Kuchnia dla wymagaj±cych
W kuchni spêdzamy coraz wiêcej czasu, co wynika z faktu, ¿e to nie tylko miejsce przygotowania posi³ków. Dziêki designerskim projektom i aran¿acjom oraz przemy¶lanemu wykorzystaniu ka¿dej przestrzeni, staje siê ona miejscem towarzyskich spotkañ czy zabaw dzieci, co szczególnie podkre¶la wagê jej funkcjonalnej i bezpiecznej organizacji.
Badania przeprowadzone przez firmê Whirlpool pokazuj±, ¿e Polacy spêdzaj± w kuchni a¿ 2,5 dnia w tygodniu. Ponadto, nowa kuchnia bêdzie nam s³u¿yæ przez wiele lat – warto, wiêc urz±dziæ j± w taki sposób, aby praca w niej sprawia³a zadowolenie i rado¶æ. Jak to zrobiæ?
Porz±dek i wygoda w zasiêgu rêki
Ka¿dy domownik, który choæ czê¶æ dnia spêdza w kuchni zgodzi siê z faktem, ¿e przechowywanie wszystkich przyborów w zasiêgu rêki to podstawa. Jest to znaczne udogodnienie przy zachowaniu porz±dku oraz oszczêdno¶æ czasu. Aby utrzymaæ ³ad, niezbêdne jest te¿ odpowiednie zagospodarowanie wolnego miejsca. Podczas pracy, zawsze przyda siê dodatkowy blat, szczególnie w przypadku niewielkiego wnêtrza. Praktycznym rozwi±zaniem jest monta¿ stabilnego blatu wysuwanego z mebli kuchennych. Innym pomys³em na zachowanie harmonii w kuchni jest przemy¶lany podzia³ poszczególnych elementów mebli na funkcjonalne szuflady, czy pó³ki których wymiary dopasowuje siê w zale¿no¶ci od ich przeznaczenia. - Perfekcyjn± organizacjê ca³ej kuchni, mog± wspomóc np. kosze cargo. Dziêki takiemu rozwi±zaniu zyskujemy mo¿liwo¶æ optymalnego zagospodarowania trudno dostêpnych miejsc w kuchni, najczê¶ciej w±skich i g³êbokich szafek – podkre¶la Andrzej Wo³osz z firmy KAM.
Nie mniej pomocne w u¿ytkowaniu nowoczesnej kuchni, s± te¿ z pozoru niewielkie dodatki. Wybieraj±c wystrój dla siebie, warto wzi±æ pod uwagê akcesoria, które u³atwiaj± kuchenne czynno¶ci. Mo¿e to byæ np. obcinarka do folii, któr± maj±c pod rêk± szybko owiniemy potrawê czy chocia¿by odpowiednie uchwyty na talerze, no¿e b±d¼ przyprawy, które od razu po u¿yciu od³o¿ymy na miejsce. Wa¿ne, aby znajdowa³y siê one blisko blatu roboczego, piekarnika, czy zlewozmywaka. Dziêki takiemu u³o¿eniu, po kuchennych do¶wiadczeniach, wszystkie naczynia i akcesoria szybko trafi± na swoje miejsce, bez potrzeby przenoszenia i czêsto tym samym brudzenia ca³ej kuchni.
Ciszej, delikatniej, bezpieczniej...
Ka¿dy zna irytuj±ce trzaskanie drzwiczkami szafek czy stukot zbyt mocno popchniêtej szuflady ze sztuæcami. W efekcie, po nied³ugim czasie meble zaczynaj± siê zu¿ywaæ, a poobijane fronty i drzwiczki wygl±daj± ma³o estetycznie, psuj±c efekt wizualny ca³ego wystroju. - Remontuj±c kuchenne wnêtrze, b±d¼ dokonuj±c zakupu nowych mebli kuchennych, warto zdecydowaæ siê na inteligentne systemy cichego otwierania i zamykania – radzi ekspert Andrzej Wo³osz. Do wyboru mamy równie¿ szuflady otwierane na dotyk, b±d¼ z elektrycznym systemem otwierania zarówno dla podno¶ników szafek górnych jak i dolnych. Dotykowo otwierane szafki nie maj± uchwytów, co zwiêksza bezpieczeñstwo dzieci, lubi±cych psoty w kuchni.
Przy projektowaniu kuchni wa¿ne jest przemy¶lane umiejscowienie gniazd elektrycznych. Profesjonalne po³±czenie wspó³czesnych technologii i nowoczesnego designu, stwarza mo¿liwo¶æ praktycznego urz±dzenia wnêtrza oraz przede wszystkim bezpiecznego dla najm³odszych u¿ytkowników kuchni. Ciekawym rozwi±zaniem mog± byæ np. gniazdka z os³on± wmontowane w blat. Dziêki zastosowanej fotokomórce pojawiaj± siê i znikaj± na ¿yczenie, zapewniaj±c jednocze¶nie bezpieczeñstwo z ich korzystania.
Z my¶l± o najbli¿szych
W trosce o ma³ych domowników, powinni¶my tak¿e pamiêtaæ o sprzêtach stawianych na blacie z racji braku miejsca (jak krajalnice, tostery, pojemniki). Istnieje zatem spore niebezpieczeñstwo str±cenia, czy ¶ciagniêcia takich urz±dzeñ przez dziecko. Czêsto po u¿yciu, wiele sprzêtów pozostaje gor±cych, a wisz±ce kable wrêcz kusz± ciekawskiego malucha, by poci±gn±³ za nie w trakcie zabawy. Funkcjonalnym rozwi±zaniem, mog± okazaæ siê sk³adane sprzêty, przystosowane do monta¿u w szufladach czy szafkach. Potrzebuj± one niewiele miejsca, jednocze¶nie bêd±c te¿ bezpiecznymi dla najm³odszych domowników.
Ma³e szczegó³y, wielki efekt
Z pozoru ma³e detale, mog± dodaæ ca³ej kuchni „smaku”. Indywidualny klimat bowiem, to pierwszy krok, by zrobiæ wra¿enie na go¶ciach, czy po prostu uprzyjemniæ sobie czas spêdzony w kuchennym zaciszu. Coraz czê¶ciej wiêc, projektanci funkcjonalnych mebli kuchennych, prze¶cigaj± siê w pomys³ach uatrakcyjnienia swoich produktów. Dla wielbicieli gad¿etów, ¶wietnym rozwi±zaniem mo¿e okazaæ siê choæby barek otwierany na pilota, niewidoczny poch³aniacz zapachów w blacie, czy modne w ostatnich miesi±cach punktowe pod¶wietlenie blatów i mebli na fotokomórkê.
Liczy siê jako¶æ
Jedn± z najwa¿niejszych cech elementów kuchennych jest ich trwa³o¶æ. Powierzchnie nara¿one na zmiany temperatury oraz wilgoæ, powinny byæ wykonane z odpornych materia³ów i odpowiednio zabezpieczone. Warto zwróciæ uwagê, na uszczelnienie ³±czeñ miêdzy blatem, a ¶cian±, czy zlewem. Unikniemy w ten sposób pêcznienia blatu po kontakcie z wod±. Najnowsze technologie i systemy, stosowane we wspó³czesnych meblach kuchennych, gwarantuj± wysok± jako¶æ wykonania. Pamiêtajmy jednak, aby przy zakupie sprawdziæ te informacje, które to potwierdz± (np. certyfikaty okuæ firmy Blum). Sprawd¼my te¿ jako¶æ zastosowanych materia³ów, rzetelno¶æ firmy oraz zapytajmy o cenê monta¿u.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy