Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaElegancja w doskona³ej technologii
Jednym z wa¿niejszych etapów budowy domu jest wybór odpowiedniego ogrzewania. To dziêki jego zastosowaniu zapewniamy sobie komfort i wygodê we w³asnym domu. Panuj±ca moda na energooszczêdno¶æ sprawia, ¿e Inwestorzy czêsto stosuj± solary, pompy ciep³a oraz kot³y gazowe-kondensacyjne o bardzo wysokiej sprawno¶ci. Te ostatnie wymagaj± odpowiedniego doboru grzejników, co nieraz stanowi nie lada problem.
Ogrzewanie wodne to najczê¶ciej stosowany system ogrzewania w Polsce. Swoj± s³awê zawdziêcza przede wszystkim temu, ¿e jest du¿o tañsze w eksploatacji ni¿ inne ¼ród³a ciep³a. Czynnikiem grzewczym jest tutaj woda, która p³ynie rurami do grzejników.
Inwestorzy planuj±cy budowê nowego domu powinni ju¿ na pocz±tku wstêpnie okre¶liæ sposób jego ogrzewania, a dok³adnie dokonaæ wyboru temperatury pracy podstawowego ¼ród³a ciep³a. W du¿ym uproszczeniu decyzje te rzutuj± na w³a¶ciwy wybór kot³a, urz±dzeñ towarzysz±cych rozplanowaniu instalacji a w koñcu na dobór grzejników.
Regu³± jest instalowanie grzejników pod oknami, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza w pomieszczeniu. Nale¿y jednak zwróciæ uwagê na ich prawid³owy monta¿. Odleg³o¶æ zarówno pod³ogi jak i parapetu od grzejnika nie powinna byæ mniejsza ni¿ 12 cm. Mniejsze odleg³o¶ci t³umi± konwekcjê - ciep³e powietrze z grzejnika kieruje siê ku górze, miesza siê z ch³odnym sp³ywaj±cym z okna i w miarê równomiernie rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Usytuowanie parapetu oraz jego wielko¶æ mo¿e wydawaæ siê drobiazgiem, ma jednak istotny wp³yw na sprawno¶æ pracy ogrzewania.
Wyj±tkowa energooszczêdno¶æ grzejników konwektorowych wynika z bardzo ma³ej pojemno¶ci wodnej i niewielkiej masy w³asnej. Nowoczesne kot³y gazowe-kondensacyjne lub olejowe, kolektory s³oneczne, pompy ciep³a czy termostaty z g³owicami montowane przy grzejnikach pozwalaj± dodatkowo obni¿yæ koszty ogrzewania.
Zjawisko konwekcji pozwala na uzyskanie korzystnego dla cz³owieka obiegu powietrza i równomiernego rozk³adu temperatury, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach, w których przebywa siê przez d³u¿szy czas w bezruchu takich jak sypialnia, salon czy te¿ pokój dziecka.
„Grzejniki typu Convector ciesz± siê nies³abn±c± popularno¶ci± w¶ród klientów dokonuj±cych ¶wiadomego wyboru. Je¿eli w grzejniku jest 1 litr wody, to jest oczywistym, ¿e ³atwiej ogrzaæ 1 litr ni¿ 5 litrów, jak to ma miejsce w przypadku zastosowania innych grzejników. Je¿eli w ca³ym uk³adzie grzewczym jest mniej wody to szybciej reaguje on na sygna³y automatyki. Mo¿na wtedy nieznacznie obni¿yæ temperaturê w nocy lub podczas naszej nieobecno¶ci w domu np. gdy jeste¶my w pracy lub wyje¿d¿amy na weekend. Przed naszym powrotem, odpowiednio zaprogramowany sterownik w³±czy ogrzewanie i szybko doprowadzi w mieszkaniu do ¿±danej temperatury, gwarantuj±c komfort cieplny i korzystny dla zdrowia mikroklimat." - mówi Jerzy Rusek, Prezes Zarz±du firmy Extreme Sp. z o.o., producenta grzejników Convector.
Kwestia wyboru grzejników do w³asnego domu nie jest ³atwa. Na pytanie, które ¼ród³a ciep³a zastosowaæ, ka¿dy musi sobie odpowiedzieæ sam, bior±c pod uwagê koszty instalacji oraz koszty u¿ytkowania danego rozwi±zania.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy