Materia³ i wnêtrze – sztuka ³±czenia
Producenci wspó³czesnych mebli tapicerowanych, staraj± siê dogodziæ indywidualnym gustom ka¿dego klienta. Oferuj± bogat± kolorystykê, wzornictwo i podpowiadaj± jak± tkaninê wybraæ, aby s³u¿y³a nam przez wiele lat. Spo¶ród szerokiej oferty materia³ów obiciowych znajdzie siê zarówno co¶ dla posiadaczy ma³ych rozrabiaków, jak i dla zwolenników najnowszej mody i designu.
Dla ka¿dego co¶ dobrego
Problem pojawia siê wraz z podjêciem decyzji – jaki materia³ obiciowy bêdzie najlepszy? Popisane d³ugopisem ¶ciany i poduszki, brudne ¶lady ³ap na kanapie - to niema³a przeszkoda w utrzymaniu trwa³o¶ci i czysto¶ci mebli. Dobrym wyborem dla osób, które chc±, aby tkanina wygl±da³a ³adnie, a jednocze¶nie by³a trwa³a powinien byæ mebel wypoczynkowy obity tkanin± flokow±, szenilow± lub mikrofaz±.
- Mikrofaza, a wiêc tkanina hydrofobowa jest jedn± z najbardziej wytrzyma³ych tkanin, idealnie naci±ga siê na mebel oraz posiada pow³okê, która zapobiega wch³anianiu siê zabrudzeñ. Dziêki swoim w³a¶ciwo¶ciom ³atwo utrzymaæ j± w czysto¶ci, a woda nie wsi±ka w materia³ tylko zostaje na powierzchni - zauwa¿a Magdalena Bosak z firmy meblowej MM Collection.
Tkanina flokowa przypomina swoim wygl±dem skórê, a dziêki dobrym parametrom ¶cieralno¶ci ma du¿± odporno¶æ na zabrudzenia. Oprócz ¶ci¶le praktycznego zastosowania, posiada równie¿ walory estetyczne i przy tym jest mi³a w dotyku. Wybieraj±c modn± i trwa³± tkaninê obiciow± tkan±, nale¿y równie¿ zwróciæ uwagê na jej splot – im jest on gêstszy, tym materia³ bardziej wytrzyma³y. Najbardziej uniwersalnym materia³em jest skóra naturalna, która nie przyci±ga kurzu, ³atwo siê czy¶ci i nie zawiera sztucznych sk³adników, co doceni± g³ównie alergicy.
- Najlepszym sposobem na zachowanie pierwotnego wygl±du materia³u i jego w³a¶ciwo¶ci jest umiejêtna konserwacja. - Dostêpne w sklepach produkty do impregnacji materia³ów obiciowych stosuje siê ¶rednio raz na trzy miesi±ce. Na powierzchni tkaniny tworzy siê pow³oka, dziêki której plamy czy zabrudzenia nie wnikaj± natychmiast w jej g³±b, pozwalaj±c nam szybko „zareagowaæ” – t³umaczy Magdalena Bosak.
Nie powinno siê stosowaæ mocnych ¶rodków chemicznych, ani odkurzaczy do prania dywanów, gdy¿ wp³ywaj± one na zu¿ycie i szybsze niszczenie tkaniny. Je¶li mebel jest odpowiednio konserwowany, w wiêkszo¶ci przypadków wystarczy woda i ¶cierka z mikrofibry.
Sztuka ³±czenia
- Wybieraj±c mebel wypoczynkowy nie trzeba decydowaæ siê na jeden rodzaj materia³u. Tkaniny i ich kolory mo¿na ze sob± ³±czyæ, co daje jeszcze ciekawszy efekt wizualny. Najczê¶ciej stosowanym rozwi±zaniem jest zestawienie ekoskóry z materia³em. Jedyn± regu³± o której powinni¶my tutaj pamiêtaæ jest zachowanie kontrastu, który wyró¿ni siedzisko od korpusu mebla - mówi Magdalena Bosak.
Najchêtniej kupowane przez klientów w tym sezonie, s± zestawy w odcieniach fioletu i szaro¶ci. Wzorzyste tkaniny powoli odchodz± do lamusa - nie s± preferowane w wiêkszych pomieszczeniach, poniewa¿ szybko siê nudz± i daj± wra¿enie chaosu. Wzory s± jednak dobrym pomys³em np. na poduszki, gdy¿ o¿ywiaj± domow± przestrzeñ. Dokonuj±c wyboru materia³u obiciowego, warto zwróciæ uwagê na jego parametry – poza cyklami ¶cieralno¶ci, bardzo wa¿na jest te¿ wysoka ¶wiat³otrwa³o¶æ, dziêki której tkanina nie bêdzie p³owia³a pod wp³ywem promieni s³onecznych.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy