Kategorie:
Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | SchodyKilka rad na temat wietrzenia
Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbêdna w ka¿dym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowan± stolarkê z PCV, która charakteryzuje siê du¿± szczelno¶ci±.
Regularne wietrzenie domu czy mieszkania niesie ze sob± wiele korzy¶ci. Przede wszystkim sprawia, ¿e w pomieszczeniach tworzy siê przyjemny dla cz³owieka klimat - sprzyjaj±cy koncentracji, dobremu samopoczuciu i relaksowi. Bezpo¶rednio przyczynia siê równie¿ do zminimalizowania ryzyka powstawania szkodliwych dla naszego zdrowia ple¶ni oraz grzybów na ¶cianach.
Zbyt wysoka wilgotno¶æ, z któr± mamy do czynienia zazwyczaj w bardzo szczelnych, pozbawionych dop³ywu ¶wie¿ego powietrza pomieszczeniach, stanowi bowiem doskona³± po¿ywkê dla szkodliwych mikroorganizmów. Aby zatem we w³asnym domu czuæ siê komfortowo i nie nara¿aæ siê na nieestetyczne zacieki na ¶cianach, warto codziennie wietrzyæ pomieszczenia. Jak to robiæ najlepiej i najefektywniej?
Wentylacja w skali mikro
Otwarcie szeroko okna to najlepszy sposób na przewietrzenie pomieszczenia, jednak nie zawsze mo¿emy sobie na to pozwoliæ. Niskie temperatury, zacinaj±cy deszcz czy ryzyko przeci±gu skutecznie nas mog± do tego zniechêciæ. Wówczas z pomoc± przychodzi nam mikrowentylacja.
- Rozszczelnienie okna, fachowo nazywane mikrowentylacj±, uzyskujemy dziêki specjalnym elementom okucia, zamontowanym na skrzydle i na ramie. Okna bardzo czêsto wyposa¿one s± w tê funkcjê, ale zdarza siê, ¿e mieszkañcy o niej zwyczajnie nie wiedz± - mówi Janusz Grze¶kowiak, szef dzia³u doradztwa technicznego firmy Winkhaus.
Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy nasze okna maj± mo¿liwo¶æ wietrzenia w skali mikro - wystarczy przekrêciæ klamkê o 45 stopni w górê od pozycji poziomej i poci±gn±æ górn± krawêd¼ skrzyd³a do siebie. W oknie z mikrowentylacj± pomiêdzy o¶cie¿nic± a skrzyd³em powstanie niewielka (oko³o 3 mm) szczelina, przez któr± zacznie nap³ywaæ powietrze z zewn±trz. Skrzyd³o za¶, dziêki specjalnemu zaczepowi rozszczelniaj±cemu, pozostanie w tej pozycji.
- Choæ mikrowentylacja nie zast±pi wietrzenia przez otwarcie okna na ca³± szeroko¶æ, to warto zamontowaæ takie okna w pomieszczeniach, w których tworzy siê du¿o wilgoci. Najlepiej od razu z klamk± tzw. 8-po³o¿eniow± ze skokiem co 45 stopni, która znacznie u³atwi korzystanie z tej funkcji - mówi Janusz Grze¶kowiak, ekspert firmy Winkhaus.
Korzystaj±c z mikrowentylacji nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e rozszczelnione okno nie jest bezpiecznie zaryglowane i mo¿e stanowiæ pokusê dla w³amywaczy. Przed wyj¶ciem z domu lepiej wiêc okna zamkn±æ - zw³aszcza, gdy s± one ³atwo dostêpne z zewn±trz, np. usytuowane na parterze.
Wiêcej powietrza!
Niektóre pomieszczenia w naszych domach, charakteryzuj± siê du¿o wiêksz± wilgotno¶ci± od pozosta³ych, zatem musz± mieæ bardzo sprawny system cyrkulacji powietrza. Niestety mikrowentylacja okazaæ siê w nich mo¿e niewystarczaj±ca.
- Do kuchni czy ³azienki warto wybraæ okna umo¿liwiaj±ce regulowanie intensywno¶ci wietrzenia. Tak zwany mechanizm MSL sprawia, ¿e uchy³ skrzyd³a mo¿na zmieniaæ. Zamiast jednej pozycji uzyskujemy - zale¿nie od pogody i potrzeb mieszkañców – 5 lub 7 po³o¿eñ uchylonego skrzyd³a. By uruchomiæ ten mechanizm, wystarczy obróciæ klamkê pionowo do góry, a nastêpnie odci±gn±æ skrzyd³o od ramy na ¿±dan± odleg³o¶æ i zablokowaæ je przekrêcaj±c klamkê o 45 stopni w dó³. Okucie przeskakuje wtedy na kolejny „stopieñ” i pozwala uchyliæ okno od oko³o 4 mm a¿ do 140 mm - t³umaczy Janusz Grze¶kowiak.
Mechanizm MSL nie tylko zapewnia odpowiedni± wentylacjê pomieszczenia, ale zabezpiecza równie¿ okno przed zatrza¶niêciem - uchylone skrzyd³o nie zamknie siê samo ani podczas przeci±gu, ani przy silnym podmuchu wiatru. Podobnie, jak w przypadku mikrowentylacji, ze wzglêdu na bezpieczeñstwo warto korzystaæ z tej funkcji wówczas, gdy jeste¶my w domu.
Wietrzenie równomierne
Mikrowentylacja oraz mechanizm MSL to nie jedyne sposoby na dostarczenie do pomieszczeñ optymalnej ilo¶ci ¶wie¿ego powietrza. Równie¿ niektóre okucia doskonale wywi±¿± siê z tego zadania. Umo¿liwiaj± one bowiem, oprócz uchylania, otwierania i zamykania - odsuniêcie ca³ego skrzyd³a od o¶cie¿nicy tak, aby wokó³ powsta³a oko³o 6-milimetrowa szczelina. Dziêki niej powietrze nap³ywa równomiernie, bez zimnych podmuchów i gwa³townego spadku temperatury.
- Tak otwarte okno mo¿na pozostawiæ nawet podczas d³u¿szej nieobecno¶ci w domu, np. podczas urlopu. Specjalne zaczepy zamocowane w ramie sprawiaj±, ¿e podczas wietrzenia okno jest zabezpieczone przed w³amaniem tak, jakby by³o zamkniête. Co wiêcej - funkcja ta tak¿e optycznie nie zachêca w³amywaczy do skorzystania z okazji. Z zewn±trz nie widaæ bowiem szczeliny pomiêdzy o¶cie¿nic± a skrzyd³em, skierowan± ku górze klamkê zas³ania za¶ profil. Okucie autoPilot Comfort firmy Winkhaus pozwala wietrzyæ jednocze¶nie efektywnie i bezpiecznie - wyja¶nia Janusz Grze¶kowiak.
Rola ¶wie¿ego powietrza dla naszego zdrowia i samopoczucia jest nie do przecenienia. St±d te¿ warto zadbaæ, by w naszym domu, czyli miejscu, w którym spêdzamy du¿± czê¶æ dnia, nigdy go nie brakowa³o. Przy³ó¿my du¿± wagê do odpowiedniego wietrzenia, a na pewno wyjdzie nam to na dobre.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy