Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse | Wnêtrza | Artis Style - fuga brokatowa

Tutaj jeste¶: Porady i inspiracje / Wnêtrza

Jak wybieraæ drzwi wewnêtrzne?

kategoria: Wnêtrza
Jak wybieraæ drzwi wewnêtrzne?
Jak wybieraæ drzwi wewnêtrzne? [fot.: Remix]

Planuj±c zakup drzwi wewnêtrznych zadajemy sobie pytanie: od czego zacz±æ? O jakich elementach oprócz koloru powinni¶my pamiêtaæ wybieraj±c siê do sklepu?

Przed zakupem

Dylematy przy wyborze skrzyde³ czêsto przyprawiaj± nas o zawrót g³owy. Nie mamy pomys³u na kolor, styl czy dopasowanie odpowiedniego modelu do pomieszczenia. Zastanawiamy siê nad idealnym materia³em, zastosowaniem przeszklenia lub monta¿em drzwi pe³nych. Problem pojawia siê równie¿ przy wymiarowaniu i doborze o¶cie¿nicy. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne zadanie i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Wystarczy kilka prostych wskazówek, aby dokonaæ satysfakcjonuj±cego zakupu.

Wymiarowanie drzwiPo pierwsze: o¶cie¿nica

W zale¿no¶ci od stopnia planowanych modyfikacji remontowych w naszym mieszkaniu, bêdziemy potrzebowaæ o¶cie¿nicy lub samego skrzyd³a. Je¿eli chcemy wymieniæ tylko skrzyd³o, nale¿y sprawdziæ czy bêdzie ono pasowa³o do o¶cie¿nicy ju¿ istniej±cej. Polskie normy wymiarowe  wskazuj± co prawda ujednolicon± szeroko¶æ i wysoko¶æ drzwi oraz odleg³o¶ci miêdzy zawiasami. Jednak zawsze warto w³a¶ciwe wymiary mieæ pod rêk±, a dla pewno¶ci potwierdziæ nasze zamiary u fachowców. Trudniejsza czê¶æ zadania czeka nas przy wstawianiu lub wymianie o¶cie¿nicy.

 

 

  • Gotowy otwór w ¶cianie powinien uwzglêdniaæ odpowiedni± szeroko¶æ i wysoko¶æ (drzwi + o¶cie¿nica + zalecana ok. 10 mm szczelina po obu stronach i na górze) – doradza Rados³aw Burak – doradca techniczny z firmy Remix, producenta drzwi sosnowych.
    Wa¿na jest tak¿e grubo¶æ muru, która decyduje czêsto o rodzaju o¶cie¿nicy.

Do wyboru mamy dwie jej wersje: sta³± i regulowan±. Praktyczniejsz± w monta¿u, bardziej estetyczn±, ale zarazem trochê dro¿sz± jest opcja regulowana, która nie wymaga specjalnego wykoñczenia, gdy¿ posiada listwy maskuj±ce. Najczê¶ciej wykorzystuje siê j± w starym budownictwie, w którym znajdziemy grubsze, nietypowe wymiarowo mury. Przy o¶cie¿nicy sta³ej spêdzimy natomiast wiêcej czasu, wykañczaj±c szczeliny monta¿owe. Jej zalet± jest jednak ni¿sza cena. Nale¿y przy tym pamiêtaæ o jej ograniczonych mo¿liwo¶ciach monta¿u ze wzglêdu na dopasowanie do standardowych murów (100 mm grubo¶ci). Mniej do¶wiadczone osoby mog± sobie nie poradziæ z wstawieniem o¶cie¿nicy, dlatego zaleca siê skorzystanie w tym przypadku z pomocy specjalistów.

Kierunek otwierania drzwiPo drugie: skrzyd³o

Najwa¿niejszym elementem przy wyborze skrzyd³a drzwiowego jest jego rozmiar. Standardowe wymiary, okre¶lone polskimi normami (ka¿dy kraj ma swoje) to 2030 mm wysoko¶ci oraz 844 mm szeroko¶ci (skrzyd³o z przylg±) dla najpopularniejszych osiemdziesi±tek i odpowiednio 944 mm dla „90” oraz 744 mm dla „70”. Istniej± równie¿ inne, rzadziej dostêpne rozmiary, tj. 60, 100 czy 110. Je¿eli posiadamy odmienne wymiary otworu w ¶cianie, mo¿emy go przystosowaæ do istniej±cych norm. W przypadku dopasowania do starej, nietypowej o¶cie¿nicy, pozostaje nam wykonanie drzwi na zamówienie, w którym najpewniej pomo¿e stolarz lub producent.

Kolejnym wa¿nym momentem jest wybór sposobu otwierania. Mo¿emy zdecydowaæ siê na drzwi prawe b±d¼ lewe, otwieraj±ce siê na zewn±trz lub do wewn±trz pomieszczenia.

 

 

  • ¯eby sprawdziæ, jaki typ jest nam potrzebny, nale¿y otworzyæ drzwi „do siebie” – zauwa¿a Rados³aw Burak z Remix - Strona, po której skrzyd³o zostanie po otwarciu, wskazuje na jego typ. Dla przyk³adu, je¶li drzwi otworzymy do siebie na lewo, bêd± to naturalnie drzwi lewe.
    Czêsto klienci myl± typy, sugeruj±c siê jedynie stron± znajdowania siê zawiasów, a nie patrz±c na kierunek otwierania.

Oprócz modeli standardowo otwieranych, na rynku s± dostêpne równie¿ wersje przelotowe, sk³adane, przesuwane oraz dwuskrzyd³owe.

Po trzecie: wa¿ne dodatki

Koñcowym etapem jest zadbanie o wa¿ne szczegó³y. Zawsze porównujmy ceny podobnych modeli u ró¿nych producentów. Dopytajmy te¿ sprzedawcê o materia³, z jakiego s± wykonane oraz warunki gwarancji. Je¿eli jeste¶my zwolennikami ekologii i dbania o przyrodê, zapytajmy, czy drewniane drzwi posiadaj± certyfikat FSC. Sprawd¼my, czy w zestawie producent oferuje wk³adkê na zamek, decyduj±c± o estetyce i funkcjonalno¶ci klamkê czy listwy maskuj±ce do o¶cie¿nicy. Nie zapominajmy te¿ o sposobie p³atno¶ci, dostawie i monta¿u.

Po czwarte: efekt koñcowy

Drzwi powinny komponowaæ siê i wspó³graæ z wystrojem wnêtrz. Mog± byæ dopasowane do okien, mebli b±d¼ do koloru ¶cian. Dlatego nie bez znaczenia pozostaje wybór jednolitego stylu i odpowiedniej kolorystyki wszystkich modeli w ca³ym domu. Równie wa¿ny jest surowiec, z jakiego s± wykonane drzwi. Oprócz tego, czeka nas równie¿ decyzja, czy chcemy posiadaæ drzwi pe³ne, czy te¿ modne ostatnio przeszklone, które powiêkszaj± optycznie przestrzeñ, wpuszczaj±c jednocze¶nie wiêcej ¶wiat³a do pomieszczenia.

Wyboru drzwi nie dokonujemy zbyt czêsto i chcemy, ¿eby s³u¿y³y nam na d³ugie lata. Dlatego warto zadbaæ nawet o najmniejsze detale.

Plan na zakup drzwi – co nale¿y zanotowaæ:

  • wymiary wnêki (szeroko¶æ, wysoko¶æ, grubo¶æ muru – ¶ciany pomiêdzy pomieszczeniami)
  • o¶cie¿nica (czy jest potrzebna wymiana, jej rodzaj oraz wymiary)
  • sposób otwierania drzwi (lewe, prawe)
  • materia³ (drewno, szk³o, p³yta, metal)
  • zastosowanie przeszklenia (zale¿ne od gustu oraz rodzaju pomieszczenia)
  • wk³adka na zamek (klucz) – najczê¶ciej w zestawie
  • klamka (zazwyczaj trzeba j± dokupiæ osobno)
  • konsultacja z fachowcem
  • ekipa monta¿owa w razie potrzeby


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone