Kategorie:
Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | SchodyDlaczego szyby paruj±
Zaparowane szyby to zmora niejednego z nas. Co roku w okresie zimowo-wiosennym cierpliwie i mozolnie wycieramy skraplaj±c± siê wodê i naiwnie liczymy, ¿e problem sam siê rozwi±¿e. Dlaczego tak naprawdê szyby paruj± i jak sobie z tym zjawiskiem poradziæ?
- Parowanie szyb nie ¶wiadczy o wadzie szyby czy okna. Jest to naturalne zjawisko zwi±zane z du¿± wilgotno¶ci± powietrza, a tak¿e z du¿ymi ró¿nicami temperatur wewn±trz i na zewn±trz budynku. Kondensacja pary na szybach wystêpuje wówczas, gdy wilgotno¶æ wzglêdna w pomieszczeniu przekracza 60% przy ró¿nicy temperatur wewn±trz – zewn±trz wynosz±cej 20°. Ma to miejsce czêsto w ¶wie¿o wybudowanych i od razu zamieszka³ych budynkach - mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.
Dodaje równie¿, ¿e powstawanie wody na szybach okiennych jest zwi±zane z kilkoma czynnikami. „Najczêstsz± przyczyn± "pocenia" siê okien jest niewystarczaj±ca wymiana zu¿ytego powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane s± nowe okna. Nadmiar wilgoci powinien byæ bowiem systematycznie odprowadzony z wnêtrza poprzez sprawny system wentylacji.
Kiedy wentylacja szwankuje dochodzi do podwy¿szenia wilgotno¶ci powietrza w budynku, a tym samym do podnoszenia temperatury kondensacji pary wodnej. Zdarza siê równie¿, ¿e wilgoæ pojawia siê tylko miejscowo, w postaci plam na wewnêtrznych powierzchniach szpalt okiennych, które w okresie zimowym mog± nawet pokrywaæ siê szronem.
- Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiêkszonego, w porównaniu z s±siaduj±cymi obszarami oddawania ciep³a), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej po³±czenia okna ze ¶cian±, lub przerwaniem warstwy materia³u u¿ytego do ocieplania domu. W takich przypadkach konieczna jest interwencja firmy, która ociepla³a dom lub montowa³a okna – radzi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.
Walcz±c z zaparowanymi szybami warto wzi±æ sobie do serca s³owa eksperta. Systematyczne wietrzenie pomieszczeñ oraz zadbanie o odpowiedni± wentylacjê pomo¿e nam bowiem zapobiec kondensacji pary i tym samym u³atwi uporanie siê z problemem.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy