. Firma Expander wskazuje na wyra¼ny wzrost liczby i warto¶ci udzielanych kredytów walutowych, w szczególno¶ci w euro jako alternatywy dla kredytów z dop³at±. O spadku mar¿y kredytów w euro mówi± wyliczenia ekspertów z Oppenheim. Rata kredytu w euro, czy we frankach jest ci±gle ni¿sza ni¿ w z³otych.
Mimo to wiele osób ze wzglêdu na ryzyko kursowe szuka po¿yczek w z³otówkach. Takim korzystnym rozwi±zaniem w rodzimej walucie jest preferencyjny kredyt w ramach programu "Rodzina na swoim". Przez 8 lat pañstwo sp³aca za po¿yczkobiorcê oko³o po³owy naliczonych odsetek. Dziêki temu w czasie dop³at rata kredytu jest ni¿sza ni¿ kredytu walutowego. Program niesie jednak pewne ograniczenia. Cena metra kwadratowego nieruchomo¶ci musi siê mie¶ciæ w limicie wyznaczonym dla danego obszaru. W tej chwili mo¿e byæ udzielony tylko ma³¿eñstwu lub osobie samotnie wychowuj±cej dzieci, ale projekt nowelizacji przepisów przewiduje rozszerzenie dostêpno¶ci po¿yczki dla singli. W ubieg³ym roku liczba udzielonych po¿yczek wynios³a 31,2 tys. (ok. 5,4 mld z³). Ten rok mo¿e byæ rekordowy pod tym wzglêdem.
Firmy deweloperskie wiedz±, ¿e to najbardziej atrakcyjna obecnie na rynku po¿yczka. Dlatego staraj± siê dostosowaæ swoj± ofertê do jej warunków. - Bonusy towarzysz±ce sprzeda¿y mieszkañ nale¿± ju¿ do przesz³o¶ci. Zamiast tego woleli¶my dostosowaæ cenê metra kwadratowego mieszkañ na naszym osiedlu Alpha do wymogów kredytu „Rodzina na swoim". Znaczna czê¶æ poszukuj±cych lokum uzale¿nia teraz swój wybór od kryteriów tego programu. W³a¶nie dlatego ceny wszystkich lokali, które realizujemy w II etapie inwestycji odpowiadaj± jego wymogom - twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor sprzeda¿y w RED Real Estate Development.
Banki mno¿± oferty promocyjne. Jednak preferencyjne warunki kredytowe dostêpne s± tylko dla osób, które sk³onne s± skorzystaæ z innych produktów. Najczê¶ciej chodzi o za³o¿enie konta, na które musi wp³ywaæ co miesi±c okre¶lona kwota minimalna lub regularne oszczêdzanie. Je¶li klient nie bêdzie dotrzymywa³ warunków promocji, bank mo¿e podwy¿szyæ oprocentowanie kredytu. Pod³o¿em cross sellingu jest chêæ zwi±zania klientów z instytucj± na wiele lat.
Oferty banków ¶wiadcz± o normalizacji rynku, jednak powrót do sytuacji z okresu przedkryzysowego wydaje siê niemo¿liwy. Szczególnie je¶li chodzi o poziom mar¿ dla kredytów w PLN, które s± przecie¿ najistotniejszym sk³adnikiem raty kredytowej. A które w czasie boomu kredytowego, wynosi³y czêsto poni¿ej jednego procenta. Obserwujemy jednak wolny spadek kosztów kredytu. Wydaje siê, ¿e w³a¶nie oferty crosssellingowe mog± zdominowaæ rynek w tym roku. Za¶ polityka popularyzowania przez banki kredytów w z³otych i w euro zaczyna siê utrwalaæ. Mimo pewnej liberalizacji jednak wci±¿ na zaci±gniêcie kredytu z ni¿sz± mar¿± mog± liczyæ klienci o du¿ym wk³adzie w³asnym i wysokich dochodach.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy