Kategorie:
Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | SchodyJak wybieraæ drzwi wewnêtrzne?
Stanowi± nieod³±czny element wyposa¿enia mieszkania. Musz± wspó³graæ nie tylko z aran¿acj± i charakterem wnêtrza, a tak¿e, a mo¿e nawet przede wszystkim, powinny w³a¶ciwie spe³niaæ swoj± funkcjê. S± inwestycj± na lata, dlatego wart± gruntownego przemy¶lenia. Wed³ug jakiego klucza dobraæ najbardziej odpowiadaj±ce naszym potrzebom drzwi – radz± specjali¶ci firmy Classen, producenta pod³óg i skrzyde³ drzwiowych wewnêtrznych.
- Epoka drzwi „typowych” dla poszczególnych rodzajów pomieszczeñ dawno ju¿ minê³a. Dostêpne na rynku modele ró¿ni± siê konstrukcj±, materia³em z jakiego zosta³y wykonane, wymiarami, sposobem otwierania i wykoñczeniem powierzchni. Jak zatem najlepiej wybraæ ramiak, o¶cie¿nicê, skrzyd³o prawe czy lewe? Specjali¶ci z naszej firmy prezentuj± rozwi±zanie - przydatny klucz do trafnego wyboru drzwi – mówi Anna Górecka, dyrektor ds. marketingu Classen.
- Rozmiar
Planuj±c wymianê lub monta¿ nowych drzwi wewnêtrznych, w pierwszej kolejno¶ci nale¿y dok³adnie wymierzyæ miejsce, w którym maj± zostaæ osadzone. Dziêki temu idealnie dopasujemy odpowiedniego rozmiaru o¶cie¿nicê i skrzyd³o drzwiowe. Wybieraæ mo¿emy spo¶ród typowych szeroko¶ci (60, 70, 80, 90 cm) lub zamówiæ drzwi o wymiarach niestandardowych. Bior±c pod uwagê wymiary, mo¿na zdecydowaæ siê na monta¿ drzwi jedno lub dwuskrzyd³owych.
- Prawe czy lewe?
W zale¿no¶ci od rodzaju pomieszczenia decydujemy, w któr± stronê drzwi bêd± siê otwiera³y, na zewn±trz czy do wewn±trz, a wiêc czy bêd± „prawe” czy „lewe”.
Prawe skrzyd³o to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy za³o¿eniu, ¿e otwieramy je do siebie. Z kolei lewym skrzyd³em nazywamy takie, które otwieramy do siebie a zawiasy mocowane s± po stronie lewej. Decyzja o kierunku otwierania drzwi jest kwesti± indywidualn± i z regu³y zale¿y od projektu architekta, wygody i funkcjonalno¶ci. Konieczne jest jednak pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi - warto wiêc zwróciæ uwagê na ustawienie mebli, a tak¿e na rozmieszczenie w³±czników ¶wiat³a.
- Drzwi przesuwne czy skrzyd³owe?
Odpowiednio dobrane drzwi powinny byæ nie tylko eleganckie, ale równie¿ funkcjonalne. Je¶li otwarte skrzyd³a drzwiowe zajmuj± w pomieszczeniu zbyt wiele miejsca, mo¿emy zdecydowaæ siê na drzwi przesuwne, które sprawdz± siê zw³aszcza w niewielkich mieszkaniach. Równie¿ w sytuacji, gdy otwarte drzwi skrzyd³owe z dwóch s±siaduj±cych ze sob± pomieszczeñ mog± na siebie zachodziæ, warto rozwa¿yæ zastosowanie praktycznego systemu przesuwnego. Tak¿e w tym przypadku, w zale¿no¶ci od ilo¶ci miejsca, mo¿emy decydowaæ siê na system jedno lub dwuskrzyd³owy.
- O¶cie¿nica
O¶cie¿nicê, potocznie zwan± futryn± lub ram±, nak³ada siê na otwór drzwiowy, a nastêpnie osadza siê w niej skrzyd³o drzwiowe. Przy wyborze o¶cie¿nicy musimy przede wszystkim zwróciæ uwagê na grubo¶æ muru. Do wyboru s± bowiem ramy sta³e o szeroko¶ci 90 mm oraz o¶cie¿nice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym 640 mm.
Zalet± o¶cie¿nicy sta³ej jest mo¿liwo¶æ jej monta¿u tam, gdzie nie ma mo¿liwo¶ci montowania listew wykoñczeniowych (przy prostopad³ym ³±czeniu ¶cian). O¶cie¿nice regulowane gwarantuj± z kolei prosty monta¿ w ka¿dych warunkach, a dziêki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowi± równie¿ nowoczesny element wystroju.
- Drzwi drewniane czy drewnopochodne?
Na konstrukcjê skrzyde³ drzwiowych sk³ada siê kilka podstawowych elementów. Ramiak, czyli szkielet skrzyd³a drzwiowego jest jednym z nich. Mo¿e byæ wykonany z drewna litego lub z materia³u drewnopochodnego. Drzwi drewniane pokryte s± tzw. fornirami nadaj±cymi im naturalny wygl±d, przez co doskonale pasuj± do wnêtrz w klasycznym stylu. Znacznie wiêcej mo¿liwo¶ci aran¿acji stwarzaj± drzwi drewnopochodne okleinowane. Dziêki szerokiemu wyborowi dekorów wygl±daj± równie elegancko i naturalnie, jak te wykonane z drewna, a przy tym s± lekkie i wytrzyma³e. Ponadto sprawdzaj± siê jako izolator akustyczny chroni±cy pomieszczenia od niechcianych ha³asów.
Planuj±c zakup drewnopochodnych skrzyde³ drzwiowych i o¶cie¿nic, warto jeszcze zwróciæ uwagê na materia³, jakim s± okleinowane. Do wyboru mamy bowiem laminaty o podwy¿szonej lub bardzo wysokiej odporno¶ci na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
- Wype³nienie drzwi
Wa¿nym elementem konstrukcyjnym drzwi jest ich wype³nienie. Jego zadaniem jest stabilizacja konstrukcji skrzyd³a drzwiowego. Standardowe wype³nienie drzwi wewnêtrznych to wysokospecjalistyczna tektura o strukturze przypominaj±cej plaster miodu, dziêki temu s± one l¿ejsze. Coraz czê¶ciej wykorzystuje siê równie¿ p³ytê wiórowo-otworow± lub p³ytê wiórow± pe³n±. Stosuje siê je, by dodatkowo wzmocniæ konstrukcjê lub poprawiæ izolacjê akustyczn±.
- Wykoñczenie drzwi
Ramiak z wype³nieniem wymaga jeszcze odpowiedniego wykoñczenia. To w³a¶nie ono ma zasadniczy wp³yw na wygl±d oraz cenê drzwi. Producenci prze¶cigaj± siê w tworzeniu coraz to nowszych technologii wykoñczeñ. Mowa tu m. in. o ilo¶ci i rodzajach przeszkleñ (szyby wykonane z tzw. szk³a bezpiecznego, ornamentowego, szyby satynowane). Wybór przeszkleñ lub decyzja o ich braku zale¿y jedynie od naszych upodobañ. Poprzez szyby w skrzyd³ach drzwiowych mo¿emy graæ ¶wiat³em,
a poprzez ich brak – zapewniæ sobie ca³kowit± prywatno¶æ.
- Kolor
Ostatnim etapem przed zakupem drzwi jest wybór modelu/dekoru skrzyd³a drzwiowego, który bêdzie pasowa³ do naszego mieszkania czy domu, nada mu oczekiwanego przez nas charakteru i spe³ni nasze wymagania estetyczne. Obecnie drzwi dostêpne s± w dekorach tradycyjnych, egzotycznych i fantazyjnych, wiêc ka¿dy znajdzie co¶ dla siebie. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e drzwi to element wykoñczenia wnêtrz, który ma nam s³u¿yæ przez wiele lat, dlatego warto d³u¿ej zastanowiæ siê nad zakupem odpowiedniego modelu.
- Dodatki do drzwi
Skrzyd³a drzwiowe to nie wszystko. W zale¿no¶ci od potrzeby i rodzaju pomieszczenia nale¿y dobraæ odpowiednie klamki, wizjer i tuleje wentylacyjne. Aby uchroniæ ¶cianê przed zniszczeniem spowodowanym czêstym otwieraniem drzwi, powinni¶my pamiêtaæ tak¿e o odbojnikach. Kiedy ju¿ wiêc wybierzemy rozmiar, o¶cie¿nicê, ramiak, dekor, przeszklenia i akcesoria dodatkowe, mo¿emy uznaæ temat za „zamkniêty”.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: