Jak odnowiæ bambusow± pod³ogê?
Wokó³ pod³óg wykonanych z drewna bambusowego naros³o wiele mitów. Jednym z czê¶ciej spotykanych jest ten, który mówi, ¿e pod³óg wykonanych z desek bambusowych nie mo¿na odnawiaæ ani poddaæ cyklinowaniu. To, ¿e jest to nieprawid³owe przekonanie, dowodzi renowacja pod³óg firmy Kopp – Pod³ogi Naturalnie Doskona³e, wykonana przez specjalistów firmy Janser Polska.
Przygotowania
Renowacji poddano pod³ogi wykonane z bambusa naturalnego oraz bambusa skrêcanego tygrysiego. Pod³ogi by³y wykorzystywane na stoiskach targowych, zatem by³y nara¿one na zu¿ycie w o wiele wiêkszym stopniu ni¿ pod³ogi, które u¿ytkujemy w domach.
METODA I
Renowacja ka¿dej pod³ogi, tak¿e tej bambusowej, przebiega w kilku etapach.
- Renowacja to wyszlifowanie wierzchniej warstwy pod³ogi, do momentu, w którym usuniête zostan± wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Szlifowania dokonujemy przy pomocy materia³ów ¶ciernych o ró¿nej gradacji, wykorzystuj±c odpowiednie maszyny – mówi Damian Urbaniak z Janser Polska, który przeprowadzi³ renowacjê.
W ramach pierwszej metody wykorzystano trójtarczow± maszynê TRI VARO 430. Nale¿y zaznaczyæ, ¿e jest to jedna z niewielu maszyn na rynku, która w idealny sposób radzi sobie z pod³ogami bambusowymi. W pierwszym etapie pod³ogê zeszlifowano kr±¿kami diamentowymi o gradacji 70. W celu uzyskania doskonale zeszlifowanej powierzchni w drugim etapie zmieniono kr±¿ki na te o gradacji 120. W miejscach trudno dostêpnych wykorzystano szlifierkê mimo¶rodow± CEROS 650 CV z materia³ami ¶ciernymi o gradacjach 60, 80 i 100.
Ta metoda jest doskona³a do wykonania renowacji deski bambusowej, nawet dla osoby która nie posiada profesjonalnych umiejêtno¶ci, poniewa¿ zastosowana maszyna TRI VARO 430 marki Janser jest bezpieczna dla pod³ogi i wybacza b³êdy osobie, która j± obs³uguje. Po zakoñczeniu szlifowania pod³oga jest ju¿ gotowa do lakierowania lub olejowania.
- Zamierzeniem renowacji jest uzyskanie efektu maksymalnie zbli¿onego do tego, który towarzyszy³ nam w momencie zakupu. Jak widaæ, taki efekt na pod³odze bambusowej, udaje siê bezproblemowo osi±gn±æ – dodaje specjalista Janser.
METODA II
Druga metoda zak³ada wykorzystanie popularnego w¶ród parkieciarzy sprzêtu. Bardzo wa¿ne jest u¿ycie cykliniarki o ma³ej wadze - podczas próby u¿yto cykliniarki walcowej Jaguar, wa¿±cej tylko 42 kg. U¿ycie ciê¿szego sprzêtu mo¿e spowodowaæ nierówno¶ci szlifu oraz strzêpienie siê deski bambusowej, co wynika z charakterystyki drewna bambusowego.
- Proponujemy u¿ycie popularnej cykliniarki walcowej Jaguar, któr± bêdziemy wykonywaæ poszczególne szlify, od szlifu zgrubnego do szlifu koñcowego, przy u¿yciu papierów o odpowiednich gradacjach – t³umaczy Damian Urbaniak.
W przypadku miejsc trudno dostêpnych mo¿na pos³u¿yæ siê szlifierk± mimo¶rodow± CEROS, lub szlifierk± krawêdziow± PANDA. Nastêpnie dokonywany jest koñcowy szlif przy pomocy maszyny jednotarczowej, jednak z wykorzystaniem tarczy multidisc z 6 kr±¿kami. Wtedy uzyskujemy powierzchniê gotow± do lakierowania.
Wbrew obawom, ¿e bambus poddany cyklinowaniu ulega zniszczeniu, widaæ, ¿e powierzchnia desek jest g³adka i odnowiona. Tak jak w przypadku innych gatunków drewna tak i w przypadku bambusa mo¿na pod³ogê poddawaæ renowacji. Ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci u¿ytkowe bambusa odnawianie nie powinno byæ konieczne czê¶ciej ni¿ co 10 lat.
autor: ród³o: Pod³ogio Kopp
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy