Szukaj w serwisie

Kategorie:

Dekoracje okien | Sztuæce i porcelana | Dywany | Po¶ciel | Szk³o | Telewizory LCD | Lodówki i zamra¿arki | Pralki | Zmywarki | Kuchenki i piekarniki | AGD | Armatura | Ceramika ³azienkowa | O¶wietlenie

Tutaj jeste¶: Wyposa¿enia / Armatura

Jak wybraæ w³a¶ciw± bateriê ³azienkow±?

kategoria: Armatura
Jak wybraæ w³a¶ciw± bateriê ³azienkow±?
Jak wybraæ w³a¶ciw± bateriê ³azienkow±? [fot.: Deante]

Przedstawiamy cykl poradnikowy £azienkowe puzzle, który jest syntetycznym przegl±dem rozwi±zañ, które mo¿emy zastosowaæ w naszych ³azienkach. Od baterii rozpoczynaj±c, przez zestawy natryskowe i podtynkowe, na rodzajach wylewek i g³owic koñcz±c. Ró¿norodno¶æ form i kszta³tów oraz wielo¶æ zastosowañ powoduje, ¿e poszczególne elementy mo¿emy dobieraæ i ³±czyæ niczym puzzle.

Czym ró¿ni siê g³ówka od g³owicy natryskowej? Na co zwróciæ uwagê przy zakupie baterii? Urz±dzenie ³azienki jest trudn± przepraw± przez specjalistyczne s³ownictwo i bogactwo rozwi±zañ. Musimy wybraæ produkty funkcjonalne i estetyczne, ale te¿ takie, które nie przysporz± k³opotów i kosztów w przysz³o¶ci. Pomagamy umiejêtnie rozwi±zaæ tê ³azienkow± uk³adankê.

Baterie to najliczniejsza grupa produktów ³azienkowych. Mnogo¶æ ofert potrafi przyprawiæ o zawrót g³owy – pocz±wszy od ró¿norodno¶ci kszta³tów (pó³okr±g³e i eliptyczne, kwadratowe) rodzaju wykoñczenia (satynowe, chromowane, stal szczotkowana, tzw. inox, czy wreszcie stylizowane na mied¼, br±z, mosi±dz) na u¿yteczno¶ciach koñcz±c (np. baterie pod¶wietlane lub z hydromasa¿em). Podczas przegl±dania sklepowych pó³ek czujemy siê zagubieni. Ró¿ne wzory, modele, ceny. Jak zatem zmierzyæ siê z kupnem baterii ³azienkowej?

Miejsce monta¿u baterii

Zanim zaczniemy przebieraæ we wzorach i mechanizmach – zdecydujmy najpierw jak zamontujemy bateriê.

  • Kupmy baterie sztorcowe/stoj±ce (instalacjê wodn± ³±czy siê z bateri± za pomoc± elastycznych wê¿yków) je¶li chcemy mieæ je na obrze¿u umywalki lub wanny. W tej grupie (obok najpopularniejszych jednootworowych) dostêpne s± ekskluzywne baterie dwu-, trzy-, cztero- i piêciootworowe, gdzie ka¿da czê¶æ baterii (wylewka, pokrêt³a, r±czka prysznica) stanowi± osobne elementy.
  • O zakupie baterii ¶ciennych musimy zdecydowaæ jeszcze przed wykoñczeniem ¶cian bowiem tutaj instalacja wodna musi byæ precyzyjnie doprowadzona do samej baterii, a brak takiego dopasowania poskutkuje rozkuwaniem murów. Baterie ¶cienne wystêpuj± czêsto w starym budownictwie i wielu blokach mieszkalnych. Kupowane s± zazwyczaj wtedy, gdy trzeba zast±piæ star± bateriê now±, bez dodatkowych remontów.

  • Umywalkowe baterie nablatowe i wielootworowe modele wannowe, które byæ mo¿e charakteryzuj± siê mniej standardowym monta¿em, ale z pewno¶ci± s± bardziej nowoczesne i ciekawsze wizualnie.

Sposób monta¿u

Jedn± z najmodniejszych propozycji do nowoczesnych ³azienek s± baterie podtynkowe - montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. Jest to estetyczne, modne rozwi±zanie, pozwalaj±ce ukryæ wszelkie niepo¿±dane elementy instalacji hydraulicznej. W ¶cianie umieszczany jest mechanizm steruj±cy wyp³ywem wody, na zewn±trz widoczna jest tylko d¼wignia baterii wraz z ozdobn± maskownic± i prze³±cznikiem oraz wylewk±.

Sposób odkrêcania wody

Pobór wody z baterii dwuuchwytowej to ka¿dorazowe odkrêcenie dwóch pokrête³. Zdaniem specjalistów marnujemy wtedy wodê, która wylewa siê niepotrzebnie do czasu uregulowania strumienia i temperatury. Ka¿da zmiana ci¶nienia i temperatury (np. kiedy inny domownik korzysta z wody w innym pomieszczeniu) powoduje konieczno¶æ jej ponownej regulacji.

Baterie jednouchwytowe s± popularniejsze i wygodniejsze – oszczêdzaj± nasz czas (jedna d¼wignia ustawia strumieñ i temperaturê) i pieni±dze (oszczêdzamy oko³o 30% wody). W niektóry ch bateriach wykorzystuje siê system ECO-SAVE -  specjalnie zaprojektowany ogranicznik przep³ywu wody, dziêki któremu zmniejsza siê jej zu¿ycie nawet do 30%. Podczas odchylania d¼wigni wyczuwalny jest pewien opór. Dopiero jego pokonanie zwiêksza do maksimum strumieñ wody.

Rachunki pozwala tak¿e obni¿yæ stosowanie baterii termostatycznych, które dodatkowo zabezpieczaj± przed ryzykiem poparzenia siê.

  • To oczywiste, ¿e je¿eli dbamy o ekologiê wybieramy baterie, które zmniejszaj± zu¿ycie wody. Dla tych, którzy dodatkowo za priorytet uwa¿aj± higienê, najlepsze bêd± baterie sensorowe - uruchamiaj± siê pod wp³ywem zbli¿enia r±k do czujnika i wy³±czaj± siê automatycznie po ich oddaleniu – podpowiadaj± eksperci firmy Deante.

Wykoñczenie

Baterie posiadaj± pow³okê chromow±, satynow± b±d¼ tzw. inox (stal szczotkowana). Zanim kupimy bateriê warto obejrzeæ jej powierzchniê, czy nie posiada zarysowañ czy nierówno¶ci. Zapytajmy tak¿e o g³owice – najtrwalsze s± te ceramiczne. Idealnie gdy posiadaj± elementy t³umi±ce ha³as - tzw. sitka, dziêki którym ich praca bêdzie bardzo cicha, precyzyjna i lekka.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone