Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaJak bêdzie siê rozwija³ rynek mieszkaniowy w Polsce?
Co zmieni siê na rynku mieszkaniowym w Nowym Roku? Czy i jakie nowo¶ci w ofercie przygotowali dla swoich klientów polscy deweloperzy? Na te i inne pytania o rok 2011 w bran¿y nieruchomo¶ci odpowiada Bart³omiej Rzepa, prezes krakowskiej firmy deweloperskiej Wawel Service.
- Co bêdzie mia³o najwiêkszy wp³yw na rynek mieszkaniowy w 2011 roku?
Mo¿na wymieniæ kilka takich czynników. Negatywnie na zdolno¶æ kredytow± potencjalnych klientów wp³ynie zaostrzenie przez Komisjê Nadzoru Finansowego rekomendacji “T“. Dodatkowo efekt ten zostanie spotêgowany rosn±cym kosztem pieni±dza. Pocz±tek roku rozpoczêli¶my od nieznacznej podwy¿ki stóp procentowych, ale zgodnie z wypowiedziami cz³onków RPP, nie nale¿y traktowaæ tej decyzji jako jednorazowego zacie¶niania polityki pieniê¿nej. Wszystko wskazuje wiêc na to, ¿e o kredyt hipoteczny bêdzie nieco trudniej ni¿ w roku ubieg³ym.
Pozytywne tendencje na rynku bêdzie wspieraæ poprawiaj±ca siê sytuacja makroekonomiczna, w tym rosn±ce PKB i spadaj±ce bezrobocie. Du¿± rolê odegraj± równie¿ zmiany w programie Rodzina na Swoim, jakie w³a¶nie przyj±³ rz±d. Nowe zasady mog± zachêciæ do kupna mieszkania dot±d niezdecydowanych. Przypomnijmy, ¿e kredyt z dop³at± zosta³ ograniczony tylko do rynku pierwotnego, a ca³y program ma siê zakoñczyæ w 2012 roku.
Ju¿ mo¿na dostrzec, ¿e podwy¿ka stawek VAT mia³a ograniczony wp³yw na rynek i w wiêkszo¶ci przypadków nie prze³o¿y³a siê wprost na wzrost ceny nowych mieszkañ. Na pocz±tku roku najwiêksi deweloperzy w ramach ró¿nego rodzaju promocji wziêli podatek na siebie, ale uwa¿am, ¿e w d³u¿szej perspektywie podwy¿ka VAT odbije siê na cenie metra kw.
- Jak± strategiê obior± deweloperzy?
Polityka cenowa deweloperów bêdzie zmierzaæ do delikatnego podnoszenia cen mieszkañ. Ma to zwi±zek ze wspomnian± wcze¶niej podwy¿k± VAT oraz rosn±cymi cenami materia³ów budowlanych i wzrostem kosztów pracy, jaki obserwujemy ju¿ od kilku miesiêcy
Ceny mieszkañ bêd± nadal dro¿eæ wraz ze stopniem zaawansowania projektu i spadkiem ryzyka niepowodzenia inwestycji. Na najni¿sze ceny i najszersz± ofertê mog± liczyæ klienci decyduj±cy siê na zakup lokali we wczesnym etapie realizacji. Okres promocji ograniczony bêdzie do kilku miesiêcy podczas których deweloper wypromuje now± lokalizacjê i osi±gnie satysfakcjonuj±cy go poziom przedsprzeda¿y, który aktualnie jest podstawowym warunkiem uruchomienia przez bank kredytu na realizacjê inwestycji.
Kluczow± kwesti± dla rozwoju firm bêdzie dostêp do ¼róde³ finansowania. Tylko najwiêksi i najbardziej do¶wiadczeni gracze bêd± wstanie pozytywnie przej¶æ procedurê kredytow± w bankach i spe³niæ restrykcyjne warunki uruchomienia kredytu. Nieliczne firmy bêd± w stanie finansowaæ budowy ze ¶rodków w³asnych i zaliczek wp³acanych przez klientów.
Mniejsi deweloperzy zaczn± wchodziæ w nisze rynkowe na rynku nieruchomo¶ci. Projekty takie jak rewitalizacja starych kamienic, lokale pod wynajem, apartamenty wakacyjne czy du¿e podmiejskie wille, to tylko niektóre z nich. Realizacja inwestycji w niszach mo¿e wydawaæ siê ryzykowna, ale niektóre z pomys³ów na pewno zakoñcz± siê sukcesem.
- Czy i jak zmieni± siê inwestycje budowane przez deweloperów?
Minê³y ju¿ czasy, kiedy sprzedawa³ siê ka¿dy lokal. Nowe inwestycje s± znacznie bardziej przemy¶lane i ró¿ni± siê od tych sprzed kilku lat. Zdecydowanie wiêcej uwagi po¶wiêca siê atrakcyjno¶ci mieszkañ i budynków, w których siê znajduj±. Do projektu anga¿uje siê niekiedy artystów, którzy wprowadzaj± zmiany w wygl±dzie inwestycji nadaj±c im niepowtarzalny charakter. Wszystko po to by przyci±gn±æ klienta, który jest coraz bardziej wymagaj±cy. Równie du¿± wagê przywi±zuje siê do uk³adu mieszkañ oraz stopnia ich nas³onecznienia. Takie posuniêcia sprawiaj±, ¿e nowe inwestycje bêd± w wiêkszym stopniu odpowiadaæ aktualnym potrzebom kupuj±cych.
- Jakie mieszkania bêd± najbardziej popularne?
Je¶li chodzi o metra¿, wci±¿ najbardziej popularne bêd± mieszkania dwupokojowe. Wynika to przede wszystkim ze zdolno¶ci kredytowej, jak± posiada przeciêtny Kowalski. Ma³e mieszkania nadal szybko znajd± nabywców, a du¿e bêd± musia³y poczekaæ na klienta o wiêkszej zasobno¶ci portfela. Wci±¿ najsilniejszym czynnikiem decyduj±cym o zakupie lokalu w danej inwestycji bêdzie jego cena. Je¿eli koszt mieszkania jest atrakcyjny, znajdzie ono nabywcê nawet na etapie przys³owiowej dziury w ziemi. Popyt na apartamenty pozostanie bez zmian, a potencjalni klienci takich inwestycji bêd± wyczekiwaæ na okazje.
- Czy pojawi± siê jakie¶ nowo¶ci w ofercie deweloperów?
Ju¿ w ubieg³ym roku mo¿na by³o zauwa¿yæ, ¿e wielu deweloperów przesta³o ograniczaæ swoje dzia³ania jedynie do realizowania i sprzeda¿y swoich inwestycji. Oprócz doradztwa finansowego, które jest ju¿ standardem w wiêkszo¶ci firm, pojawi³y siê nowe propozycje dla klientów.
Ten trend na pewno bêdzie kontynuowany w roku 2011. Ju¿ teraz widaæ, ¿e deweloperzy chc± kompleksowo „obs³u¿yæ” nabywcê mieszkania oferuj±c mu wykoñczenie i wyposa¿enie nowego lokalu, a nawet sprzeda¿ starego, dotychczasowego mieszkania. Wszystko po to, by klient oszczêdzi³ czas i szybciej zamieszka³ w nowym domu.
- A co z rynkiem wtórnym?
Sprzeda¿ lokali na rynku pierwotnym z pewno¶ci± wzro¶nie kosztem rynku wtórnego. Takie prognozy wynikaj± przede wszystkim z faktu ograniczenia programu rz±dowych dop³at wy³±cznie do mieszkañ nowych. Poza tym, oferta deweloperów bêdzie coraz lepsza, lokale coraz bardziej dopasowane do potrzeb klientów, podczas gdy atrakcyjno¶æ mieszkañ z rynku wtórnego pozostanie bez zmian.
Deweloperzy bêd± zachêcaæ do kupna proponuj±c liczne rabaty i gratisy, podczas gdy rynek wtórny nie oferuje takich promocji. Zatem wszystko wskazuje na to, ¿e Nowy Rok bêdzie dobrym czasem zarówno dla kupuj±cych nowe „M”, jak i tych, którzy je sprzedaj±.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy