Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaJak urz±dziæ sypialniê?
Sypialnia to miejsce szczególne, to nasz prywatny azyl, w którym spêdzamy nawet jedn± trzeci± ca³ego ¿ycia. To w zasadzie najwa¿niejsze miejsce w ca³ym domu, bo od tego czy bêdziemy odpowiednio wypoczêci zale¿y znacznie wiêcej ni¿ „tylko” nasze zdrowie i samopoczucie. Brak w³a¶ciwego relaksu ma istotny i niestety destrukcyjny wp³yw na wiele aspektów ¿ycia, w tym zawodowego, towarzyskiego i rodzinnego. Dlatego tak wa¿ne jest, aby starannie j± zaplanowaæ i urz±dziæ.
Idealna sypialnia zdaniem architektów wnêtrz powinna ³±czyæ w sobie kilka cech – ma byæ przytulna, komfortowa lecz zarazem praktyczna, a przy okazji oczywi¶cie modna.
- Sypialnia to zdecydowanie wiêcej ni¿ zwyk³y „pokój do spania”. Nie powinni¶my bagatelizowaæ tego miejsca, ograniczaj±c siê jedynie do ustawienia ³ó¿ka, przypadkowych nocnych szafek i ewentualnie lampki do czytania. Wygodne ³ó¿ko to jeszcze za ma³o, aby porz±dnie wypocz±æ. Liczy siê zarówno komfort jak i dobry nastrój – podkre¶la Marta Krasowska, architekt wnêtrz z bia³ostockiego marketu budowlanego Benmar.
- Niemniej istotne jest te¿ to, gdzie je ustawimy oraz co postawimy wokó³ niego – czyli jak zaaran¿ujemy przestrzeñ tego najbardziej intymnego spo¶ród wszystkich pomieszczeñ w domu i co najwa¿niejsze, jaki wybierzemy kolor ¶cian – dodaje.
Czym kierowaæ siê przy planowaniu sypialni?
Zdaniem specjalistki z Benmaru, najpierw powinni¶my dok³adnie zastanowiæ siê nad wyborem odpowiedniego pomieszczenia, w którym j± stworzymy. Nie bêdzie nam dane wypoczywaæ, je¿eli okna sypialni bêd± wychodzi³y na ha³a¶liw± ulicê. Podobnie, jest ma³o prawdopodobne, ¿e bêdziemy budzili siê wypoczêci i zrelaksowani, je¿eli ¶ciana sypialni bêdzie graniczy³a z szybem windy.
- W takim wypadku – o ile oczywi¶cie mamy tak± mo¿liwo¶æ - warto powa¿nie rozwa¿yæ zmianê przeznaczenia poszczególnych pokoi, bo mo¿e siê okazaæ, ¿e ustalony uk³ad np. zawarty w projekcie lub zorganizowany przez poprzedniego w³a¶ciciela, wcale nie jest optymalny - dodaje.
Jednocze¶nie sypialnia powinna znajdowaæ siê z dala od pokoju dziennego, wokó³ którego skupia siê ca³e domowe ¿ycie. Dziêki temu, nie bêd± nam przeszkadza³y ha³asy zwi±zane z ogl±daniem telewizji czy s³uchaniem muzyki.
Je¶li ju¿ wybrali¶my miejsce sypialni, kolejn± strategiczn± decyzj±, jak± nale¿y podj±æ jest wskazanie lokalizacji ³ó¿ka. Zdaniem specjalistów najwa¿niejsze to, by nie znajdowa³o siê na linii okno – drzwi. Przeci±gi nie do¶æ, ¿e s± ma³o przyjemne, to prowadz± do licznych dolegliwo¶ci. Jednak co, je¶li nie mamy innej rozs±dnej alternatywy dla takiego ustawienia? Wed³ug Marty Krasowskiej z Benmaru, w takim wypadku mo¿emy spróbowaæ nieco siê odseparowaæ od wej¶cia do pokoju, ustawiaj±c np. komodê, wci±¿ modne parawany albo panele przesuwne, równie dekoracyjne jak mebel.
- Nie ma w³a¶ciwie ¿adnych wskazówek je¿eli chodzi o ustawienie ³ó¿ka wzglêdem ¶ciany. Pytanie czy postawiæ je bokiem czy raczej szczytem, w g³ównej mierze zale¿y od naszych upodobañ i indywidualnych preferencji. Warto popróbowaæ z ró¿nymi ustawieniami. Choæ w trosce o wygodê, raczej ustawmy je w taki sposób, aby umo¿liwiæ do niego swobodny dostêp z obu stron. Dlatego ustawienie szczytem w odpowiednich odleg³o¶ciach czy to od ¶ciany czy mebli wydaje siê byæ lepszym rozwi±zaniem – radzi architekt.
Niezale¿nie od tego, o której godzinie zwykle wstajemy, powinni¶my pomy¶leæ o aran¿acji okna. Tym bardziej je¿eli okna naszej sypialni wychodz± na wschód. Warto bowiem zadbaæ o to, by radosne promienie wstaj±cego s³oñca, choæ niew±tpliwie urocze, nie budzi³y nas bez potrzeby.
- Pomy¶lmy wiêc o roletach tradycyjnych lub rzymskich, które w towarzystwie estetycznych zas³on opadaj±cych na ziemiê oraz firan nadadz± oknu niepowtarzalny wygl±d i skutecznie nas przed tym ochroni±. To rozwi±zanie praktyczne i sprawdzaj±ce siê zw³aszcza w niewielkich pomieszczeniach – dodaje.
- W du¿ych sypialniach znakomicie wygl±daj± ciê¿kie zas³ony z lej±cego siê materia³u, które doskonale wype³niaj± przestrzeñ. Jednak s± one zarezerwowane wy³±cznie dla w³a¶cicieli sypialni o znacznej powierzchni. - Inaczej przyt³ocz± pokój i w efekcie nie bêdzie to wygl±da³o zbyt dobrze – mówi ekspert.
ZOBACZ 27 CIEKAWIE URZ¡DZONYCH SYPIALNI |
Rzut oka na ¶ciany. Powszechnie wiadomo, ¿e barwy pastelowe dzia³aj± uspokajaj±co, w przeciwieñstwie do odcieni ¿ywych, jaskrawych, które w nadmiarze mog± negatywnie oddzia³ywaæ na emocje, powoduj±c niepokój i poddenerwowanie. Podobnie jak ciemne kolory, które z kolei mog± przyt³aczaæ i przygnêbiaæ - Pastelowe b³êkity uspokajaj±, zieleñ nadaje pomieszczeniu ¶wie¿o¶æ i pozwala siê zrelaksowaæ, ciep³e odcienie ¿ó³tego i ró¿u wprawiaj± w pogodny, pozytywny nastrój.
Ale jak zauwa¿a architekt Benmaru – je¿eli jeste¶my osobami dynamicznymi i bardziej ni¿ w pastelowych, gustujemy w barwach wyrazistych – nie powinni¶my z nich rezygnowaæ i zaryzykowaæ pomalowanie ¶cian w³a¶nie na taki kolor.
- Dziêki odpowiedniemu po³±czeniu i zestawianiu barw oraz ³amaniu konwencji mo¿emy osi±gn±æ ciekawe rozwi±zania. Czasami wystarcz± odpowiednio wywa¿one proporcje oraz skomponowanie kontrastuj±cych dodatków, aby intensywne barwy pozytywnie zmieni³y pomieszczenie i doda³y mu energii – przekonuje architekt.
Nastrój budujemy ¶wiat³em. W sypialni idealnym rozwi±zaniem bêdzie wiêc nieostre o¶wietlenie o ciep³ym zabarwieniu. - Takie ¶wiat³o najkorzystniej wp³ywa na mo¿liwo¶ci relaksu. Ciemne aba¿ury i o¶wietlenie punktowe nadadz± wnêtrzu dodatkowo intymny, kameralny nastrój – dodaje.
O¶wietlenie
Powinni¶my równie¿ pomy¶leæ o bocznym o¶wietleniu pokoju, zw³aszcza je¶li chêtnie siêgamy przed snem po ksi±¿kê. Wówczas niemal obowi±zkowo zamontujmy kinkiety w okolicach szczytu ³ó¿ka albo lampy wisz±ce nad szafkami bocznymi - To zdecydowanie bardziej komfortowe rozwi±zanie ni¿ tradycyjna lampka nocna ustawiona na szafce tu¿ przy ³ó¿ku – twierdzi pani Marta.
Klimat sypialni stworzymy dziêki odpowiednim dodatkom – np. miêkkim ozdobnym poduszkom, ciekawej narzucie, czy wysublimowanej ramce ze zdjêciem. Przy tym specjalista radzi, aby nie przesadzaæ z nadmiarem bibelotów czy figurek na sypialnianych pó³kach, które wed³ug niej burz± przestrzeñ i zabieraj± niepotrzebnie miejsce.
- Lepsz± lokalizacj± takich ozdób jak drobne pami±tki z wakacji ni¿ nocna szafka w sypialni, z ca³± pewno¶ci± bêdzie wyeksponowana pó³ka w jadalni lub szafka przy kominku.
W gustownie urz±dzonym pokoju wypoczynkowym nie mo¿e zabrakn±æ nastrojowych ¶wiec i w³a¶ciwie dobranej kolorystycznie po¶cieli, które dope³niaj± ca³o¶æ aran¿acji.
Chyba nikt nie lubi wstawaæ – nawet praw± nog± - z ³ó¿ka wprost na zimn± pod³ogê. Dlatego w sypialni znakomicie sprawdz± siê grube, ciep³e, przyjemne w dotyku dywany, lub dywaniki umieszczone wzd³u¿ ³ó¿ka. Egzamin zda równie¿ wyk³adzina w odpowiednim kolorze i strukturze.
- To, jak urz±dzimy sypialniê w du¿ej mierze zale¿y od naszego charakteru, gustu i przede wszystkim mo¿liwo¶ci. Czasami najprostsze rozwi±zania s± zdecydowanie lepsze od wymy¶lnych ekstrawagancji. Wszystko jest kwesti± indywidualn±, bo ka¿dy dom, tak jak ka¿dy cz³owiek jest inny – dodaje Marta Krasowska z Benmaru.
ZOBACZ 27 CIEKAWIE URZ¡DZONYCH SYPIALNI |
¼ród³o: Benmar
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy