Szukaj w serwisie

Kategorie:

Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkania

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Domy i mieszkania

Dom pachn±cy tarnin±

kategoria: Domy i mieszkania
obrazek aktualno¶ci
[fot.: Reynaers]

Wybór projektu w³asnego domu nigdy nie jest prosty. Zw³aszcza dla architekta, na co dzieñ spe³niaj±cego marzenia innych. Bogdan Kulczyñski szuka³ jednej wyrazistej idei, wokó³ której zorganizuje swoj± przestrzeñ. W ten sposób powsta³a niezwyk³a konstrukcja wpisana w tê¿niê solankow±, do której Reynaers Polska dostarczy³ swoje systemy.

Tradycyjne tê¿nie to ogromne drewniane budowle ob³o¿one ga³êziami tarniny, s³u¿±ce do zwiêkszenia stê¿enia soli w solance. W przesz³o¶ci tê¿nie wykorzystywano do produkcji soli kuchennej, obecnie s³u¿± jako ogromne inhalatoria w kurortach leczniczych. Najbardziej znane polskie tê¿nie znajduj± siê w Ciechocinku, Rabce, Inowroc³awiu
i Konstancinie-Jeziornej.

Ta w³a¶nie te ostatnie, podwarszawskie tê¿nie, zachwyci³y Bogdana Kulczyñskiego

  • Kiedy zacz±³em pracowaæ nad projektem swojego domu, musia³em odpowiedzieæ sobie na pytanie, czym on dla mnie bêdzie. Nie chcia³em by by³ zbiorem pomys³ów, szuka³em jednej czytelnej idei, która pouk³ada przestrzeñ w zgodzie z ¿yciem mojej wielopokoleniowej rodziny. Dom mia³ stan±æ w lesie, chcia³em by z nim koegzystowa³. Pewnego dnia popatrzy³em nowym okien na tê¿nie w Konstancinie. Ich piêkno mnie urzek³o. To by³ przecie¿ mój dom w lesie, wyja¶nia architekt.


Dzikie koty, morska bryza i systemy Reynaers

Dom zosta³ zbudowany wed³ug bardzo prostej zasady. Pó³nocna czê¶æ (od ulicy) to du¿y salon otoczony stela¿em ob³o¿onym ga³êziami tarniny (tê¿niami), za którym znajduje siê szafa zawieraj±ca schody, ³azienki, garderoby, kuchniê i pomieszczenia techniczne. Po³udniowa strona (od lasu) to wolne przestrzenie ograniczone jedynie szklanymi ¶cianami. Dziêki temu odnosi siê wra¿enie, ¿e las niemal wchodzi do ¶rodka pod oknami mo¿na spotkaæ kuny, dzikie koty i ró¿ne gatunki ptaków.

Zasadzie pow¶ci±gliwo¶ci podporz±dkowano tak¿e dobór materia³ów. Elewacje, czê¶æ pod³óg i ¶cian wewnêtrznych, drzwi oraz wbudowane meble zosta³y wykonane z polskiego modrzewia. Pod³oga na ca³ym parterze to bia³oszary marmur. Elewacja wspomnianej szafy, ¶ciany wewnêtrzne tê¿ni a tak¿e jednej z ³azienek wykoñczono czarn± law± o strukturze pumeksu. Na zewn±trz ciekn±ca po ga³êziach tarniny solanka konserwuje je i mieni siê w promieniach s³oñca.

zdjecie
[fot.: Reynaers]
Stolarka okienna zosta³a wykonana w systemach Reynaers. We wszystkich du¿ych przeszkleniach (¶cianach s³upowo-ryglowych), do¶wietlaj±cych, m.in. budynek od piwnicy po pierwsze piêtro, zastosowano system CW 50. Wybrano go przede wszystkim ze wzglêdu na smuk³e, 50-milimetrowe profile, zapewniaj±ce dostêp maksymalnej ilo¶ci ¶wiat³a do ¶rodka budynku. W przeszklenia zosta³ wbudowany kompatybilny z CW 50, system CS 68 trójkomorowe rozwi±zanie okienno-drzwiowe z paskami termoizolacyjnymi. System ten u¿yto tak¿e do wykonania wszystkich otwieranych okien. Za drzwi prowadz±ce na drewniany taras odpowiada system do wykonywania drzwi przesuwnym CP 155. Natomiast ¶wietlik dachowy to rozwi±zanie szyte na miarê powsta³ na specjalne zamówienie architekta.

Teren wokó³ domu, podobnie jak sam budynek, niemal wtapia siê w zastan± przez architekta przestrzeñ.

  • Otoczenie domu to nie ogród lecz nieco skorygowany las, w którym wszystkie ro¶liny kwitn± na bia³o. Przyjazne relacje z otoczeniem zachowa³em równie¿ od strony ulicy, która jest obecnie duktem le¶nym. Ogrodzenie dzia³ki zosta³o wykonane z tzw. gabionów, konstrukcji wype³nionych czê¶ciowo granitow± kostk± a czê¶ciowo ro¶linami. Wycofa³em je o parê metrów w g³±b dzia³ki i obni¿y³em. Czujê, ¿e osi±gn±³em pe³n± harmoniê miejsca, bry³y i wnêtrza domu, dodaje Kulczyñski.

Trudno sobie wyobraziæ, ¿e niespe³na kilkana¶cie kilometrów od centrum Warszawy mo¿na poczuæ siê jak na pla¿y w Ko³obrzegu, gdzie powietrze pachnie morsk± bryz±. Jednak, jak pokazuje przyk³ad Bogdana Kulczyñskiego, realizacja marzenia o domu idealnym jest ca³kiem mo¿liwa.

zdjecie
[fot.: Reynaers]
Dom mieszkalny Bogdana Kulczyñskiego
Architekt i inwestor: Bogdan Kulczyñski
Systemy Reynaers: CW 50, CW 50-FP, CS 77, CS 59 Pa, BS 100
Monta¿ ¶lusarki aluminiowej: Bogard S.J.
Systemy Reynaers: CW 50, CS 68, CP 155, rozwi±zania na zamówienie


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone