Szukaj w serwisie

Kategorie:

Meble kuchenne | Meble biurowe | Meble ogrodowe | Meble pokojowe | Meble ³azienkowe | Meble dla dzieci | Meble do sypialni | Meble wypoczynkowe | Meble do salonu i jadalni

Tutaj jeste¶: Meble / Meble biurowe

Klasy akustyczne mebli do biur open plan

kategoria: Meble biurowe

Wiedza i informacja tworzona w przestrzeniach biurowych jest motorem gospodarki rozwiniêtych pañstw, dlatego warto wiedzieæ, jak analizowaæ warunki akustyczne przestrzeni biurowej dla oceny jako¶ci miejsca pracy pracownika biurowego.

Ro¶nie w Europie zainteresowanie zwiêkszeniem wydajno¶ci pracowników biurowych i stosowaniem elementów wyposa¿enia, które pozwol± na poprawienie jako¶ci pracy. Jest to oczywista tendencja w ¶wiecie, gdzie wiedza i informacja tworzona w przestrzeniach biurowych jest motorem gospodarki rozwiniêtych pañstw. Równie¿ w bran¿y akustyka w architekturze widaæ dzia³ania w zakresie oceny wp³ywu mebli na ha³as, jaki wp³ywa na efektywn± pracê w biurze. W projekcie normy ISO 3382-3 Acoustics - Measurement of room acoustic parameters - Part 3: Open plan spaces opisano wiedzê techniczn±, jak analizowaæ warunki akustyczne przestrzeni biurowej dla oceny prywatno¶ci na stanowiskach.

Open plan spaces w kontek¶cie tej miêdzynarodowej normy oznacza wielkopowierzchniowe biura i podobne przestrzenie, gdzie bardzo du¿o ludzi mo¿e jednocze¶nie pracowaæ, prowadziæ rozmowy (np. call centra) oraz przestrzenie o skoncentrowanej liczbie stacji roboczych do obs³ugi klientów o zró¿nicowanej funkcji i sposobie pracy. Nowatorskim podej¶ciem do oceny przestrzeni biurowej w ISO 3382-3 jest wprowadzenie zrozumia³o¶ci jako czynnika oceny przestrzeni biurowej z uwzglêdnieniem wyposa¿enia i innych ¼róde³ d¼wiêku wp³ywaj±cych na klimat akustyczny biura. Uwzglêdnienie wp³ywu wyposa¿enia przestrzeni biurowej na warunki pracy jest wa¿ne w kontek¶cie zasad oceny nara¿enia pracowników na szkodliwe czynniki pracy, które obowi±zuj± pracodawców. Meble znacz±co oddzia³uj± na warunki akustyczne w biurach na p³aszczy¼nie poch³aniania d¼wiêku, ale równie¿ rozpraszania i blokowania propagacji d¼wiêku miêdzy stanowiskami. Wp³yw mebli w zakresie blokowania i rozpraszania d¼wiêku jest znacznie wa¿niejszy od ich w³asno¶ci d¼wiêkoch³onnych.

Norma jest ciekawym narzêdziem do oceny przestrzeni biurowych metodami pomiarowymi. Pomiary s± wykonywane tylko w pomieszczeniach zupe³nie umeblowanych - do zasiedlenia. Pomiary w nieumeblowanym biurze wielkoprzestrzennym nie opisuj± warunków akustycznych w sposób koresponduj±cy ze spostrze¿eniami pracowników. Prowadzenie pomiarów w pomieszczeniu zasiedlonym nie do koñca jest metod± stosowan± w polskich warunkach funkcjonowania budownictwa w zakresie prawnym oraz rynkowego tworzenia przestrzeni biurowej. Wiêksza czê¶æ biur jest oddawana do u¿ytkowania w stanie deweloperskim, a detale jako¶ciowe s± bardziej regulowane podczas indywidualnych ustaleñ ni¿ przez przepisy Prawa budowlanego.

Dla oceny warunków podczas pomiarów jest te¿ wa¿ne, ¿e s± one przeprowadzane z uwzglêdnieniem ha³asów zewnêtrznych, jakie wynikaj± z funkcjonowania ¶rodowiska zbudowanego wokó³ obiektu i obci±¿aj± go energi± akustyczn± przedostaj±c± siê do pomieszczeñ biurowych. W procesie pomiarowym jest równie¿ uwzglêdniany ha³as dzia³aj±cej wentylacji oraz systemów maskowania d¼wiêkiem, je¶li w taki system jest wyposa¿one pomieszczenie. Warunki pomiarowe powinny byæ jak najbardziej zbli¿one do warunków pracy pracowników i, je¶li jest to mo¿liwe, aby dzia³a³y równie¿ indywidualne, przypisane do stanowiska, urz±dzenia techniczne jak np. komputery. Pomiary do oceny warunków akustycznych s± wykonywane z u¿yciem pojedynczego g³o¶nika emituj±cego d¼wiêk testowy. Projekt normy przewiduje stosowanie g³o¶nika wszechkierunkowego lub kierunkowego.

Wa¿nym elementem oceny warunków pracy w kontek¶cie inwestowania i procesu realizacji zgodnie z zasadami zrównowa¿onego budownictwa w biurach typu open plan, jest wprowadzenie propozycji klas akustycznych umeblowanego biura w powy¿szej normie. W oparciu o pomiary w 16 wielkopowierzchniowych biurach opracowano tabelê definiuj±c± klasy akustyczne przestrzeni biurowej oddanej do u¿ytkowania. Przypisanie do klasy jest zale¿ne od spe³nienia warunków poprzez posiadanie odpowiednich parametrów tj. poziomu d¼wiêku oraz odleg³o¶ci, w jakiej ocenia siê zak³ócenie. Propozycja powy¿szej normy jest nader interesuj±ca w aspekcie wdra¿ania systemów zarz±dzania budynkami z uwzglêdnieniem norm zrównowa¿onego budownictwa w kontek¶cie ekonomicznym. Definiowanie klasy akustycznej przestrzeni biurowej przy sk³adaniu zamówienia na biuro w biurowcu A klasy koresponduje z ide± najwy¿szej jako¶ci warunków pracy, jakim ho³duje wiele przedsiêbiorstw.

Analizuj±c zapisy projektowanej normy, jak i praktyczny aspekt oceny umeblowanej przestrzeni biurowej, nasuwa siê pytanie, czy producenci mebli biurowych i innych elementów wyposa¿enia wnêtrz biurowych zaczn± pod±¿aæ za powstaj±cym rynkiem. Mo¿e z czasem dostawcy kompleksowych zestawów mebli do biur bêd± tak deklarowaæ parametry akustyczne swojego wyrobu, aby korespondowa³y z klasyfikacj± wed³ug powy¿szej normy. Dostawcy dedykowanych rozwi±zañ do biur wielkoprzestrzennych mog± ju¿ niebawem spodziewaæ siê takowego zapytania z rynku.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone