Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaCzas na monta¿ instalacji grzewczej w domu
Wiosn± rozpoczyna siê kolejny sezon budowlany. Inwestorzy, którym uda³o siê jeszcze przed zim± wybudowaæ dom w stanie surowym zamkniêtym, stoj± teraz przed trudnym wyborem, jakim jest dobór odpowiedniej instalacji grzewczej. Je¶li zdecydujemy siê na monta¿ grzejników w nowym domu to warto zwróciæ uwagê na kilka wa¿nych kwestii, które mog± mieæ istotny wp³yw na sprawne dzia³anie ogrzewania.
Podstaw± dobrego funkcjonowania grzejników jest ich odpowiedni monta¿, który warto zleciæ renomowanemu instalatorowi. Regu³± jest instalowanie grzejników pod oknami, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza w pomieszczeniu. Odleg³o¶æ zarówno pod³ogi jak i parapetu od grzejnika nie powinna byæ mniejsza ni¿ 12 cm. Mniejsze odleg³o¶ci t³umi± konwekcjê - ciep³e powietrze z grzejnika kieruje siê ku górze, miesza siê z ch³odnym sp³ywaj±cym z okna i w miarê równomiernie rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Usytuowanie parapetu oraz jego wielko¶æ mo¿e wydawaæ siê drobiazgiem, ma jednak istotny wp³yw na sprawno¶æ pracy ogrzewania.
„Aby system grzewczy dzia³a³ sprawnie nale¿y dobraæ odpowiedni± moc i rodzaj kot³a, rozplanowaæ drogê przewodów instalacyjnych tak, aby by³a mo¿liwie najkrótsza oraz odpowiednio zamontowaæ grzejniki (z niewielkim spadkiem w kierunku przeciwnym do strony, gdzie zainstalowany jest odpowietrznik). Wszystkie te informacje s± podane w dokumentacji projektowej, je¶li jednak chcemy dokonaæ zmiany w naszej instalacji, to jest to najlepszy moment. W miarê jak ro¶nie nasz dom wzrasta równie¿ nasza wiedza o materia³ach budowlanych, stosowanych technologiach oraz nowych rozwi±zaniach technicznych. Dobrze jest zastanowiæ siê czy zdobytej wiedzy nie mo¿na wykorzystaæ w kolejnym etapie budowy naszego domu. Warto przewidzieæ mo¿liwo¶æ doinstalowania w przysz³o¶ci kominka z p³aszczem wodnym lub pod³±czenia kolektorów s³onecznych. Na etapie budowy s± to naprawdê niewielkie koszty, a pozwalaj± unikn±æ ogromu pracy przy dodawaniu nowych energooszczêdnych ¼róde³ energii." - mówi Doradca Klienta z firmy Extreme Sp. z o.o., producent grzejników marki Convector
Przy wykonywaniu nowej instalacji zwróæmy uwagê na dro¿no¶æ wszystkich montowanych elementów takich jak rurki, zawory itp. Najlepiej je przedmuchaæ sprê¿onym powietrzem przed ostatecznym monta¿em. Mo¿na w ten sposób unikn±æ niespodzianek przy uruchamianiu instalacji. Po sprawdzeniu szczelno¶ci instalacji nale¿y odpowietrzyæ ca³y system. Tlen zawarty w powietrzu, wewn±trz grzejnika, powoduje jego przyspieszon± korozjê, dlatego tego typu operacjê powinni¶my wykonaæ zarówno przy próbnym uruchamianiu instalacji jak i przed ka¿dym sezonem grzewczym. Ma to szczególne znaczenie dla instalacji wykonanych z mniej odpornych na korozjê materia³ów.
Pamiêtajmy równie¿ o tym, ¿e instalator obok próby szczelno¶ci nowej instalacji grzewczej powinien dokonaæ wstêpnej nastawy przy ka¿dym grzejniku zaopatrzonym w zawór termostatyczny, czyli dokonaæ tzw. zrównowa¿enia instalacji. Ma to du¿e znaczenie przy znacznym zró¿nicowaniu mocy zainstalowanych grzejników oraz w istotny sposób wp³ywa na poprawn± pracê ca³ego systemu.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy