Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse | Wnêtrza | Artis Style - fuga brokatowa

Tutaj jeste¶: Porady i inspiracje / Finanse

Kredytowy rozk³ad jazdy

kategoria: Finanse

Ile po¿yczamy na mieszkanie? Z jak± mar¿± zaci±gniemy kredyt w przysz³ym roku? Czy bêdziemy mogli skorzystaæ z rz±dowego wsparcia w ramach programu Rodzina na swoim?

Dobry wiatr dla kredytobiorców

Przez najbli¿sze 2-3 lata banki bêd± ³agodziæ politykê kredytow±, co stymuluj±co wp³ynie na rozwój polskiego rynku kredytów hipotecznych. Analitycy z Instytutu Badañ nad Gospodark± Rynkow± (IBnGR) i Reas, którzy swoje wnioski zawarli w raporcie „Biznes i ryzyko na rynku kredytów mieszkaniowych w perspektywie 2014 roku" spodziewaj± siê, ¿e prze³o¿y siê to na ni¿sze mar¿e w bankach, które w ci±gu tego roku bêd± nadal spada³y.

W ich ocenie w perspektywie ¶rednio-okresowej na rynek maj± szerzej wej¶æ kredyty walutowe. IBnGR prognozuje istotny wzrost udzia³u przede wszystkim kredytów w Euro, pomimo zapowiedzi wej¶cia pod koniec roku rekomendacji T, która ma utrudniæ do nich dostêp.

Po¿yczamy wiêcej

¦rednia warto¶æ kredytu mieszkaniowego w I kwartale 2010 r. wynosi³a 202,7 tys. z³, wynika z zestawieñ Gold Finance. Istnieje jednak du¿a rozbie¿no¶æ miêdzy poziomem wysoko¶ci po¿yczek udzielanych w walutach obcych i z³otówkach. W rodzimej walucie przyznawane s± po¿yczki przeciêtnie na ok. 180 tys. z³, natomiast w euro i franku szwajcarskim ¶rednia kwota kredytu siêga prawie 375 tys. z³.

Kredyty walutowe s± jednak znacznie bardziej dostêpne dla osób zamo¿nych. Banki z rozmys³em prowadz± tak± politykê, bo obawiaj± siê, ¿e mniej zamo¿ny kredytobiorca nie poradzi sobie ze sp³at± wy¿szych rat, je¶li z³oty os³abnie.

Kwoty, jakie po¿yczaj± klienci na mieszkania w opinii wielu banków s± coraz wy¿sze. ¦rednia kwota udzielonych po¿yczek wzros³a od zesz³ego roku, w zale¿no¶ci od banku o kilkaset tysiêcy.

Zwi±zek Banków Polskich obliczy³, ¿e najwiêcej osób (31 proc.) po¿ycza dzi¶ na mieszkanie 100 - 200 tys. z³, a ponad 28 proc. kwotê do 100 tys. z³. Jednocze¶nie wzros³o zainteresowanie wy¿szymi kwotami od 200 do 500 tys. z³.

Zad³u¿aj±cy siê na mieszkania w I kwartale 2010 r. w przewa¿aj±cej liczbie (43 proc.) brali kredyty na 50 - 80 proc. warto¶ci nieruchomo¶ci. Na 100 proc. ceny mieszkania wziê³o po¿yczkê prawie 7 proc. po¿yczaj±cych. To znaczna zmiana w porównaniu z ubieg³ym rokiem, kiedy takie kredyty by³y niedostêpne lub zupe³nie nieop³acalne.

Gorsze prognozy dla Rodziny na swoim

W Warszawie przybywa lokali w cenie (8013 z³) pozwalaj±cej uzyskaæ najatrakcyjniejszy na rynku kredyt z pañstwow± dop³at± w ramach programu „Rodzina na swoim". Deweloperzy w swoich nowych projektach oferuj± w tym limicie coraz wiêcej mieszkañ. - Pomimo niezbyt sprzyjaj±cej koniunktury rynkowej zdecydowali¶my siê na rozpoczêcie budowy drugiego etapu osiedla Alpha w Ursusie. Mieszkania, które znalaz³y siê w ofercie zosta³y jednak ¶ci¶le dostosowane do wymagañ kupuj±cych. Przede wszystkim wszystkie kwalifikuj± siê do zaci±gniêcia po¿yczki z rz±dow± dop³at±. Poza tym, redukcja metra¿u lokali spowodowa³a zmniejszenie ceny ca³kowitej, przy zachowaniu tej samej ilo¶ci pokoi w mieszkaniach - t³umaczy Teresa Witkowska, dyrektor Sprzeda¿y w RED Real Estate Development.

Wed³ug danych serwisu Tabelaofert.pl na co trzecie nowe mieszkanie znajduj±ce siê w sprzeda¿y w Warszawie mo¿na zaci±gn±æ kredyt z dop³at±.

Prognozy analityków, je¶li chodzi o t± preferencyjn± po¿yczkê, nie s± jednak optymistyczne. W przysz³ym roku liczba lokali kwalifikuj±cych siê do dop³at mo¿e znacznie zmaleæ, bo prawdopodobnie drastycznie spadnie cena metra, który bêdzie obejmowa³ program. Ministerstwo Infrastruktury ma nawet w planach zakoñczenie programu „RnS" w 2012 r., a dop³aty do kredytu dla rynku wtórnego maj± obowi±zywaæ tylko do lipca 2011 roku.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone