Szukaj w serwisie

Kategorie:

Meble kuchenne | Meble biurowe | Meble ogrodowe | Meble pokojowe | Meble ³azienkowe | Meble dla dzieci | Meble do sypialni | Meble wypoczynkowe | Meble do salonu i jadalni

Tutaj jeste¶: Meble / Meble dla dzieci

Bezstresowy powrót do szko³y - funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

kategoria: Meble dla dzieci
Bezstresowy powrót do szko³y - funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia
Bezstresowy powrót do szko³y - funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

Koniec wakacji to trudny moment dla ka¿dego dziecka, wi±¿±cy siê z powrotem do wytê¿onej szkolnej pracy. Mo¿emy u³atwiæ uczniowi powrót do nauki po dwumiesiêcznej przerwie poprzez zapewnienie odpowiednich warunków, stymuluj±cych rozwój pociechy. Jak urz±dziæ pokój dziecka, by codzienne odrabianie lekcji by³o przyjemno¶ci±, a nie przykrym obowi±zkiem? - radz± eksperci firmy Komandor.

Strefa ma³ego geniusza

Najwa¿niejszy jest podzia³ pokoju na funkcjonalne strefy, które u³atwi± dziecku skupienie siê na nauce, a po niej - relaks przy zabawie. W strefie nauki najwa¿niejsze jest biurko, przy którym uczeñ spêdza du¿o czasu. „Zwróæmy uwagê na ergonomiê i funkcjonalno¶æ przedmiotu, by by³ nie tylko wygodny, ale przede wszystkim dopasowany do wzrostu dziecka. Wa¿na jest zatem wysoko¶æ blatu i jego szeroko¶æ - biurko musi byæ na tyle g³êbokie, by mo¿na by³o swobodnie postawiæ na nim ksi±¿ki, zeszyty, przybory szkolne, lampkê i monitor, który powinien byæ ustawiony 60-70 cm od twarzy siedz±cego dziecka. Natomiast klawiaturê komputera najlepiej umie¶ciæ na wysuwanej pó³ce pod blatem" - mówi Monika Szczêsny, Projektant Wnêtrz firmy Komandor. M³odszym dzieciom, które dopiero zaczynaj± swoj± szkoln± przygodê, wystarczy biurko o g³êboko¶ci 50 cm.

Wa¿ne, by biurko posiada³o szuflady i szafki, w których mo¿na przechowywaæ podrêczniki, zeszyty, przybory do pisania oraz pozosta³e niezbêdne uczniowi drobiazgi. Pod biurkiem mo¿emy ustawiæ kosz na papiery, a nad blatem warto zamontowaæ tablicê magnetyczn± lub korkow±, na której dziecko bêdzie mog³o umie¶ciæ plan lekcji, wzory do zapamiêtania, wa¿ne informacje i notatki. Nie mo¿emy równie¿ zapomnieæ o organizerach i pude³kach na drobne przedmioty, np. pojemniku na d³ugopisy, o³ówki i gumki, który u³atwi utrzymanie porz±dku, a dziêki niemu przybory do pisania zawsze bêd± pod rêk± dziecka.

Równie istotny, co wybór biurka, jest dobór odpowiedniego krzes³a. Ono równie¿ musi byæ dopasowane do wzrostu dziecka. Wa¿ne, by by³o ergonomiczne i dobre jako¶ciowo -od niego bowiem zale¿y prawid³owa postawa dziecka. Krzes³o powinno mieæ zatem regulacjê oparcia i wysoko¶ci siedziska, a tak¿e pod³okietniki. Uczeñ siedz±c, powinien mieæ nogi zgiête w kolanach pod k±tem prostym, a stopy oparte na pod³odze. Je¶li dziecko nie siêga do pod³ogi, musimy zainwestowaæ w podnó¿ek o regulowanej wysoko¶ci.

Wiêcej ¶wiat³a!

Biurko najlepiej umiejscowiæ mo¿liwie blisko okna, by umo¿liwiæ dziecku pracê przy ¶wietle dziennym. Dobrym pomys³em jest ustawienie biurka w taki sposób, by uczeñ siedzia³ bokiem do okna - praworêczny bêdzie mia³ ¶wiat³o z lewej strony, natomiast leworêczny - z prawej. Je¶li jednak mieszkamy przy ruchliwej ulicy, trzeba je oddaliæ od okna, by ha³as i widok nie rozprasza³y dziecka. Musimy zadbaæ równie¿ o odpowiednie o¶wietlenie sztuczne. Najwygodniejsza bêdzie lampka z d³ugim ramieniem umo¿liwiaj±ca dostosowanie ustawienia jej do potrzeb ucznia w zale¿no¶ci od sytuacji - czytania, wycinania, rysowania. Przy jej umieszczaniu pamiêtajmy o zasadach, które s± takie, jak w przypadku ¶wiat³a dziennego - dla praworêcznego dziecka ustawiamy lampkê po lewej stronie, natomiast dla leworêcznego - po prawej. Nie zapominajmy równie¿, ¿e oczy mêcz± siê przy zbyt du¿ych kontrastach, dlatego oprócz biurkowej lampki równie istotne jest górne ¼ród³o ¶wiat³a.

Chaos opanowany

Urz±dzaj±c pokój dziecka musimy pomy¶leæ tak¿e o strefie przechowywania, by u³atwiæ dziecku szybkie odnajdywanie rzeczy, a tak¿e utrzymywanie porz±dku w pokoju. W tym celu sprawdzi siê szafa z drzwiami przesuwnymi, która pomie¶ci odzie¿, obuwie, plecak, ksi±¿ki i zabawki dziecka. Nie zapominajmy tak¿e o organizacji przestrzeni wewn±trz mebla. „Oprócz dr±¿ka, na którym bêdziemy mogli powiesiæ p³aszcze i kurtki, warto w szafie zamontowaæ pó³ki, gdzie po³o¿ymy spodnie, bluzy i koszulki. Na górnych pó³kach mo¿emy przechowywaæ rzadziej u¿ywane przedmioty, np. po¶ciel i odzie¿ sezonow±, natomiast w dolnej przestrzeni mebla zmieszcz± siê kosze i pude³ka na zabawki. Czê¶æ szafy mo¿emy przeznaczyæ równie¿ na rega³ - zamontowaæ pó³ki, na których ustawimy ksi±¿ki" - mówi Monika Szczêsny. Wa¿ne jest równie¿, aby meble by³y bezpieczne, dlatego warto pamiêtaæ o zamontowaniu domykaczy gazowych, które wyhamowuj± drzwi i ³agodnie je domykaj±, dziêki czemu nie ma ryzyka przyci¶niêcia d³oni.

Szafa z drzwiami przesuwnymi nie tylko pos³u¿y nam przez wiele lat, ale mo¿e stanowiæ tak¿e ciekawy element dekoracyjny w pokoju dziecka. Wszystko zale¿y od frontów, które wybierzemy. Dzieciaki uwielbiaj± ¿ywe kolory - dziewczynki gustuj± w ró¿u, natomiast ch³opcy lubi± zielony i niebieski. Mo¿emy zatem zdecydowaæ siê na bezpieczne szklane fronty z bogatej palety kolorystycznej (tzw. szk³o kolorowane lacobel), które s± zabezpieczone foli± i ³atwe w utrzymaniu czysto¶ci - mo¿na z nich zmyæ nawet radosn± twórczo¶æ naszej pociechy. Nastolatki lubi± natomiast podkre¶laæ swój indywidualizm i w³asny styl, dlatego spodobaj± im siê wype³nienia z grafik± na szkle. „Dowoln± grafikê mo¿na nadrukowaæ na szkle, dziêki czemu mebel jest jeszcze bardziej wyj±tkowy i osobisty" - dodaje Monika Szczêsny.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone