Szukaj w serwisie

Kategorie:

Dekoracje okien | Sztuæce i porcelana | Dywany | Po¶ciel | Szk³o | Telewizory LCD | Lodówki i zamra¿arki | Pralki | Zmywarki | Kuchenki i piekarniki | AGD | Armatura | Ceramika ³azienkowa | O¶wietlenie

Tutaj jeste¶: Wyposa¿enia / AGD

Jak dobraæ idealny okap kuchenny

kategoria: AGD , opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Franke
Jak dobraæ idealny okap kuchenny
Jak dobraæ idealny okap kuchenny [fot.: Franke]

Okap to jedno z najwa¿niejszych kuchennych urz±dzeñ, którego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz poch³anianie oparów i t³uszczów powstaj±cych podczas gotowania. Prawid³owo dobrany okap to gwarancja ¶wie¿ego powietrza w kuchni, komfortu przygotowywania posi³ków, ale te¿ i bezpieczeñstwa. Jak po¶ród bogatej oferty urz±dzeñ dostêpnych na rynku wybraæ takie, które bêdzie jednocze¶nie funkcjonalne i spe³niaj±ce nasze oczekiwania?

Ide± przy¶wiecaj±c± konstruktorom pierwszych okapów by³o zaprojektowanie urz±dzenia, które usunie zapachy i opary powstaj±ce podczas gotowania. Z czasem okapy sta³y siê na tyle popularne, ¿e ju¿ nie wyobra¿amy sobie, ¿e mog³oby ich w kuchni zabrakn±æ. Dzisiejsze okapy s± nie tylko wysokiej jako¶ci urz±dzeniami filtruj±cymi powietrze, ale tak¿e efektown± ozdob± pomieszczenia. Niestety czêsto zdarza siê, ¿e kupuj±c sprzêt kuchenny sprzêt zwracamy uwagê tylko na jego wygl±d.


Aby okap optymalnie spe³nia³ swoje zdanie, w pierwszej kolejno¶ci powinni¶my dobraæ jego wydajno¶æ do wielko¶ci naszej kuchni, a nastêpnie rozwa¿yæ równie¿ inne parametry: g³o¶no¶æ urz±dzenia, szeroko¶æ, sposób monta¿u, po³o¿enie okapu w kuchni oraz rodzaj filtra.


Po pierwsze: typ okapu

Na rynku dostêpnych jest bowiem wiele modeli, ró¿ni±cych siê sposobem monta¿u.

  • Okapy ¶cienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane s± na ¶cianie i odpowiedni dobrane, idealnie podkre¶l± styl kuchni. Takie rozwi±zanie sprawdzi siê w ka¿dej stylizacji, zarówno nowoczesnej jak i retro – oferta dekoracyjnych okapów ¶ciennych jest bardzo szeroka.
  • Okapy wyspowe przeznaczone s± do du¿ych pomieszczeñ i montowane pod sufitem nad kuchenn± wysp±. Takie modele czêsto ³±cz± funkcjonalno¶æ  z wysublimowanym designen.
  • Okapy podszafkowe, montowane pod szafk± kuchenn±. Ich wydajno¶æ nie jest wysoka, jednak pozwalaj± zaoszczêdziæ spor± ilo¶æ miejsca, tak cennego w ma³ych pomieszczeniach.

Po drugie: wydajno¶æ okapu

Warto¶c ta podawana w metrach sze¶ciennych na godzinê, informuje o ilo¶ci powietrza, jak± okap mo¿e przefiltrowaæ w ci±gu godziny. Dobrze dobrany okap powinien przefiltrowaæ ca³e powietrze w kuchni dziesiêæ razy w ci±gu jednej godziny, absolutne minimum
to oko³o sze¶æ razy.


Optymaln± moc okapu mo¿na obliczyæ za pomoc± prostego wzoru: W = X x Y x Z x 10, w którym X, Y i Z oznaczaj± d³ugo¶æ, szeroko¶æ i wysoko¶æ kuchni. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e wzór ten dotyczy pomieszczenia zamkniêtego, je¿eli wiêc kuchnia jest po³±czona z salonem (tzw. kuchnia otwarta), nale¿y zakupiæ okap o jak najwiêkszej wydajno¶ci.


Aby u³atwiæ ustawienie optymalnych parametrów okapu ich prducenci stosuj± w nich kilkustopniow± regulacjê mocy, bieg intensywny czy funkcjê, która aktywuje okap co godzinê na 10 minut.

Po trzecie: szeroko¶æ i sposób pod³±czenia


Okap zawsze powinien byæ szerszy od p³yty grzewczej (np.: do p³yty o szeroko¶ci 60 cm powinno siê zastosowaæ okap o szeroko¶ci od 70 do 90 cm). Dziêki temu wszystkie zapachy powstaj±ce podczas gotowania bêd± skutecznie poch³aniane lub usuwane przez urz±dzenie.

Aby jednak okap spe³nia³ swoj± funkcjê i odpowiednio wentylowa³ kuchniê, musimy te¿ zastanowiæ siê na sposobem jego monta¿u:

  • jako wyci±g (pod³±czenie bezpo¶rednio do specjalnego kana³u wentylacyjnego). To sposób bardziej wydajny, jednak nie zawsze mo¿liwy do zastosowania np. w starszych budynkach wielorodzinnych. Je¶li zdecydujemy siê na pod³±czenie okapu do kana³u wentylacyjnego W okapach pod³±czanych do kana³u wentylacyjnego powietrze odprowadzane jest na zewn±trz kuchni i nie potrzebujemy aktywnych filtrów wêglowych, wystarcz± wielorazowe filtry metalowe, dostarczane w komplecie z okapem.
  • jako poch³aniacz pracuj±cy jedynie w obiegu zamkniêtym. Aby okap móg³ pracowaæ w obiegu zamkniêtym bez konieczno¶ci pod³±czania do kana³u wentylacyjnego, wystarczy dokupiæ aktywny filtr wêglowy, który skutecznie poch³ania zapachy z powietrza. Filtr ten jest jednorazowy, wystarcza na 200 godzin pracy urz±dzenia, a dodatkowo w wybranych modelach Franke o konieczno¶ci jego wymiany informuj± specjalne wska¼niki.

Po czwarte: g³o¶no¶æ okapu

To parametr, który nie wp³ywa na wydajno¶æ urz±dzenia, ale decyduje o komforcie pracy w kuchni. Producenci systemów kuchennych stale pracuj± nad nowymi technologiami, które pozwol± uczyniæ z okapów urz±dzenia pracuj±ce jednocze¶nie bardzo cicho i wydajnie. Jednym z  takich nowoczesnych rozwi±zañ jest specjalny mechanizm SIL-K firmy Franke. System redukcji drgañ sprawia, ¿e jeden okap z technologi± SIL-K jest 16 razy bardziej cichy, ni¿ okap bez tej technologii. W nowoczesnych okapach g³o¶no¶æ nie powinna przekraczaæ 60 dB, czyli poziomu porównywalnego do rozmowy. Okap Brick SIL-K emituje ha³as o natê¿eniu tylko 55 dB, porównywalny z odg³osami cichej rozmowy w salonie.

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Franke

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone