Kategorie:
Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | SchodyCeg³a we wnêtrzach
Ceg³a, kojarzona przede wszystkim z elewacj±, coraz czê¶ciej pojawia siê… w salonach, kuchniach i sypialniach. Ma charakter i o¿ywia wnêtrze. W zale¿no¶ci od koloru i faktury, stworzy klimat artystyczny, industrialny czy rustykalny.
Ceg³a jako element aran¿acji mieszkañ i domów stosowana by³a zazwyczaj ze wzglêdu na swoje zalety techniczne. Nic dziwnego – nie wnika w ni± brud i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania, co zdecydowanie odró¿nia j± od tapet oraz pomalowanych farb± tynków. Coraz czê¶ciej jednak pojawienie siê we wnêtrzu ceglanych ¶cian wynika z ich dekoracyjno¶ci i niebanalnego charakteru. Kolor, wymiar i fakturê mo¿na tak dobraæ, ¿e zarówno zwolennicy nowoczesnych, jak i tradycyjnych rozwi±zañ znajd± co¶ dla siebie. Trudno siê wiêc dziwiæ, ¿e ceg³a we wnêtrzu zdobywa coraz wiêksz± popularno¶æ.
Naturalny kolor wypalonej ceramiki to mnóstwo odcieni - ka¿dy fragment ceglanego muru delikatnie ró¿ni siê od pozosta³ych. Dziêki temu p³aszczyzna ¶ciany nie sprawia wra¿enia monotonnej, a odpowiednio o¶wietlona - przyci±ga wzrok i zdobi pomieszczenie. Nawet w miejscach, gdzie rozmiar i waga ceg³y nie pozwalaj± na jej zastosowanie, nie musimy rezygnowaæ z oryginalnego, murowanego elementu. Ceg³ê mo¿e bowiem z powodzeniem zast±piæ p³ytka klinkierowa, która jest znacznie cieñsza (ok. 15 mm) i l¿ejsza. Co wiêcej, przy zastosowaniu p³ytek k±towych na naro¿ach, powierzchnia wykoñczona w ten sposób jest nie do odró¿nienia od tej wymurowanej z tradycyjnej ceg³y. Ceg³a jest przy tym praktyczna – pozwala np. na wymurowanie ciekawego elementu nawet na ¶rodku pokoju, takiego jak ¶cianka oddzielaj±ca strefê wypoczynku od k±cika do pracy.
Bogactwo faktur
Tym, co szczególnie wyró¿nia klinkier spo¶ród innych materia³ów do wykoñczenia ¶cian, jest ró¿norodno¶æ faktury. Na rynku dostêpne s± ceg³y i p³ytki g³adkie, ³upane, rêcznie formowane, ryflowane, piaskowane… Ile cegie³ i faktur, tyle mo¿liwo¶ci kreacji – z jednego materia³u lub ich zestawienia. Niepowtarzalny efekt daje wystylizowanie jednej ¶ciany lub jej fragmentu na stary mur.
Doskonale spe³nia to zadanie ceg³a licowa rêcznie formowana Röben Moorbrand ¿ó³ta piaskowa cieniowana. Taka ¶ciana jest ju¿ na tyle dekoracyjna, ¿e wystarczy uzupe³niæ j± obrazami lub zdjêciami w prostych ramkach lub pozostawiæ bez ¿adnych dodatków. Inaczej akcenty roz³o¿one s± przy wykorzystaniu ceg³y g³adkiej. W tym wypadku ceglana ¶ciana s³u¿y do wzbogacenia t³a i podkre¶la charakter innych elementów wnêtrza. Odpowiednio wymurowana powierzchnia nie wymaga wykoñczenia i mo¿e w³a¶ciwie obyæ siê bez konserwacji. Dziêki temu g³adka ¶ciana wykoñczona klinkierem ¶wietnie spisuje siê w kuchni.
Kolor zmienia wszystko
Sposób wykorzystania ceg³y i p³ytki powinien byæ podporz±dkowany stylowi, jaki chcemy wykreowaæ. Nowoczesne aran¿acje czêsto nawi±zuj± do artystycznych skojarzeñ z loftem: minimalistyczny wystrój z metalowymi detalami i surowa powierzchnia ceglanych ¶cian. Z tak ascetycznie urz±dzonym wnêtrzem dobrze komponuje siê ceg³a w odcieniach ch³odnych i stonowanych jak np. antracytowa czy czarna cieniowana. Z kolei styl rustykalny to zwrot w stronê natury i podkre¶lenie piêkna przyjaznych cz³owiekowi surowców. Po³±czenie drewna i ceg³y o barwach pastelowych i ciep³ych, jak ¿ó³ta cieniowana lub czerwona naturalna sprawi, ¿e wnêtrze zyska na szlachetno¶ci.
W poszukiwaniu inspiracji
Bior±c pod uwagê szerok± gamê rodzajów i barw cegie³ oraz p³ytek dostêpnych na rynku, wybór klinkieru do wykoñczenia wnêtrza mo¿e siê okazaæ nie³atwym zadaniem. Pomóc mo¿e wtedy interaktywne narzêdzie doboru kolorów wykoñczenia wnêtrz, dostêpne na stronie www.roben.pl w zak³adce Dla klienta. Jest to wizualizacja pomieszczenia, w którym wykorzystano ceg³y klinkierowe i licowe rêcznie formowane marki Röben. Dziêki tej aplikacji mo¿emy wirtualnie poeksperymentowaæ nie tylko z kolorystyk± cegie³ w kuchni i salonie, ale tak¿e dopasowaæ barwê fugi, mebli oraz ¶cian.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy