Jak czy¶ciæ meble skórzane?
Decyduj±c siê na zakup skórzanych mebli wypoczynkowych, czêsto kierujemy siê ich eleganckim wygl±dem, miêkko¶ci± w dotyku i ponadczasowym piêknem. Aby jednak zachowaæ ¶wie¿o¶æ i piêkno przez d³ugie lata, skórê nale¿y odpowiednio czy¶ciæ i konserwowaæ. W jaki sposób to robiæ?
Meble tapicerowane, obite skór± naturaln±, wymagaj± regularnej pielêgnacji, g³ównie z uwagi na sta³y kontakt z kurzem i brudem. Nieodpowiednie u¿ytkowanie i brak odpowiednio zastosowanych ¶rodków, sprawia, ¿e materia³ szybciej siê zu¿ywa. Chc±c prawid³owo zadbaæ o skórê nale¿y pamiêtaæ o kilku podstawowych zasadach.
Odplamiacze na bok!
Je¶li na naszym meblu pojawi siê plama, wylany napój czy zaschniête resztki jedzenia, zapomnijmy o stosowaniu silnych ¶rodków chemicznych (takich jak m.in. odplamiacze, zmywacze czy rozpuszczalniki). W przeciwnym razie mo¿e doj¶æ do zniszczenia naturalnej, cienkiej warstwy ochronnej skóry, a nawet do jej odbarwienia. -
- Skóra naturalna, jest bardzo wra¿liwa na dzia³anie detergentów, dlatego najlepszym rozwi±zaniem bêdzie zastosowanie wilgotnej szmatki, ewentualnie z niewielk± ilo¶ci± myd³a, a nastêpnie przetarcie delikatnym, ch³onnym rêcznikiem. Plamy nale¿y usuwaæ mo¿liwie jak najszybciej – radzi ekspert Magdalena Bosak z firmy MM Collection, marki skórzanych mebli wypoczynkowych.
Ochrona przez wysychaniem
Najwiêkszym wrogiem skóry naturalnej jest wysoka temperatura i suche powietrze, które powoduj±, ¿e skóra staje siê krucha a nawet pêka. Dlatego wymaga ona czêstego nawil¿ania. Polecanym ¶rodkiem w tym przypadku jest krem stearynowy. Warto tak¿e unikaæ bezpo¶redniego wystawiania skóry na s³oñce, gdy¿ mo¿e ona p³owieæ i jeszcze intensywniej wysychaæ. Nie nale¿y te¿ ustawiaæ skórzanych mebli w pobli¿u kaloryferów i innych ¼róde³ ciep³a.
Regularna pielêgnacja
Skóra naturalna zastosowana w naszym zestawie wypoczynkowym, podobnie jak skóra r±k czy twarzy, wymaga czêstej, choæby minimalnej pielêgnacji. Podczas prac konserwacyjnych nale¿y unikaæ mocnego wycierania i tarcia. Regularne oczyszczanie powierzchni z kurzu (za pomoc± odkurzacza), przecieranie such±, miêkk± ¶ciereczk± (najlepiej flanelow±) nadadz± jej ¶wie¿y wygl±d. Wspomniana wra¿liwo¶æ skóry na silne detergenty oznacza równie¿, ¿e nie nale¿y stosowaæ ró¿nego rodzaju past do butów, w celu zabarwienia niedoskona³o¶ci. Od czasu do czasu jednak, skóra jak ka¿dy materia³, wymaga u¿ycia specjalnego ¶rodka konserwuj±cego, który przed³u¿y jej trwa³o¶æ nawet o kilka lat.
- Cienk± warstwê preparatu impregnuj±cego, powinni¶my nak³adaæ ¶rednio co 3 miesi±ce – zauwa¿a Magdalena Bosak.
Szczególn± uwagê zwracajmy na miejsca najczê¶ciej u¿ywane, czyli siedzisko, oparcie, pod³okietniki. Stosowanie specjalnych ¶rodków pozwala na utrzymanie w³a¶ciwego koloru, ochronê przed wyblakniêciem oraz na minimalizowanie efektu wycierania siê skóry. Skóra zostaje odpowiednio nat³uszczona i zabezpieczona przez pêkniêciami.
Pamiêtajmy, ¿e wszelkie dzia³ania, niezgodne z w³a¶ciw± pielêgnacj± materia³u, mog± staæ siê przyczyn± utraty gwarancji na zakupiony mebel. Je¿eli nie jeste¶my pewni, jak usun±æ uci±¿liw± plamê, przeczytajmy instrukcjê i do³±czon± ulotkê lub wezwijmy specjalistów zajmuj±cych siê czyszczeniem mebli tapicerowanych.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy