Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse | Wnêtrza | Artis Style - fuga brokatowa

Tutaj jeste¶: Porady i inspiracje / Finanse

Jak ubezpieczyæ siê przed konsekwencjami ¼le wykonanych remontów?

kategoria: Finanse , opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: D.A.S.
Jak ubezpieczyæ siê przed konsekwencjami ¼le wykonanych remontów?
Jak ubezpieczyæ siê przed konsekwencjami ¼le wykonanych remontów?

Wakacje to bardzo dobry czas na remonty i przebudowy naszych mieszkañ. Po pierwsze dlatego, ¿e jest ciep³o, wszystko lepiej schnie a meble w ostateczno¶ci mo¿na nawet wystawiæ na balkon czy przed dom. Po drugie, mo¿na wys³aæ dzieci na kolonie czy do dziadków, by z jednej strony nie zepsuæ im wakacji, a z drugiej u³atwiæ sobie ca³± operacjê. I zamiast pilnowaæ dzieci, pilnowaæ tylko ekipy…

Ekipy bowiem trzeba pilnowaæ. Nie tylko w my¶l powiedzenia, ¿e „pañskie oko, konia tuczy”. Co jednak zrobiæ, gdy nie mo¿emy porzuciæ naszych codziennych zajêæ i patrzeæ budowlañcom na rêce? Lub gdy nasza wiedza nie jest wystarczaj±ca? Albo wada, czy zaniedbanie „wyda siê” dopiero po kilku dniach, kiedy po ekipie nie zostanie ju¿ ¶ladu? Kto powinien ponie¶æ odpowiedzialno¶æ za zaistnia³e szkody, zw³aszcza w sytuacji, gdy w wykonywaniu zlecenia uczestniczy³a wiêcej ni¿ jedna osoba? Do kogo zg³aszaæ roszczenia i od kogo domagaæ siê zado¶æuczynienia czy to w formie odszkodowania czy naprawienia usterek, wyja¶nia D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeñ Ochrony Prawnej.

Zwykle nie mamy czasu sami zaj±æ siê wiêkszymi pracami remontowymi w naszych mieszkaniach. Korzystamy wiêc z us³ug fachowców, którzy po pierwsze maj± nam zapewniæ sprawne i kompleksowe, a przede wszystkim profesjonalne, przeprowadzenie remontu, a po drugie, zdj±æ z nas wszystkie obowi±zki zwi±zane z jego wykonaniem. Wszelako za to w³a¶nie pobieraj± od nas wynagrodzenie. Powszechnie jednak wiadomo, ¿e wspó³praca z wykonawc± remontu jest czêsto daleka od idea³u, a – co gorsze – nie zawsze jeste¶my zadowoleni z jej efektów i musimy wdaæ siê w spór, nierzadko na drodze s±dowej, aby dochodziæ przys³uguj±cych nam praw. Mo¿emy jednak zawczasu przedsiêwzi±æ czynno¶ci, które pozwol± unikn±æ niemi³ych niespodzianek, zabezpiecz± nasze prawa i u³atwi± ewentualne dochodzenie naszych roszczeñ od wykonawcy remontu, je¿eli oka¿e siê to konieczne. W jednym i drugim przypadku pomo¿e polisa ubezpieczenia ochrony prawnej.

Zawarcie umowy z wykonawc± remontu

  • Pierwszym krokiem po wyborze wykonawcy i uzgodnieniu zasad ¶wiadczenia us³ug remontowych, powinno byæ podpisanie umowy o dzie³o okre¶laj±cej istotne postanowienia. Co prawda zgodnie z kodeksem cywilnym, mo¿liwe jest zawarcie wa¿nej i skutecznej umowy w formie ustnej, jednak w przypadku niewywi±zania siê wykonawcy z jej warunków, du¿o trudniej bêdzie nam dochodziæ swoich racji – t³umaczy Maciej ¯y³ka, prawnik z D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeñ Ochrony Prawnej S.A.

W tre¶ci takiej umowy wa¿ne dla obu stron jest precyzyjne okre¶lenie istotnych obowi±zków, czyli zawarcie:

  • terminu rozpoczêcia,
  • zakoñczenia i harmonogramu prac,
  • dok³adnego opisu us³ug, rezultatu jaki chcemy uzyskaæ,
  • zakresu odpowiedzialno¶ci wykonawcy,
  • kosztorysu prac oraz sposobu obliczenia wynagrodzenia,
  • terminu jego zap³aty.

Ponadto, warto dok³adnie okre¶liæ sposób odbioru prac, który powinien byæ potwierdzony pisemnym protoko³em odbioru. Je¿eli wykonawca pos³uguje siê innymi osobami przy wykonaniu prac, odpowiada za nie, jak za w³asne dzia³ania, co równie¿ mo¿na wpisaæ w takiej umowie.

Okre¶lenie wysoko¶ci wynagrodzenia


Zap³atê za wykonane us³ugi mo¿na ustaliæ z góry na konkretn± kwotê albo jako wynagrodzenie kosztorysowe, okre¶lone na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Je¿eli umówimy siê na wynagrodzenie kosztorysowe i w toku wykonywania dzie³a zajdzie konieczno¶æ przeprowadzenia dodatkowych, nieprzewidzianych prac, a kosztorys zosta³ sporz±dzony przez nas, wykonawca mo¿e ¿±daæ podwy¿szenia umówionego wynagrodzenia.

Je¿eli natomiast zestawienie sporz±dzi³ wykonawca, mo¿e ¿±daæ podwy¿ki tylko wtedy, gdy mimo zachowania nale¿ytej staranno¶ci, nie móg³ przewidzieæ konieczno¶ci prac dodatkowych. Warto pamiêtaæ, ¿e wykonawca nie mo¿e ¿±daæ podwy¿szenia wynagrodzenia, je¿eli na wykonanie dodatkowych prac nie uzyska³ naszej zgody. W przypadku zap³aty rycza³towej, wykonawca nie mo¿e ¿±daæ podwy¿szenia wynagrodzenia, nawet je¶li w czasie zawarcia umowy nie mo¿na by³o przewidzieæ rozmiaru lub kosztów prac. Nie mo¿emy jednak odmówiæ zap³aty wynagrodzenia mimo niewykonania dzie³a, je¿eli wykonawca by³ gotów je wykonaæ, lecz dozna³ przeszkody z przyczyn dotycz±cych zamawiaj±cego. W takim przypadku mo¿emy odliczyæ jedynie to, co wykonawca oszczêdzi³ z powodu niewykonania dzie³a.

Wykonanie i odbiór prac

W my¶l przywo³anego wcze¶niej za³o¿enia, ¿e ekipy trzeba pilnowaæ, warto pamiêtaæ o mo¿liwo¶ci zg³aszania zastrze¿eñ do wykonania prac na ka¿dym etapie ich realizacji. Dobrze jest wtedy od razu podj±æ odpowiednie kroki, aby unikn±æ dalszych naruszeñ umowy i chroniæ swoje prawa. Je¶li bowiem ekipa remontowa wykonuje dzie³o w sposób wadliwy albo sprzeczny z umow±, mo¿emy wezwaæ j± do wykonania zmian i wyznaczyæ termin ich przeprowadzenia. Po bezskutecznym up³ywie tego terminu, mamy prawo nie tylko odst±piæ od umowy, ale równie¿ powierzyæ poprawki lub dalsze wykonanie dzie³a innej osobie na koszt przyjmuj±cego zamówienie.

Je¶li na etapie realizacji remontu nie ma ¿adnych sytuacji spornych, warto tak czy inaczej po wykonaniu umowy, a przed odbiorem prac, dokonaæ dok³adnych oglêdzin i spisaæ protokó³ odbioru, który podpisz± obie strony. Wszelkie usterki lub nieprawid³owo¶ci, ¶wiadcz±ce o nienale¿ytym wykonaniu umowy, nale¿y wpisaæ do takiego protoko³u, poniewa¿ w przypadku zaistnienia potrzeby obni¿enia wynagrodzenia, protokó³ mo¿e byæ dokumentem, który bêdzie potwierdza³ zasadno¶æ takiego posuniêcia. Warto równie¿ pamiêtaæ o tym, ¿e niezale¿nie od tego, czy mamy zastrze¿enia do wykonywania remontu, czy nie, dopóki dzie³o nie zosta³o ukoñczone, mo¿emy w ka¿dej chwili odst±piæ od umowy p³ac±c umówione wynagrodzenie, ale odliczaj±c to, co wykonawca zaoszczêdzi³ z powodu niewykonania dzie³a.

Dochodzenie roszczeñ

Choæ brzmi to niemal niewiarygodnie, wiêkszo¶æ z nas, przeprowadzaj±cych kiedykolwiek remonty, mia³a zastrze¿enia do sposobu ich wykonania.

  • W takich przypadku kodeks cywilny przewiduje szereg uprawnieñ dla zamawiaj±cego.  Zgodnie z jego przepisami, je¿eli wykonane dzie³o ma wady (np. ¼le u³o¿ono p³ytki lub pod³ogê), zamawiaj±cy mo¿e ¿±daæ usuniêcia takich wad, wyznaczaj±c w tym celu wykonawcy odpowiedni termin z zagro¿eniem, ¿e po bezskutecznym up³ywie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Wykonawca mo¿e odmówiæ naprawy wy³±cznie w takim przypadku, gdyby wymaga³a ona nadmiernych kosztów – wyja¶nia Maciej ¯y³ka.

Niestety nie zawsze jest to koniec sprawy. Bywa bowiem tak, i¿ pomimo wezwania do usuniêcia wad, remont nadal nie zosta³ wykonany zgodnie z umow±, poniewa¿:

  • wykonawca nie usun±³ lub nie naprawi³ wad w wyznaczonym terminie,
  • wady s± niemo¿liwe do usuniêcia,
  • z okoliczno¶ci wynika, ¿e wykonawca nie zdo³a ich usun±æ w odpowiednim czasie.
  • Zakres naszych uprawnieñ w takim przypadku bêdzie zale¿a³ od charakteru stwierdzonych wad. Mo¿emy od umowy odst±piæ, je¿eli wady s± istotne. Je¶li nie s±, mo¿emy ¿±daæ obni¿enia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku, ale nie przys³uguje nam prawo do odst±pienia od umowy. To samo dotyczy wypadku, gdy wykonawca nie usun±³ wad w terminie wyznaczonym przez nas - dodaje Maciej ¯y³ka.

Warto mieæ polisê ochrony prawnej

Kiedy wszystkie mo¿liwo¶ci polubownego rozwi±zania sporu zawiod±, ekipa remontowa zniknie a usterki zostan±, sprawa najczê¶ciej trafia do s±du. W pozwie o odszkodowanie nale¿y wskazaæ poniesione szkody i ich wysoko¶æ, a tak¿e przedstawiæ dowody uzasadniaj±ce nasze ¿±dania. Oczywi¶cie z³o¿enie pozwu nie jest tanie, dlatego warto mieæ polisê, która te koszty pokryje. Ponadto przy dochodzeniu roszczeñ na drodze s±dowej nale¿y pamiêtaæ, o terminach przedawnieñ, które w przypadku umowy o dzie³o, zawieranej z wykonawc± remontu, nastêpuj± po up³ywie lat dwóch od dnia oddania dzie³a, a je¿eli dzie³o nie zosta³o oddane – od dnia, w którym zgodnie z tre¶ci± umowy mia³o byæ gotowe.

Jednak ani skrupulatnie zgromadzone dowody ani sporz±dzona odpowiednio umow± nie uchroni± nas przed konieczno¶ci± uczestniczenia w skomplikowanych procedurach i przed stresem zwi±zanym z obecno¶ci± w s±dzie. Warto zatem zaopatrzyæ siê odpowiednio wcze¶niej w ubezpieczenie ochrony prawnej i wszelkie formalno¶ci zwi±zane z dochodzeniem swoich praw, przekazaæ w rêce - radcy prawnego czy adwokata, którego honorarium, podobnie jak koszty procesowe  równie¿ op³acone bêdzie z polisy ochrony prawnej D.A.S.

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: D.A.S.

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone