Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaDomy pasywne - czy projekt musi byæ nudny?
Moda na energooszczêdno¶æ coraz ¶mielej zadomawia siê w naszym kraju. Widaæ to nie tylko w rozwoju popularno¶ci elektrycznych aut czy ¿arówek LED, ale tak¿e w budownictwie. Dzieje siê tak w du¿ej mierze ze wzglêdu na rosn±c± ¶wiadomo¶æ inwestorów, jednak nie bez znaczenia s± równie¿ rygorystyczne wymogi stawiane procesom budowlanym. Uk³onem w kierunku oszczêdno¶ci energii s± wiêc m.in. domy pasywne. Czym s± i czy ich projekty s± sztampowe? Podpowiadamy.
Domy pasywne - co warto o nich wiedzieæ?
Codzienne u¿ytkowanie domu jest kosztowne, jednak nie oznacza to, ¿e nie mo¿na nieco zredukowaæ wydatków. Tu z pomoc± przychodz± domy pasywne, które stanowi± odpowied¼ na odpowiedzialne podej¶cie zarówno do ekologii, jak i oszczêdno¶ci. To bardzo zgrany duet w tym zakresie.
Dom pasywny charakteryzuje siê g³ównie ¶wietn± i niezwykle skuteczn± izolacj± termiczn±, a co za tym idzie - jego zapotrzebowanie na energiê jest po prostu niewielkie. O ile wznoszony jest na dobrze znanych technologiach, o tyle przys³owiowym kluczem do sukcesu, czyli osi±gniêcie energooszczêdno¶ci, jest zwiêkszenie ich efektywno¶ci.
Jak uzyskuje siê odpowiedni± temperaturê w pomieszczeniach? Tutaj mowa g³ównie o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, popach ciep³a, a tak¿e kolektorów s³onecznych. Bardzo wa¿ne jest to, ¿e zastosowanie tej technologii nie wymaga budowania wy³±cznie domów jednorodzinnych. Z powodzeniem mo¿na tak¿e stawiaæ szko³y, budynki przemys³owe czy hale.
Projekty domów pasywnych
Dom pasywny musi spe³niaæ wiele wymagañ. Zanim wiêc obejrzymy ró¿ne projekty domów pasywnych, trzeba poczyniæ kilka kroków. Jakich?
Po pierwsze wa¿ny jest wybór dzia³ki - pamiêtajmy, ¿e nie ka¿da nadaje siê do tego, aby wybudowaæ na niej tego typu dom. Najbardziej rozbudowana musi byæ elewacja po³udniowa z racji tego, ¿e ten rodzaj budownictwa wymaga dostêpu do s³oñca. Ma³a dzia³ka mo¿e nieco utrudniæ ten plan, poniewa¿ precyzyjne rozplanowanie budynku pod wzglêdem kierunków ¶wiata mo¿e byæ nieco utrudnione.
Zwróæmy te¿ uwagê na to, czy na dzia³ce znajduj± siê drzewa i czy mo¿na je ewentualnie wyci±æ. Przydadz± siê na pewno iglaki, ale tylko od strony po³nocnej. Te w okresie zimowym zmniejsz± wych³adzanie budynku.
Nie bez znaczenia jest te¿ plan zagospodarowania przestrzennego. Warto dowiedzieæ siê z niego, czy w przysz³o¶ci nie bêdziemy mieli s±siadów, którzy postawi± na wysoki budynek, a tak¿e zwróciæ uwagê na wymogi prawne interesuj±cego nas gruntu.
Czas na podjêcie decyzji dotycz±cej projektu. To ju¿ od nas zale¿y, czy zdecydujemy siê na gotowy, czy mo¿e jednak zlecimy stworzenie indywidualnego. O ile domy pasywne maj± do¶æ ograniczone pole manewru, o tyle nie oznacza to, ¿e musi byæ sztampowy. Na pewno musimy wzi±æ pod uwagê wielko¶æ i kszta³t, z racji tego, ¿e ma to istotne znaczenie w przypadku strat energii. Im wiêksza powierzchnia, tym wiêksze ubytki ciep³a. Optymalne zapotrzebowanie na energiê zagwarantuj± budynki o powierzchni 90-120 m2.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy