Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaKuchnia i ³azienka - inne ni¿ wszystkie
Kuchnia i ³azienka s± pomieszczeniami o ró¿nych przeznaczeniach. Wiele je dzieli, ale wbrew pozorom maj± ze sob± du¿o wspólnego. Mo¿liwo¶æ zabrudzeñ oraz wilgoæ sprawiaj±, ¿e pomieszczenia te wymagaj± zastosowania zupe³nie innych materia³ów ni¿ w innych czê¶ciach mieszkania.
- Zdecydowanie warto zadbaæ, aby ¶ciany w obu pomieszczeniach by³y pokryte ³atwo zmywalnym i odpornym na wilgoæ materia³em. Obecnie odchodzi siê od stosowania p³ytek ceramicznych w kuchni, chyba ¿e pomieszczenie jest urz±dzone w stylu retro. Popularnym rozwi±zaniem staje siê u¿ycie tzw. Lacobelu czyli szk³a lakierowanego lub szk³a hartowanego bardziej odpornego na uszkodzenia. Zastosowanie tych materia³ów pozwala na uzyskanie jednorodnej i g³adkiej powierzchni – mówi Anna Olszewska-Szymanowska, projektantka z poznañskiej pracowni Ajdija.
Farby akrylowe, lateksowe czy silikatowe s± przeznaczone specjalnie do stosowania w kuchni oraz ³azience. Niezbyt du¿a nasi±kliwo¶æ, niska podatno¶æ na zabrudzenia i porastanie ple¶niami sprawia, ¿e ca³kiem dobrze sprawdzaj± siê w tych pomieszczeniach. Jednak w miejscach bezpo¶rednio nara¿onych na zamoczenie, lepiej po³o¿yæ p³ytki ceramiczne lub gresowe.
Wodoodpornie
Wybieraj±c materia³ na pod³ogê kuchenn± warto zwróciæ uwagê na to, aby dobraæ go odpowiednio do stopnia korzystania z tego pomieszczenia. W przypadku gdy czêsto siê z niego korzysta, na pod³ogê dobrze jest po³o¿yæ wytrzyma³e p³ytki gresowe. Nie poleca siê jednak zbyt jasnych, poniewa¿ fugi w kuchni szybko ulegaj± zabrudzeniu, co przy jasnych p³ytkach bêdzie bardzo widoczne. Ostatnio popularne jest równie¿ stosowanie ¿ywicy epoksydowej i poliuretanowej. Dodatkowo, aby zminimalizowaæ ryzyko po¶lizgu, mo¿na wybraæ materia³y pokryte specjalnym impregnatem.
Odpowiednio wyposa¿yæ
W kuchni dobrze sprawdzaj± siê meble z frontami z lakierowanego MDFu w wersji matowej, pó³matowej lub z wysokim po³yskiem. Rozwi±zaniem, który sprawdzi siê w tym przypadku bêdzie równie¿ zastosowanie frontów fornirowanych naturaln± oklein± drewnian± czy tañszego laminatu. Ten ostatni dostêpny jest w wielu fakturach wiêc bez problemu mo¿na wybraæ dobrze prezentuj±cy siê wzór. Meble ³azienkowe z lakierowanego MDFu lub forniru naturalnego, szczególnie umywalkowe, dobrze jest wykonaæ na zamówienie.
- Wa¿ne jest aby zadbaæ o dok³adne wykonanie mebla. W przeciwnym razie do p³yty mo¿e dostaæ siê wilgoæ, która uszkodzi mebel – podkre¶la Marina Suchorska z Ajdija.
Wa¿n± kwesti± jest równie¿ wybór blatów kuchennych. Poniewa¿ nara¿ony jest on na uszkodzenia mechaniczne, dzia³anie wysokich temperatur oraz ¶rodki chemiczne warto zainwestowaæ w niego wiêcej pieniêdzy i wybraæ materia³ o lepszej jako¶ci.
- Blat jest t± czê¶ci± wyposa¿enia, na której nie warto oszczêdzaæ. Najlepszym rozwi±zaniem jest kamieñ naturalny lub kompozyt, który powstaje ze zmielonej ska³y po³±czonej ¿ywic± poliestrow± albo akrylow±. S± to materia³y najtrwalsze i najlepiej siê prezentuj±ce. Du¿ym ich minusem jest niestety wysoka cena - mówi Suchorska.
W przypadku ³azienki warto zwróciæ uwagê na wybór ceramiki ³azienkowej. Ta najbardziej popularna - bia³a - estetycznie wygl±da i jest trwa³a. Nie jest ona jedyn± mo¿liwo¶ci±. W ³azience mo¿na zainstalowaæ umywalkê z hartowanego szk³a, stali nierdzewnej, konglomeratu, marmuru, a nawet drewna. Niektóre z tych rozwi±zañ s± drogie, ale wspaniale siê prezentuj± i mog± byæ oryginalnym dodatkiem do ka¿dej ³azienki.
Obecnie modne s± umywalki montowane na blacie np. drewnianym lub kamiennym, pod którym dodatkowo znajduj± siê szuflady. Przy wyborze umywalki warto zwróciæ uwagê równie¿ na to, czy jej kszta³t pozwala na swobodne sp³ywanie wody oraz czy nie jest ona zbyt p³ytka – w tym przypadku ³atwo bêdzie mog³o doj¶æ do rozchlapania wody.
Drewno, które siê nie wypacza
Materia³em, który nada wnêtrzu charakteru bêdzie z pewno¶ci± drewno. W tym przypadku warto pamiêtaæ jednak o kilku istotnych kwestiach.
Nie polecam stosowania drewnianych blatów do kuchni. Mimo tego, ¿e na rynku istnieje wiele preparatów do impregnacji, czêste gotowanie i tak sprawi, ¿e drewniany blat bêdzie siê niszczy³. W przypadku pod³ogi kuchennej nie ma szczególnych przeciwwskazañ do zastosowania drewna. Je¿eli drewnian± pod³ogê chcemy po³o¿yæ w ³azience, najlepiej jest u¿yæ drewna egzotycznego jak np. teak – zaznacza Olszewska-Szymanowska.
Dodatkowo drewno warto zabezpieczyæ specjalistycznym lakierem i szczelnie skleiæ deski lub panele, aby nie dostawa³a siê pomiêdzy nie woda.
Ostatnie poci±gniêcie
Wybór odpowiedniej kolorystyki wnêtrz jest przys³owiow± kropk± nad „i”.
- Poniewa¿ obecnie czêsto tworzy siê otwarte kuchnie warto zwróciæ uwagê na to, czy integruje siê ona z otoczeniem i tworzy spójn± ca³o¶æ. Dlatego dobrze jest wybraæ kolorystykê, która pasuje do klasycznych rozwi±zañ i nie rzuca siê w oczy – mówi Olszewska-Szymanowska.
Dla przyk³adu dobrym rozwi±zaniem bêdzie zastosowanie bia³ych frontów po³±czonych z szarym lub czarnym blatem kompozytowym lub z naturalnego kamienia. W przypadku ³azienki jedynym ograniczeniem bêdzie w³asny gust oraz rozmiar pomieszczenia. Warto mieæ na uwadze fakt, ¿e dziêki ja¶niejszym barwom mo¿na optycznie powiêkszyæ ma³± ³azienkê.
Do ³azienki i kuchni najlepiej jest wybieraæ proste dodatki tak, aby zachowaæ funkcjonalno¶æ tych pomieszczeñ. Dlatego w przypadku kuchni dobrym wyborem bêdzie oryginalna misa lub designerski stojak na wino. Do ³azienki odpowiedni bêdzie grzejnik z oryginalnym wzorem lub bambus w przezroczystym wazonie.
Zobacz galeriê mebli kuchennych - Kuchnia w bieli
autor: ¬ród³o: Ajdija
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy