Kategorie:
Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | SchodyKambala - afrykañska pod³oga
Jej drewno uwodzi, poci±ga, fascynuje. Kambala – uwielbiana zarówno przez fachowców, jak i mi³o¶ników przytulnych wnêtrz, którzy ceni± sobie jej nietuzinkowo¶æ i wytrzyma³o¶æ. Przedstawiamy ró¿ne oblicza barwnego kameleona nasyconego afrykañskim s³oñcem.
Wywodz±ce siê z gor±cej Afryki egzotyczne drewno kambali jest znane w krajach pochodzenia równie¿ pod nazwami: iroko, abang, odum, intule, rokko czy mortira. Wiecznie zielona ro¶lina, która osi±ga nawet 50 metrów wysoko¶ci i posiada do 2,5 metra w pier¶nicy, nale¿y obok teaku i doussie do „wielkiej trójki” najatrakcyjniejszych, pod wzglêdem w³a¶ciwo¶ci estetycznych i mechanicznych, drzew egzotycznych.
Si³acz z dusz±
Iroko, chocia¿ w porównaniu z innymi gatunkami egzotycznymi ma ¶rednio twarde drewno (32-36 MPa wg skali twardo¶ci Brinella), s³ynie ze swojej odporno¶ci na wodê (ni¿szy wspó³czynnik skurczu) oraz dzia³anie szkodników. St±d te¿ bardzo chêtnie jest wykorzystywane w stolarstwie do wykoñczenia wnêtrz i tworzenia elementów zewnêtrznych. Dziêki wytrzyma³o¶ci na substancje chemiczne z drewna iroko wykonywane s± tak¿e sto³y laboratoryjne. Surowiec ten ma swoje miejsce równie¿ w sztuce. Wykorzystywany jest bowiem do produkcji czê¶ci tradycyjnego baskijskiego instrumentu perkusyjnego – txalaparty (czyt. cialaparty), przypominaj±cego wielkie drewniane cymba³y.
Co ciekawe kambala wystêpuje te¿ w kulturze ludów afrykañskich. Od wieków jej drewno u¿ywane jest przez plemiê Yoruba ¿yj±ce w Nigerii do rze¼bienia ogromnych masek osi±gaj±cych do 1,5 m wysoko¶ci i wa¿±cych do 27 kg. W trakcie odbywaj±cych siê ¶wi±t, najsilniejsi z mê¿czyzn ubieraj± je, aby wype³niaj±c pradawny obrz±d, z³o¿yæ ho³d najbardziej zas³u¿onym przodkom: matkom, królom i wojownikom.
Barwny kameleon
Oczywi¶cie iroko ze wzglêdu na swoje w³a¶ciwo¶ci bardzo cenione jest w bran¿y pod³óg drewnianych. Warto zauwa¿yæ, ¿e jego drewno sprawdza siê w przypadku zastosowania, coraz popularniejszych w naszych domach, instalacji ogrzewania pod³ogowego. Powierzchnie pod³óg wykonanych z kambali najczê¶ciej uszlachetniane s± lakierem pó³matowym lub bezbarwnym olejem UV.
Mi³o¶nicy pod³óg wykonanych z kambali zwracaj± uwagê na fakt, ¿e nazywana jest ona „drewnianym kameleonem”. Jej charakterystyczn± cech± jest bowiem zró¿nicowanie kolorystyczne. Dla ¶wie¿o przetartego drewna typowa jest intensywna cytrynowa barwa. Jednak surowiec szybko nabiera kolorów miodowych, poprzez oliwkowe, a¿ do ciemnobr±zowych.
Co wa¿ne iroko jest znane z aktywnej zmiany barwy pod wp³ywem promieni s³onecznych. Szczególnie jest to zauwa¿alne w przypadku jasnych partii. Zjawisko to jest jak najbardziej naturalne, wystêpuje tak¿e w doussie czy jatobie.
- Drewno jest materia³em pochodzenia naturalnego. Zawarte w nim zwi±zki chemiczne pod wp³ywem promieni UV modyfikuj± swoj± strukturê molekularn±, a wiêc budowê (drewno poch³ania pewne d³ugo¶ci fali, emituje natomiast inne), co skutkuje zmian± barwy w obrazie tworzonym przez oko ludzkie. W przypadku kambali proces ten jest jednak bardziej intensywny – t³umaczy Dominika Chwastek z firmy Baltic Wood™.
St±d te¿ stawiaj±c na pod³ogê z drewna iroko powinni¶my pamiêtaæ, ¿e z czasem nabierze ona patyny i zmieni swój wygl±d. Dobrym wyborem bêdzie pod³oga w najmodniejszym w tym sezonie wzorze pe³nej deski, która idealnie zaprezentuje piêkno tego „egzotyku” o wielu twarzach.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy