Kategorie:
Kuchnie i jadalnie | Sypialnie | £azienki | Pokój dzieciêcy | Salon | Poddasze | Przedpokój | Domowa si³ownia | Balkon i tarasFunkcjonalna kuchnia
Gotowanie wymaga w³a¶ciwej oprawy. Dlatego projekt kuchni powinien byæ dobrze przemy¶lany oraz dopasowany do wystroju ca³ego mieszkania. Mo¿emy zdecydowaæ siê na nowoczesne b±d¼ bardziej klasyczne aran¿acje. Wa¿ne, aby pamiêtaæ o funkcjonalno¶ci wybieranych sprzêtów i mebli.
Kuchnia jest jednym z miejsc, w którym spêdzamy najwiêcej czasu. Czêsto pe³ni funkcjê jadalni, skupia domowników i go¶ci przy wspólnych posi³kach. Po³±czona z salonem czy pokojem dziennym spe³nia tak¿e reprezentacyjn± rolê. St±d te¿, do jej umeblowania, o¶wietlenia oraz wyposa¿enia przywi±zuje siê coraz wiêksz± wagê.
Wyspa, barek, stó³
W zale¿no¶ci od naszych preferencji oraz mo¿liwo¶ci kuchnia mo¿e byæ zamkniêta, otwarta lub pó³otwarta. Urz±dzona w stylu high-tech, niczym sterylne laboratorium, gdzie króluje l¶ni±cy metal i hartowane szk³o albo w wersji klasycznej, z bardziej tradycyjnym umeblowaniem. Oczywi¶cie w momencie, gdy jeste¶my na etapie projektowania czy te¿ generalnego remontu mamy nieograniczone wrêcz mo¿liwo¶ci wyboru ciekawych i oryginalnych rozwi±zañ. Mo¿emy przyk³adowo zamiast tradycyjnej zabudowy z blatem roboczym, zdecydowaæ siê na tzw. wyspê. Podstawowa zaleta tego rozwi±zania polega na tym, ¿e przy umieszczonych na ¶rodku blatach i p³ytach kuchennych mo¿e pracowaæ jednocze¶nie kilka osób. Jednak ¿adna wyspa, blat czy barek nie zast±pi sto³u, przy którym wygodnie zasi±dzie ca³a rodzina. Wygodny stó³ to taki, przy którym wszyscy domownicy mog± swobodnie siê zmie¶ciæ. Ze wzglêdów praktycznych powinien byæ dostêpny ze wszystkich stron. Inaczej wygl±da sytuacja w ma³ej kuchni, w której czêsto brakuje miejsca. W takim pomieszczeniu mo¿na wstawiæ niewielkich rozmiarów, rozk³adany stolik w zestawie z 4 krzes³ami, z oferty marketu firmy Praktiker. W razie potrzeby bêdziemy mogli go bez problemu z³o¿yæ, w celu uzyskania wolnej przestrzeni.
Je¶li z chcemy tylko od¶wie¿yæ i zmodernizowaæ wnêtrze naszej kuchni, mo¿emy skupiæ siê jedynie na zmianach w obrêbie samej zabudowy. Dla wielbicieli tradycyjnych i klasycznych rozwi±zañ do gustu przypadn± np. meble Karolina lub Ola, które kupisz w marketach firmy Praktiker.
Kuchenne laboratorium
Przy okazji urz±dzania kuchni nale¿y zwracaæ uwagê na wygl±d dobieranych sprzêtów, a tak¿e na ich funkcjonalno¶æ i parametry techniczne. Do podstawowych sprzêtów kuchennych nale¿±: okap, zlewozmywak oraz bateria. Okapy, które bezpo¶rednio pod³±czamy do kana³u wentylacyjnego pe³ni± rolê zarówno wyci±gu powietrza, jaki i poch³aniacza zapachów. Zassane powietrze przechodzi przez zamontowane w okapie filtry przeciwt³uszczowe, a nastêpnie jest usuwane na zewn±trz przez kana³ wentylacyjny. Szeroko¶æ okapu powinna byæ wiêksza od szeroko¶ci kuchni, nad któr± bêdzie umieszczony lub co najmniej jej równa. W zale¿no¶ci od potrzeb, w ofercie marketów Praktikier znajduj± siê zarówno okapy kominowe, podszafkowe ( np. Vinchi ) jak i szufladowe. Je¶li jednak nie mamy dostêpu do przewodu kominowego, to jedynym dobrym rozwi±zaniem jest poch³aniacz. Dzia³a w obiegu zamkniêtym. Wci±gniête powietrze przechodzi przez filtr niweluj±cy zapachy, nastêpnie oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia.
Kolejn± wa¿n± decyzj± jest wybór baterii wraz ze zlewem. Nowoczesna i funkcjonalna bateria zlewozmywakowa powinna byæ przede wszystkim wygodna w u¿yciu, oszczêdna, trwa³a oraz estetyczna. W sklepach firmy Praktiker z ³atwo¶ci± dobierzemy funkcjonalny model, odpowiednio dopasowany do stylu panuj±cego w kuchni.
Marek Prus, ekspert w Dziale Zakupów – Dzia³ Sanitarny firmy Praktiker: Baterie jednouchwytowe zu¿ywaj± mniej wody, ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ szybkiej regulacji strumienia i temperatury wody. Mo¿na to bez problemu zrobiæ jedn± rêk±. Dwuuchwytowe z kolei, czêsto zaprojektowane w stylu rustykalnym, stanowi± przede wszystkim znakomit± ozdob± klasycznie zaaran¿owanej kuchni. W kwestii zlewu, je¶li posiadamy zmywarkê wystarczy model jednokomorowy np. z okr±g³± komor± lub z tzw. ociekaczem, czyli miejscem na suszenie naczyñ. W zale¿no¶ci od preferencji, mo¿emy wybieraæ pomiêdzy wersj± praw± lub lew±. Dla du¿ej rodziny zaleca siê du¿e, dwukomorowe zlewozmywaki. Pomieszcz± one na bie¿±co wykorzystywane naczynia, u³atwi± tak¿e sprawne ich zmywanie oraz p³ukanie.
O¶wietlenie w kuchni
Dobre o¶wietlenie w kuchni jest wa¿nym elementem, zapewniaj±cym nam bezpieczeñstwo przy okazji przygotowywania posi³ków. W kuchni zazwyczaj wieszamy lampê w centralnym punkcie na suficie, uzyskuj±c tym samym o¶wietlenie ca³ego wnetrza. O¶wietlenie ogólne nie zast±pi jednak ¶wiat³a punktowego, gdy¿ osoba stoj±ca przy blacie, odwrócona jest ty³em do lampy, dlatego rzuca na niego cieñ.
Strefami roboczymi w kuchni, które wymagaj± dobrego do¶wietlenia s±: zlewozmywak, p³yta kuchenna, blat na którym przygotowuje siê wszystkie potrawy oraz stó³. Okap zazwyczaj posiada fabrycznie zainstalowane pod¶wietlenie, z kolei nad blatami dobrze jest zamontowaæ silne, punktowe ¶wiat³o, zwykle z kilkoma oddzielnymi w³±cznikami, umo¿liwiaj±cymi do¶wietlenie wybranej czê¶ci blatu. Ciekawym rozwi±zaniem jest instalacja listew o¶wietleniowych LED, które kupisz w marketach firmy Praktiker. Zakupisz je w zestawie z elementami niezbêdnymi do przeprowadzenia ich monta¿u.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy