Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | Schody

Tutaj jeste¶: Wykoñczenia / Pod³ogi

Deski pod³ogowe- przewodnik po pod³ogach cz. 1

kategoria: Pod³ogi , opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Baltic Wood
Deski pod³ogowe- przewodnik po pod³ogach cz. 1
Deska dêbowa [fot.: Baltic Wood]

W tym sezonie niekwestionowan± królow± pod³ogowej mody jest pe³na deska. Jednolamelowa powierzchnia ¶wietnie sprawdza siê tak¿e w przypadku drewna europejskiego, eksponuj±c ró¿norodno¶æ jego barw i ciekawe us³ojenie. Zachêcamy do lektury pierwszej czê¶ci przewodnika po pod³ogach w pe³nej desce z drewna Starego Kontynentu.

D±b – szlachetny si³acz

D±b – Quercus – symbol si³y. Jego drewno to wykorzystywany od tysiêcy lat dany przez naturê solidny budulec, który jest jednym z najbardziej cenionych. Zawdziêcza to zainteresowanie przede wszystkim wysokiej twardo¶ci oraz ciekawej strukturze. Nie bez znaczenia jest równie¿ fakt stosunkowo ³atwej dostêpno¶ci w naszym klimacie. Znanych jest ok. 200 gatunków tego drzewa.

  • Kolory dêbu s± intensywne, br±zowe, w du¿ej ilo¶ci odcieni. Pod wp³ywem s³onecznego ¶wiat³a lekko ciemniej±, nabieraj±c g³êbi. Barwa, piêkny charakter s³oi i dyskretny, rustykalny charakter drewna najlepiej prezentuj± siê na modnych w tym sezonie pod³ogach z pe³nej deski. Dziêki charakterystyce surowca (twardo¶æ w skali Brinella: 36 MPa) d±b sprawdzi siê we wnêtrzach o natê¿onym ruchu (salon, kuchnia, przedpokój itd.). Dêbowa pod³oga umo¿liwia tak¿e zastosowanie ogrzewania pod³ogowego - zwraca uwagê Seweryn Miazga, Product Manager w firmie Baltic Wood produkuj±cej pod³ogi drewniane.

zdjecie
Pod³oga z buku parzonego [fot.: Baltoc Wood]
Buk – kremowy kusiciel

Drzewo bukowe równie¿ znalaz³o swoje miejsce w wierzeniach staro¿ytnych Greków, Rzymian i Daków (dzi¶ Rumunia). Jak podaje grecka mitologia, na górze Olimp ros³y buki, które by³y zamieszkiwane przez m±dre sowy. W pó¼niejszej mitologii rzymskiej, a tak¿e w podaniach staro¿ytnych Daków mo¿na znale¼æ zapisy, które mówi±, ¿e drzewo buku by³o uwa¿ane za drzewo p³odno¶ci.

Buk jest bardzo wymagaj±cym gatunkiem drewna, wystêpuj±cym tylko w strefie umiarkowanej. Owoce buku czyli bukiew s± jadalne, natomiast olej wyciskany z bukwi jest jednym ze sk³adników margaryny.

Co ciekawe popió³ z buku w przesz³o¶ci by³ czêsto wykorzystywany do produkcji kosmetyku, który dzi¶ by³by odpowiednikiem fluidu. Wymieszany z kozim t³uszczem i z wod± nadawa³ ogorza³ej skórze delikatny koloryt bieli.

Buk w pe³nej desce kusi kolorami kremu i piasku. Z czasem nabieraj± one g³êbi i przybieraj± jasno¿ó³te odcienie.

Drewno, równie¿ z racji du¿ej twardo¶ci (34-40 MPa w skali twardo¶ci Brinella), dobrze nadaje siê nawet do bardzo uczêszczanych pomieszczeñ.


W ofertach producentów dostêpne s± tak¿e pod³ogi z surowca poddanego obróbce termicznej, tzw. buku parzonego. Proces ten sprawia, ¿e drewno nabiera specyficznej, oryginalnej, lekko czerwonej barwy, która delikatnie ciemnieje pod wp³ywem ¶wiat³a s³onecznego. Na jednolamelowej powierzchni buku parzonego rewelacyjne prezentuje siê regularny rysunek s³oi.


zdjecie
Pod³oga jesionowa [fot.: Baltic Wood]
Jesion - barwny czarodziej

Kolejnym bardzo popularnym drzewem europejskim jest jesion, mitologiczne drzewo Aresa – boga wojny.

Drewno do¿ywaj±cej blisko 300 lat ro¶liny ze wzglêdu na swoj± twardo¶æ (37-43 MPa w skali twardo¶ci Brinella) wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji pod³óg, mebli, sprzêtów sportowych czy szczebli do drabin.

Znanych jest oko³o 65 gatunków jesionu. W Polsce najczê¶ciej wystêpuj±:

  • jesion wynios³y i jego odmiana jednolistna,
  • jesion mannowy, zawdziêczaj±cy swoj± nazwê sokowi wydzielanemu z uszkodzonych pêdów, który krzepn±c, tworzy tzw. mannê (stosowan± w medycynie).

Najstarszy i najwiêkszy jesion w naszym kraju ro¶nie na Kaszubach w miejscowo¶ci Motarzyno. Jego wiek szacowany jest na ok. 405 lat. Obwód drzewa wynosi 715 cm, a ¶rednica pier¶nicy to 227,5 m.


Cech± charakterystyczn± drewna jesionu jest du¿e zró¿nicowanie kolorystyczne. Jesionowe pod³ogi z pe³nej deski, po³o¿one w przestronnych pomieszczeniach, oczarowuj± bogatym wachlarzem barw. Jasne kolory, czêsto nawet w obrêbie jednego elementu, efektownie komponuj± siê z ciemnymi br±zami (ze ¶rodkowej czê¶ci pnia twardzieli) oraz spokojnymi ¿ó³to-br±zowymi tonacjami.

Opalane drewno jesionu, które nabiera g³êbokiego ciemnobr±zowego koloru, ¶mia³o mo¿e konkurowaæ z nasyconymi barwami niektórych „egzotyków”.

zdjecie
Pod³oga dêbowa [fot.: Baltic Wood]
zdjecie
Pod³oga jesionowa [fot.: Baltic Wood]

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Baltic Wood

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone