Kategorie:
Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkaniaWielkanocne ¶niadanie na bia³ym obrusie
Stó³ przykryty bia³ym obrusem, koronkowe serwetki w koszyczkach ze ¶wiêconk± oraz pachn±ce wiosenn± ¶wie¿o¶ci± firany w oknach - to niezbêdne elementy wielkanocnego wystroju. Radzimy, jak praæ ¶wi±teczne dodatki, by nie zniszczyæ delikatnych tkanin.
Obrusy pierzemy w pralce osobno, dostosowuj±c temperaturê i liczbê obrotów do rodzaju tkaniny, z której s± wykonane. Bia³e obrusy bawe³niane mo¿na praæ nawet w 90°C, lniane - w 60°C, a jedwabne - w temperaturze nie przekraczaj±cej 30°C. Obrusy z tkanin sztucznych tzw. plamoodporne równie¿ wymagaj± niskich temperatur - max. 40°C. Przed w³o¿eniem do pralki warto z³o¿yæ tkaninê w kostkê, wirowaæ przy ma³ej liczbie obrotów oraz suszyæ w stanie rozwieszonym. Zminimalizuje to powstawanie zagnieceñ i obrus bêdzie mo¿na ³atwiej uprasowaæ.
Podobnie nale¿y posk³adaæ przed praniem firany. Dodatkowo, zaleca siê w³o¿enie firan do poszewki od poduszki, by ochroniæ delikatne w³ókna przed uszkodzeniem w czasie prania. Firanki typu spaghetti nale¿y obowi±zkowo praæ w specjalnych woreczkach, które zapobiegn± spl±taniu siê sznurków. Ze wzglêdu na wyj±tkowo delikatn± strukturê w³ókien, pranie firanek wymaga szczególnej ostro¿no¶ci.
- Zaleca siê wybór specjalnego, dedykowanego programu lub innego przeznaczonego do tkanin delikatnych. Tego typu programy oprócz stosowania niskiej temperatury prania, wykorzystuj± tak¿e mniejsz± liczbê obrotów. Firanki nale¿y wieszaæ w oknie mokre, wówczas nie bêd± pogniecione. Niektóre pralki daj± tak¿e mo¿liwo¶æ wyboru funkcji ³atwego prasowania. Wyrównuje ona ró¿nice temperatur wody pobieranej do prania i p³ukania, dziêki czemu minimalizuje powstawanie zgnieceñ. W przypadku firan z tkanin sztucznych warto tak¿e do ostatniego p³ukania dodaæ p³yn elektrostatyczny, co zapobiegnie elektryzowaniu siê tkaniny - radzi Pawe³ Pier¶ciñski, przedstawiciel Candy Polska, producenta urz±dzeñ AGD.
Z pralki lepiej zrezygnowaæ w przypadku delikatnych, haftowanych serwetek, którymi nakrywamy koszyk ze ¶wiêconk±. Najlepiej wypraæ je rêcznie w ciep³ej wodzie z dodatkiem p³ynu do tkanin delikatnych. Po wyp³ukaniu nale¿y je naci±gn±æ do w³a¶ciwych wymiarów i suszyæ upiête na p³askiej powierzchni.
Tradycyjna moc krochmalu
Pranie firanek, obrusów i serwet to zadanie nie³atwe i wymagaj±ce sporo wysi³ku. Aby przed³u¿yæ efekt tych zabiegów, warto zastosowaæ tradycyjny, ludowy sposób konserwacji tkanin, wykorzystywany przez nasze babcie. By nadaæ firanom, obrusom i serwetkom ¶wi±teczny fason, jeszcze nie tak dawno temu powszechnie u¿ywano krochmalu. Dziêki niemu tkaniny lepiej siê uk³ada³y, d³u¿ej utrzymywa³y czysto¶æ i higieniczn± ¶wie¿o¶æ. Tê tradycyjn± metodê mo¿na stosowaæ tak¿e dzi¶.
Krochmal mo¿na zrobiæ samodzielnie – p³ask± ³y¿eczkê m±ki ziemniaczanej rozprowadzamy w szklance wody. Drug± szklankê wody nale¿y zagotowaæ. Do gotuj±cej siê wody wlewamy rozrobion± m±kê, ci±gle mieszaj±c. Tak powsta³y krochmal po ostudzeniu wlewamy do pojemnika w pralce podczas ostatniego p³ukania. Natomiast haftowane serwetki zanurzamy w misce z krochmalem, a nastêpnie wy¿ymamy.
Wykrochmalone firany rozwieszamy od razu w oknach, ¿eby ³adnie siê u³o¿y³y. Serwetki suszymy w pozycji poziomej, np. na gazetach roz³o¿onych na pod³odze - nadajemy im odpowiedni kszta³t, przypinaj±c ich koñce szpilkami do pod³o¿a.
Oprócz tradycyjnej metody krochmalenia, do usztywniania i konserwacji tkanin mo¿na tak¿e u¿ywaæ dostêpnych w sklepie, gotowych preparatów – wystarczy rozpu¶ciæ je w wodzie. Gdy usztywniamy jedynie serwetki, mo¿na tak¿e u¿yæ krochmalu w sprayu.
Przygotowuj±c dekoracyjne tkaniny na ¶wiêta, pamiêtajmy, aby zawsze zwracaæ uwagê na metkê do³±czon± do materia³u. Stosowanie siê do podanych zaleceñ producenta dotycz±cych temperatury prania i prasowania jest niezawodnym sposobem na to, by ¶wi±teczne dekoracje zawsze by³y powodem do dumy.
autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Candy
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy