Kategorie:
Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | SchodyJakie schody do domu?
Dom piêtrowy jest tañszy ogrzewaniu, a dodatkowo zajmuje mniejsz± powierzchniê dzia³ki ni¿ jego parterowy odpowiednik. Ale to w³a¶nie tu zaczynaj± siê schody. Proste, zabiegowe, a mo¿e krêcone? Ze stopniami drewnianymi czy szklanymi? Wybór odpowiedniego typu, materia³ów i surowców mo¿e przyprawiæ o ból g³owy.
Ju¿ dawno odesz³o do lamusa stwierdzenie, ¿e schody powinny po prostu byæ. Zwraca siê uwagê na estetykê, wygodê, bezpieczeñstwo, a tak¿e ich harmonizowanie z reszt± wnêtrza. Decyzja nie jest ³atwa, poniewa¿ raz wybudowanych schodów nie da siê zmieniæ tak ³atwo, jak drzwi, mebli czy innych elementów wyposa¿enia wnêtrza. Co wiêcej, ceny bardziej wyrafinowanych konstrukcji mog± siêgaæ nawet kilkudziesiêciu tysiêcy z³otych. W tej sytuacji ka¿da porada jest na wagê z³ota.
Projektowanie
Ju¿ na etapie projektowania domu nale¿y uwzglêdniæ gabaryty oraz miejsce, w którym planowane jest umieszczenie schodów. W przypadku u¿ywanego stosunkowo rzadko poddasza warto zdecydowaæ siê na dyskretne schody strychowe. Z kolei schody do piwnicy wylewane s± zwykle z betonu i ok³adane glazur± lub - rzadziej - drewnem.
Najwiêkszy dylemat wi±¿e siê jednak z wyborem schodów ³±cz±cych czêsto u¿ywane kondygnacje. Musi to byæ element dobrze przemy¶lany. Je¿eli decyzja ta zostanie podjêta bez zastanowienia, po latach mo¿e siê okazaæ, ¿e schody zamiast u³atwiaæ komunikacjê, stanowi± trudno¶æ nie do pokonania - np. dla osób starszych czy dzieci lub zwyczajnie nie pasuj± do zmienionego, unowocze¶nionego wystroju wnêtrza.
Prosto do celu...
Pierwszym rozwi±zaniem, jakie mo¿na wzi±æ pod uwagê, jest budowa schodów modu³owych. Konstrukcja sprawdza siê w du¿ych pomieszczeniach i zachêca wysok± dba³o¶ci± o ka¿dy, nawet najdrobniejszy szczegó³. Schody mog± przybraæ formê jednobiegow± lub bardziej finezyjn± w kszta³cie ³uku, litery Z, S lub U, co pozwala na spor± swobodê w aran¿acji wnêtrza. Schody jednobiegowe s± zdecydowanie bezpieczniejsze, poniewa¿ ich stopnie przybieraj± kszta³t prostok±ta. Atrakcyjniejsze wizualnie s± jednak schody zabiegowe, których stopnie s± szersze od zewn±trz a wê¿sze od wewn±trz. Dla osoby doros³ej pokonanie tych schodów nie powinno stanowiæ wiêkszej trudno¶ci, jednak na pewno to wersja mniej bezpieczna dla ma³ych dzieci i osób starszych.
... lub dooko³a
W sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt ma³e na schody zabiegowe, warto rozwa¿yæ instalacjê schodów krêconych. Zajmuj± one zdecydowanie mniej miejsca, ale bardziej zwracaj± na siebie uwagê, zw³aszcza, je¿eli ich wykoñczenie jest dobrze przemy¶lane. Ich stopnie mog± przybraæ kszta³t trójk±ta, wycinka ko³a lub trapezu. Na nic jednak zdadz± siê wyszukane materia³y i kunsztowne wykoñczenie, gdy po latach przyjdzie po takich schodach wnie¶æ nowy mebel do pokoju na wy¿szym poziomie. Samo chodzenie po konstrukcji krêconej wymaga wiêkszej uwagi ni¿ w przypadku schodów zabiegowych.
Podsumowanie
G³ówne czynniki, które nale¿y uwzglêdniæ przy projektowaniu schodów to ich przeznaczenie, pomieszczenie, w którym siê bêd± znajdowaæ i osoby, które bêd± z nich na co dzieñ korzysta³y. Poniewa¿ to wa¿ny wybór, przed zakupem warto zasiêgn±æ opinii eksperta, który doradzi - pocz±wszy od typu schodów, przez materia³y, z jakich bêd± wykonane, a na ich wykoñczeniu koñcz±c. Bezp³atny pomiar, wycenê, projekt, a tak¿e wizualizacjê wykonaj± doradcy firmy Rintal Polska, w oddzia³ach firmy lub dowolnej lokalizacji wskazanej przez klienta.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: