Kategorie:
Kuchnie i jadalnie | Sypialnie | £azienki | Pokój dzieciêcy | Salon | Poddasze | Przedpokój | Domowa si³ownia | Balkon i taras£azienka jako gabinet odnowy
Wanny z hydromasa¿em to ju¿ nie tylko masa¿ wodny i powietrzny. Nasz ³azienkowy sprzêt potrafi coraz wiêcej – poma³u przestaj± nas zaskakiwaæ rozwi±zania wprowadzaj±ce do domowego zacisza zabiegi chromo- czy ozonoterapii.
Tym samym ³azienka XXI wieku stopniowo zamienia siê w prywatny salon odnowy biologicznej. Na co mo¿emy liczyæ i czego tak naprawdê szukaæ w nowoczesnych ³azienkowych urz±dzeniach?
Woda – naturalny sprzymierzeniec
Woda – substancja niezbêdna wszystkim organizmom – bez niej nie mo¿e istnieæ jakakolwiek forma ¿ycia na Ziemi. Ka¿dy cz³owiek dla prawid³owego funkcjonowania organizmu musi przyjmowaæ w posi³kach i napojach oko³o dwóch i pó³ litra wody dziennie. Kontakt z wod± to równie¿ ogromna przyjemno¶æ, dlatego pod¶wiadomie d±¿ymy do niego – zw³aszcza po ciê¿kim dniu. Oczyszczenie, nawil¿enie i relaks – wystarczy kilka chwil w wannie i czujemy siê zdrowsi i wypoczêci.
Dobroczynne w³a¶ciwo¶ci wody mo¿na wzmocniæ dziêki systemom hydromasa¿y, które w zale¿no¶ci od naszych potrzeb dostarczaj± masa¿ wodny o ró¿nym stopniu natê¿enia. Jeszcze kilka lat temu urz±dzenia takie by³y domen± o¶rodków spa i uzdrowisk – dzi¶ coraz czê¶ciej pojawiaj± siê w domowych ³azienkach. Masa¿ wodny mo¿liwy jest dziêki specjalnym dyszom umieszczonym w ¶ciankach wanny - w zale¿no¶ci od jej wielko¶ci, montuje siê najczê¶ciej od 10 do 14 dysz. Hydromasa¿ czêsto wspomagany jest opcj± masa¿u powietrznego (tzw. pere³kowego). W tym przypadku to drobniutkie b±belki powietrza masuj± nasze cia³o. Najczê¶ciej b±belki wytwarzane s± przez otwory w dnie wanny, ale mog± je tak¿e wytwarzaæ dysze boczne.
Najprostsze systemy hydromasa¿u steruje siê rêcznie – pompy mo¿na uruchamiaæ lub wy³±czaæ za pomoc± prostych przycisków. Bardziej zaawansowane i oczywi¶cie dro¿sze modele wyposa¿one s± w elektroniczne wy¶wietlacze (tak¿e dotykowe). Dziêki nim dostêpnych jest wiele poziomów natê¿enia masa¿u oraz mo¿liwo¶æ programowania preferowanych parametrów k±pieli (m.in. strumieñ sta³y lub zmienny, czas, temperaturê wody).
Podstawowe zalety masa¿y wodno-powietrznych to poprawa kr±¿enia i zmniejszenie zastoju krwi w ¿y³ach oraz rozlu¼nienie miê¶ni. Masa¿ taki polecany jest przy ró¿nego rodzaju urazach (np. stawów) i chorobach reumatycznych.
Przy zakupie wanien z hydromasa¿em warto zwróciæ uwagê na aspekty higieny i bezpieczeñstwa. Pompa zasysaj±ca wodê powinna byæ po ka¿dej k±pieli opró¿niana – sporo modeli ma wbudowane systemy automatycznego osuszania przewodów po ka¿dej k±pieli. To jednak nie wszystko. „Utrzymanie higieny jest o wiele prostsze w przypadku, kiedy przewody odprowadzaj±ce wodê wykonane s± ze sztywnych rur pcv. System rur sztywnych zapobiega bowiem gromadzeniu siê w nich resztek wody i tworzeniu zastojów, w których mno¿± siê drobnoustroje. Warto zwróciæ na to uwagê przy zakupie urz±dzenia” - t³umaczy Mariusz Mleczko, kierownik dzia³u produkcji Hydromasa¿y Excellent.
Wp³yw kolorów na zdrowie zauwa¿ono ju¿ przed wiekami. W niektórych kulturach (m.in. w Chinach, Indiach i Egipcie) kolory traktowane by³y jako boska si³a, kosmiczna energia, która pomaga zachowaæ harmoniê z natur±. Zauwa¿ono, ¿e niektóre z nich mog± uspokajaæ i koiæ, a inne pobudzaæ i ogrzewaæ. Po wielu latach potwierdzi³ to Isaac Newton, uto¿samiaj±c barwy z energi± – ró¿n± jej czêstotliwo¶æ oko ludzkie odbiera jako inn± barwê. Ka¿dy kolor daje zatem inne rezultaty zdrowotne. Dzisiaj chromoterapia, czyli leczenie kolorami, ma wielu zwolenników – przekonuj± siê do niej tak¿e lekarze, którzy zazwyczaj rzadko przyznaj± racjê medycynie naturalnej.
Tak¿e producenci coraz czê¶ciej wzbogacaj± systemy hydromasa¿y w dodatkowe rozwi±zanie, jakim jest chromoterapia. „Z technicznego punktu widzenia wygl±da to nastêpuj±co: na powierzchni wanny rozmieszczone zostaj± energooszczêdne diody. Bardzo wa¿ne, aby dawa³y mocne, intensywne ¶wiat³o, dlatego w systemach o¶wietlenia wanien najlepiej zastosowaæ nowoczesne diody RGB POWER LED. Dziêki nim woda oraz cia³o s± o¶wietlone równomiernie. ¦wiat³oterapi± mo¿na sterowaæ rêcznie lub korzystaæ z jednego z zaprojektowanych programów. Oprócz wspania³ego efektu wizualnego, u¿ytkownik cieszy siê dobroczynnym wp³ywem ¶wiat³a na organizm. Z chromoterapii mo¿na korzystaæ tak¿e wtedy, gdy wanna nie jest nape³niona wod±” - wyja¶nia Mariusz Mleczko.
Ozon – zdrowa i zregenerowana skóra
Kolejny niezwyk³y efekt k±pieli zapewnia ozonator – urz±dzenie nasycaj±ce wodê ozonem. Zdrowotne w³a¶ciwo¶ci ozonu zauwa¿ono ju¿ wiele lat temu – gaz ten z powodzeniem wykorzystywany jest w ró¿nego rodzaju terapiach w medycynie. Stosuje siê go m.in. w celach: zwiêkszenia efektywno¶ci dostarczania tlenu do tkanek, pobudzania metabolizmu czerwonych krwinek, leczenia chorób uk³adu kr±¿enia oraz leczenia stanów zapalnych. Ozon korzystnie wp³ywa tak¿e na kondycjê skóry – dotleniona i nawil¿ona skóra staje siê jêdrna i g³adka. Woda nasycona ozonem pomaga zredukowaæ cellulit i zmarszczki, dziêki niemu skóra tak¿e szybciej siê regeneruje. Kontakt z ozonem pobudza tak¿e uk³ad immunologiczny organizmu. Ozon ma w³a¶ciwo¶ci bakteriobójcze i zastosowanie go w systemach z hydromasa¿em przyczynia siê do zwiêkszenia higieny oraz bezpieczeñstwa k±pieli.
¦wiat ³azienek ci±gle siê zmienia. Co chwilê pojawiaj± siê nowe mo¿liwo¶ci techniczne, dziêki którym profesjonalne zabiegi mo¿emy przeprowadzaæ w domowym zaciszu. Terapie, które kilka lat temu mo¿na by³o spotkaæ tylko w specjalistycznych gabinetach, dzi¶ oferowane s± przez jedno urz±dzenie, które ka¿dy z nas mo¿e mieæ we w³asnym domu.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy