Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse | Wnêtrza | Artis Style - fuga brokatowa

Tutaj jeste¶: Porady i inspiracje / Wnêtrza

Adaptacja projektu domu

kategoria: Wnêtrza , opracowanie£ Redakcja, ¼ród³o: Silka
Adaptacja projektu domu
Adaptacja projektu domu [fot.: Archipelag]

Na rynku dostêpny jest bardzo du¿y wybór gotowych projektów budynków. Zanim jednak inwestor wybierze projekt swojego wymarzonego domu warto, aby uda³ siê do profesjonalisty, który pomo¿e mu podj±æ najlepsz± decyzjê. Ka¿dy przypadek nale¿y bowiem potraktowaæ indywidualnie.

Ekspert odgrywa kluczow± rolê w u¶wiadamianiu przysz³ym w³a¶cicielom domu, ¿e w³a¶ciwie dobrany projekt oznacza nie tylko ³adny i estetyczny wygl±d budynku. Nale¿y równie¿ pamiêtaæ o szeregu innych czynników, m.in. o odpowiedniej powierzchni i uk³adzie pomieszczeñ, czy te¿ nas³onecznieniu ¶cian budynku, które wp³ywaj± na to, aby dom by³ funkcjonalny, a koszty jego utrzymania jak najni¿sze. Warto równie¿ zwróciæ uwagê na rodzaj systemu grzewczego i wentylacyjnego. Spotkanie z projektantem na wczesnym etapie pozwoli inwestorom nabyæ niezbêdn± wiedzê na temat projektów i unikn±æ nietrafionych decyzji.

W ¶wiecie formalno¶ci, czyli prawid³owe wykonanie projektu

Podstawow± zasad± jest zgodno¶æ projektu z zapisami miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Najdogodniej jest - zarówno dla inwestora, jak i projektanta, gdy dla terenu przysz³ej budowy ten¿e Plan zosta³ ju¿ opracowany. Z zapisów tego dokumentu bezpo¶rednio wynikaj± parametry obiektu, który bêdzie mo¿na na danym terenie wybudowaæ.

W przypadku braku Planu dla wybranej dzia³ki o parametrach zabudowy mo¿na wnioskowaæ z Decyzji o Warunkach Zabudowy wydanej przez miejscowy organ samorz±du terytorialnego (gminê).

  • Decyzja tego organu musi byæ uprawomocniona, poniewa¿ w tok postêpowania administracyjnego w³±czone s± równie¿ inne strony postêpowania, czyli s±siedzi i instytucje, których interesy prawne ta decyzja mo¿e swoimi zapisami naruszaæ. Postêpowanie mo¿e trwaæ od 1,5 do 3 miesiêcy, a nawet wiêcej i znacznie przed³u¿a oczekiwanie na odpowied¼, jak powinien wygl±daæ projekt na wybranej przez inwestora dzia³ce. Zawsze jednak radzimy inwestorom, aby decydowali siê na zakup projektu powtarzalnego dopiero po otrzymaniu tej decyzji. Projekt, który zosta³ wybrany mo¿e okazaæ siê na danej dzia³ce niemo¿liwy do zrealizowania, a na jego zwrot bêdzie ju¿ za pó¼no - t³umaczy dodaje Ryszard Babik z Pracowni Projektowej Arco z Nowej Rudy, ekspert budowy SILKA YTONG.

Do uzyskania pozwolenia na budowê konieczna jest adaptacja zakupionej dokumentacji projektowej do warunków lokalnych, czyli wymagañ zwi±zanych z przynale¿no¶ci± terenu inwestycji do odpowiedniej strefy ¶niegowej i wiatrowej, parametrów gruntowych, a tak¿e wystêpuj±cej infrastruktury technicznej. Na tym etapie trzeba uzyskaæ odpowiednie uzgodnienia i decyzje m.in. od dystrybutorów mediów. Osoba uprawniona powinna tak¿e sporz±dziæ Projekt Zagospodarowania Terenu dla konkretnej dzia³ki budowlanej na aktualnej mapie sytuacyjno-wysoko¶ciowej wykonanej przez uprawnionego geodetê.

Zlecenie opracowania dokumentacji oraz wszelkich formalnych uzgodnieñ profesjonali¶cie pomo¿e inwestorom oszczêdziæ czas, a tak¿e unikn±æ niepotrzebnych kosztów, wynikaj±cych z nieznajomo¶ci procedur oraz procesu ich przebiegu.

Projektanci a przepisy prawa

Uzupe³nienie dokumentacji projektu katalogowego domu jednorodzinnego musi odpowiadaæ wymaganiom zawartym w Rozporz±dzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. z pó¼niejszymi zmianami w sprawie szczegó³owego zakresu i formy projektu budowlanego.

  • Adaptacja powinna obejmowaæ wszystkie aspekty projektu, a wiêc nie tylko zmiany architektonicznie, konstrukcyjne czy funkcjonalne, ale tak¿e zmiany w zakresie instalacji sanitarnych i elektrycznych. Nawet, gdy projekt pozostanie w wersji niezmienionej, zgodno¶æ parametrów budynku z istniej±cymi w danym miejscu wymogami powinna byæ potwierdzona przez fachowca posiadaj±cego odpowiednie do adaptowanych bran¿ uprawnienia - wylicza Anna Stelmach z Pracowni Projektowej Arco z Nowej Rudy.

Osoby wykonuj±ce adaptacjê projektu gotowego zyskuj± prawa i obowi±zki projektanta budynku, staj±c siê autorami projektu w rozumieniu art. 20 prawa budowlanego. W planowanym procesie budowlanym s± one rozliczane za projekt jak za w³asne dzie³o. Adaptuj±cy odpowiadaj± tak¿e za elementy, na które nie wp³ywaj± ¿adne warunki lokalne i z regu³y pozostaj± niezmienne w zakresie adaptacji (jednym z przyk³adów jest klatka schodowa, czyli m.in. wysoko¶ci i szeroko¶æ stopni, zgodnych z postanowieniami aktualnego Rozporz±dzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, powinny odpowiadaæ budynki i ich usytuowanie).

  • Odpowiedzialno¶æ zawodowa, co wynika z prawa budowlanego, spoczywa na osobie adaptuj±cej dany projekt do konkretnej lokalizacji, a nie na osobie, która sporz±dzi³a projekt powtarzalny. Firma sprzedaj±ca projekty odpowiada za swój produkt wy³±cznie w trybie cywilnym -  podsumowuje Anna Stelmach.

Adaptacja projektu a prawa autorskie

Zmiany w projekcie, wynikaj±ce z adaptacji do lokalnych warunków terenowo-klimatycznych w wiêkszo¶ci przypadków, nie wymagaj± odrêbnej zgody dotycz±cej praw autorskich w³a¶ciciela projektu. Zmiany te jednak powinny byæ wyszczególnione w zakupionym projekcie. Projektanci z pracowni Arco wyliczaj± miêdzy innymi takie zmiany adaptacyjne jak:

  • dostosowanie budynku do warunków gruntowych i z tym najczê¶ciej zwi±zana zmiana wymiarów fundamentów;
  • zmiana wymiarów, przekrojów lub rozstawu elementów wiê¼by dachowej wynikaj±ca z dostosowania budynku do strefy ¶niegowej lub wiatrowej;
  • u¿ycie innych materia³ów na elementy konstrukcyjne budynku (¶ciany, stropy) pod warunkiem zachowania wymagañ konstrukcji i ochrony cieplnej budynku oraz jego elewacji;
  • zmiana warstw ¶cian zewnêtrznych przy zachowaniu dopuszczalnego wspó³czynnika przenikania ciep³a;
  • zamiana materia³ów wykoñczeniowych: posadzek, tynków, dachówki, izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej - przy zachowaniu niezbêdnych parametrów wytrzyma³o¶ci oraz parametrów przenikania ciep³a i innych;
  • wykonanie tzw. lustrzanego odbicia obiektu ze wzglêdu na lokalizacjê budynku na dzia³ce. Wersje lustrzanego odbicia s± zazwyczaj dostêpne w ofercie biur projektowych bez dodatkowych op³at. Zanim zamówiony zostanie projekt, warto swój wybór skonsultowaæ z osob±, której zamierza siê powierzyæ adaptacjê;
  • zmiana pokrycia dachowego z uwzglêdnieniem zaprojektowanych spadków i ciê¿aru pokrycia;
  • zmiany technologii budowy ¶cian, nadpro¿y z zachowaniem wytrzyma³o¶ci i izolacyjno¶ci przegród.

Na inne przekszta³cenia w ramach adaptacji projektu nale¿y uzyskaæ odpowiedni± zgodê, o ile nie zosta³y wskazane przez autora projektu powtarzalnego w za³±czniku do opracowania.

Zmiana materia³u ¶ciennego w ramach adaptacji


Jedn± z wprowadzanych zmian adaptacyjnych jest zmiana materia³u ¶ciennego. Dzieje siê tak dlatego, ¿e rzadko udaje siê znale¼æ projekt odpowiedni pod wzglêdem funkcjonalnym i estetycznym, a jednocze¶nie przewiduj±cy u¿ycie preferowanego przez inwestora materia³u.

  • Ze wzglêdu na ciep³ochronno¶æ d³ugo przewa¿a³y konstrukcje warstwowe ¶cian. Jednak inne zalety ¶cian jednorodnych: tempo ich wznoszenia i prostota konstrukcji, gwarantuj±ce mniejszy koszt budowy, okaza³y siê równie wa¿ne dla inwestorów. Pojawienie siê bloczków z betonu komórkowego YTONG ENERGO, które zapewniaj± wspó³czynnik przenikania ciep³a nawet U=0,19 W/(m²K), ponownie zwróci³o uwagê buduj±cych na konstrukcje jednowarstwowe - twierdzi arch. Justyna Zemanek z Biura Projektowego Archeton.

Znaczenie prawid³owej adaptacji

Dwa te same powtarzalne projekty zaadaptowane do dwóch zdecydowanie ró¿nych stref ¶niegowych i wiatrowych nie powinny wygl±daæ tak samo. Najtrafniej ilustruje tê kwestiê porównanie obci±¿enia ¶niegiem domów, o takiej samej powierzchni dachu 250 m², na Mazowszu (warto¶æ w okolicach 50kg/m²) i w Sudetach (ponad 200kg/m²). Dodatkowy ciê¿ar dla tego ostatniego budynku wynosi 150 kg/m². Przy obliczeniach nale¿y wzi±æ pod uwagê równie¿ skalê si³y wiatru i rodzaj pokrycia dachowego, którego masa mo¿e ró¿niæ siê o kilkadziesi±t kilogramów na ka¿dy m² dachu.

Dla dachu domu po³o¿onego w Sudetach rzetelny projektant mo¿e zarekomendowaæ postawienie s³upa do podparcia d³ugiej krokwi naro¿nej w dachu kopertowym, je¶li wed³ug obliczeñ jest w tym miejscu niezbêdna.

  • Dla wielu inwestorów s³up na ¶rodku pokoju nieco burzy obraz wymarzonej sypialni na poddaszu. Jednak rezygnacja z tego rozwi±zania niesie za sob± ryzyko ugiêcia takiej krokwi oraz elementów z ni± po³±czonych, odpowiedzialnych za szczelno¶æ dachu oraz wewnêtrznych elementów wykoñczeniowych. Efektem mog± byæ nie tylko popêkane ok³adziny sufitów, pogiête obróbki, nieszczelno¶æ, zniszczone lub odspojone pokrycie dachowe, ale w niesprzyjaj±cych okoliczno¶ciach - ca³kowite zniszczenie konstrukcji i zagro¿enie dla mieszkañców - przekonuje Ryszard Babik.

Warto doceniæ rolê fachowego doradztwa ju¿ na etapie wyboru projektu. Konsultacja na jak najwcze¶niejszym etapie pozwoli ka¿demu inwestorowi wybraæ i zakupiæ projekt, który bêdzie spe³nia³ zarówno jego oczekiwania estetyczne i u¿ytkowe oraz bêdzie dostosowany do warunków lokalnych.

Co warto wiedzieæ, gdy planujemy zakup projektu domu:

  1. Spotkanie z projektantem na wczesnym etapie pozwoli inwestorom nabyæ szersz± wiedzê na temat dostêpnej oferty projektów i dziêki temu wiedzieæ, na co zwracaæ uwagê, aby unikn±æ nietrafionych wyborów.
  2. Na zwrot projektu inwestor ma czas zazwyczaj od 2 tygodni do miesi±ca - w zale¿no¶ci od biura, w którym projekt zosta³ zakupiony.
  3. Przed zakupem projektu zalecane jest, aby skonsultowaæ go pod wzglêdem zgodno¶ci z zagospodarowaniem przestrzennym terenu, kierunkami stron ¶wiata, a tak¿e dopasowaæ do lokalizacji klimatycznej.
  4. Zmiany adaptacyjne, które nie wymagaj± uzyskania zgody dotycz±cej praw autorskich w³a¶ciciela projektu, powinny byæ wyszczególnione w danym projekcie.

autor: opracowanie£ Redakcja, ¼ród³o: Silka

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone