Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse | Wnêtrza | Artis Style - fuga brokatowa

Tutaj jeste¶: Porady i inspiracje / Finanse
Polecany artyku³

Jak p³aciæ mniej za pr±d?

kategoria: Finanse , opracowanie: Redakcja, ród³o: Skoff
Jak p³aciæ mniej za pr±d?
Jak p³aciæ mniej za pr±d? [fot.: Stock]

Wysokie op³aty za energiê elektryczn± to dylemat niejednej polskiej rodziny. Czy stoj± za tym wy³±cznie czêste podwy¿ki cen pr±du, czy mo¿e energia ucieka nam przez palce?

Choæ lampka na korbkê czy ³adowarka zasilana energi± s³oneczn± wywo³uj± u¶miech na naszych twarzach, mo¿e siê okazaæ, ¿e ju¿ w niedalekiej przysz³o¶ci stan± siê one popularnym wyposa¿eniem gospodarstw domowych. Na razie te ekologiczne i ekonomiczne gad¿ety znajduj± zastosowanie z dala od cywilizacji oraz tam, gdzie czêsto zdarzaj± siê przerwy w dostawach pr±du. Trudno by nam by³o jednak na co dzieñ korzystaæ z urz±dzeñ napêdzanych wy³±cznie energi± s³oneczn± lub si³± naszych miê¶ni, mimo ¿e oszczêdno¶ci z tego p³yn±ce s± kolosalne. Jest prostszy sposób, by ograniczyæ wydatki na pr±d. Wystarczy zastosowaæ kilka prostych zasad.

  • Zasada nr 1: Zmieñ zwyczaje

W naszych domach czêsto przez ca³y dzieñ bez powodu bywaj± w³±czone telewizory i komputery, choæ w rzeczywisto¶ci korzystamy z nich zaledwie przez kilka godzin. W ³azience na darmo pali siê ¶wiat³o, a sprzêt hi-fi pracuje w trybie czuwania.

Innym istotnym problemem jest pora jadania posi³ków. Je¶li obiad gotowany jest wcze¶niej, a jaki¶ czas potem odgrzewany przez ka¿dego z osobna w mikrofalówce – znów generujemy dodatkowe koszty. Podobnie z por± robienia porz±dków. W wielu domach, pralka bywa w³±czana co wieczór, choæ du¿o ekonomiczniejszym rozwi±zaniem jest robienie wiêkszego prania raz w tygodniu, na przyk³ad w weekend.

Te pr±do¿ercze zwyczaje sprawiaj±, ¿e rocznie tracimy bezpowrotnie kilkaset kilowatów energii, za które potem musimy s³ono zap³aciæ. Aby ustrzec siê przed tym marnotrawstwem, ustalmy w¶ród domowników jasne regu³y postêpowania

Nasza rada: Nieu¿ywany sprzêt odcinajmy od ¼ród³a pr±du – wyci±gaj±c wtyczkê z gniazdka. Telewizor i komputer niech bêd± w³±czone tylko wtedy, gdy s± u¿ywane.

Zwróæmy te¿ uwagê na porê spo¿ywania posi³ków w naszym domu. Skupienie wszystkich w tym samym czasie przy jednym stole pozwoli zapobiec ci±g³emu odgrzewaniu jedzenia.

Planuj±c pranie w pralce automatycznej, zbierzmy brudn± bieliznê z ca³ego tygodnia i starajmy siê maksymalnie za³adowaæ bêben. Gdy nie ma potrzeby uruchamiania zwyk³ego programu, wybierajmy bardzo krótki ekonomiczny tryb pracy.

  • Zasada nr 2: Przemebluj mieszkanie

Chc±c zminimalizowaæ rachunki za energiê elektryczn±, przyjrzyjmy siê … ustawieniu naszych sprzêtów w domu. Czêsto zbyt ciasne kuchnie sprawiaj±, ¿e obok siebie stawia siê lodówkê i kuchenkê. Tymczasem takie s±siedztwo nie jest optymalnym rozwi±zaniem pod wzglêdem zu¿ycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Sprzêty AGD, które w czasie pracy emituj± du¿o ciep³a, mog± powodowaæ zaci±ganie przez ch³odziarko-zamra¿arkê gor±cego powietrza i tym samym wy¿szy pobór mocy.

Innym problemem ma³ych mieszkañ s± zagracone pokoje i zbyt ciemne ¶ciany. To wszystko sprawia, ¿e zamiast naturalnym ¶wiat³em, musimy zadowoliæ siê na co dzieñ sztucznym o¶wietleniem. Nie by³oby w tym nic z³ego, gdyby nie fakt, ¿e zamiast energooszczêdnych ¿arówek, wci±¿ korzystamy z pr±do¿ernych ¿arówek lub ¶wietlówek starszego typu. Tymczasem du¿o wydajniejsze pod wzglêdem ¿ywotno¶ci i ekonomiczniejsze pod k±tem zu¿ycia energii s± lampy LED.

Nasza rada: Planuj±c rozk³ad urz±dzeñ w kuchni, ustawmy ch³odziarko-zamra¿arkê z dala od piecyka lub zmywarki. Lodówkê od piekarnika mo¿na rozdzieliæ na przyk³ad jedn± szafk±. Aby wpu¶ciæ do wnêtrza wiêcej naturalnego ¶wiat³a, zdejmijmy z parapetu okna du¿e kwiaty, a gêste i ciê¿kie zas³ony zast±pmy przejrzystymi firanami lub nowoczesnymi roletami.

  • Osobom, które chc± ograniczyæ koszty o¶wietlenia w domu, zalecam wymianê tradycyjnych ¿arówek i ¶wietlówek na diody LED.  Pozwalaj± oszczêdziæ nawet 80% energii elektrycznej, a ich wymiana nie powoduje konieczno¶ci ingerencji w instalacjê elektryczn± – radzi Przemys³aw Pamu³a z Firmy SKOFF.
  • Wspomniane oprawy LED mo¿na ³atwo zamontowaæ w miejsce oprawy halogenowej. Diody LED s± nie tylko oszczêdne w u¿ytkowaniu, ale charakteryzuj± siê równie¿ d³ug± ¿ywotno¶ci±. Potrafi± ¶wieciæ jednostajnie nawet przez 50 tysiêcy godzin, a po tym czasie nie przepalaj± siê, ale zmieniaj± natê¿enie ¶wiat³a – dodaje Przemys³aw Pamu³a.
  • Zasada nr 3: Wymieniaj i serwisuj sprzêt

Zape³niony worek i nieszczelne elementy rurki ss±cej w odkurzaczu, podobnie jak zakamieniony czajnik elektryczny czy mocno oszroniona lodówka – mog± zu¿ywaæ nawet 10% wiêcej pr±du.

Czasem jednak wy¿sze zu¿ycie energii wynika nie tyle z b³êdnej eksploatacji sprzêtu codziennego u¿ytku, ile z kiepskiej jako¶ci urz±dzeñ. Nowoczesny sprzêt AGD, w odró¿nieniu od urz±dzeñ starego typu, jest w stanie zaoszczêdziæ pr±d nawet o 19%.

Nasza rada: Przed ka¿dym odkurzaniem, sprawd¼my, czy worek nie wymaga wymiany. W przypadku czajnika elektrycznego pilnujmy, by nie dopu¶ciæ do osadzenia kamienia i gotowania na darmo zbyt du¿ej ilo¶ci wody. Nieco mniej porêczny, ale du¿o bardziej oszczêdny, jest tradycyjny czajnik na gaz.

Kolejnym krokiem do ograniczenia rachunków za pr±d jest wymiana starych urz±dzeñ AGD i RTV na nowoczesne i bardziej oszczêdne. Mo¿liwo¶ci wyboru s± ogromne.

  • Bardzo popularne sta³o siê porz±dkowanie sprzêtu AGD wed³ug klas zu¿ycia pr±du: A, A+ i A++ - mówi Micha³ Olecki, doradca w sklepie ze sprzêtem AGD. - Wiele pralek klasy A zu¿ywa nawet 19 procent mniej energii ni¿ te same modele w klasie B. Ekonomiczne produkty w chwili zakupu s± czêsto dro¿sze od pozosta³ych, jednak inwestycja zwraca siê ju¿ po dwóch, trzech latach – dodaje Micha³ Olecki.

Na co zwróciæ uwagê kupuj±c sprzêt elektroniczny?

  • Telewizor. Pobór energii zale¿y od technologii na której oparto produkcjê ekranu oraz jego rozmiar. Najbardziej oszczêdne s± telewizory LED. Znacznie wiêkszy pobór pr±du wykazuj± telewizory LCD i plazmowe.
     
  • O¶wietlenie. Najbardziej ekonomiczne s± oprawy o¶wietleniowe wykorzystuj±ce technologiê LED. Oprawy diodowe marki SKOFF pozwalaj± zaoszczêdziæ nawet 80% energii w porównaniu do tradycyjnych halogenów. Ich ¿ywotno¶æ szacowana jest na kilkadziesi±t tysiêcy godzin.
     
  • Kuchenka i piekarnik. Najbardziej wydajne s± indukcyjne p³yty kuchenne nagrzewane przez wytwarzane pole magnetyczne. Znacznie mniej wydajne s± pola Hi-Light i ¿eliwne. P³yta indukcyjna mo¿e byæ wyposa¿ona w kilka bardzo przydatnych funkcji, np. szybkie zagotowanie lub okre¶lony czas gotowania. Najlepiej gdy piekarnik posiada kilka szyb w drzwiach, które lepiej utrzymuj± temperaturê.
     
  • Pralka. Wybór powinien dotyczyæ jedynie sprzêtu oznaczonego klasami od A do A++. Wiele pralek klasy A zu¿ywa bowiem nawet 19% mniej energii ni¿ te same modele w klasie B. Niektóre produkty posiadaj± dodatkowe u³atwienia: pranie po³owy wsadu – urz±dzenie pobiera mniej wody i energii, wa¿enie ubrañ – automatyczny dobór wody i szacowanie wymaganej ilo¶ci proszku do prania, pranie parowe – oszczêdno¶æ wody i energii, szybkie ekonomiczne programy do prania.
     
  • Ch³odziarko-zamra¿arka. Dwie funkcje w jednym urz±dzeniu wymagaj± mniej energii. Funkcja „No frost” samodzielnie usuwa szron i wilgotno¶æ, co pozwala utrzymaæ optymaln± temperaturê ch³odzenia przy mniejszym zu¿yciu energii. Ogrzewane uszczelki odpowiednio izoluj± wnêtrze lodówki, a funkcja kontroli drzwi ostrzega nas, gdy s± zbyt d³ugo otwarte.
     
  • Zmywarka. W trakcie pracy potrafi zu¿yæ tylko 10 l wody, podczas gdy gospodyni domowa zu¿ywa nawet 100 l. Bardzo przydatne dodatkowe funkcje to: tryb po³owy wsadu – mniejsze zu¿ycie wody i energii, odzyskiwanie ciep³a z wykorzystanej wody do podgrzania ¶wie¿ej. Zmywarki nazywane Eko mo¿na nastawiæ na krótszy czas suszenia – do 40% mniejszy pobór energii.

autor: opracowanie: Redakcja, ród³o: Skoff

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone